W dzisiejszych czasach zmarszczki są drugim najczęstszym powodem, zaraz po problemach trądzikowych, dla którego szukamy rozwiązania i pomocy u specjalistów. Aby działać skutecznie, powinniśmy wiedzieć jak powstają zmarszczki, dlaczego, jakie czynniki przyspieszają ten proces, a także jakie są metody, by go spowolnić. Już na początku możemy zdradzić jednak, że to prewencja jest najskuteczniejsza!
Przede wszystkim powinniśmy zdać sobie sprawę, że powstawanie zmarszczek jest silnie skorelowane z procesem starzenia się skóry, ale nie jest to to samo.
Zmarszczki są efektem starzenia się skóry - aby powstały musi w niej zajść szereg procesów. Na pewnym etapie będą się one zazębiać.
No dobrze, to co z tym starzeniem?
Jak powstają zmarszczki?
Wraz z wiekiem dochodzi do spadku ilości kolagenu typu IV i VII, który jest odpowiedzialny za wytrzymałość i elastyczność skóry, jak i również zmiany w budowie elastyny, która i odpowiada m.in. za sprężystość naszej skóry. Zapewne o kolagenie i elastynie już nie raz słyszałaś, a przynajmniej są to pojęcia, które znasz - jeśli interesujesz się tym tematem - jednak podczas procesu starzenia się skóry, zachodzi zdecydowanie więcej zmian. Dotykają one licznych komórek, procesów, markerów i innych, i są to skomplikowane procesy biochemiczne, które w rezultacie będą wpływać na obniżenie się:
elastyczności
jędrności
sprężystości
wytrzymałości
nawilżenia i zdolności utrzymania odpowiedniej ilości wody w tkance
To z kolei będzie wpływać na wygląd skóry, a także pojawienie się na niej pierwszych, niechcianych zmarszczek.
Jakie wyróżniamy rodzaje zmarszczek?
Same zmarszczki również nie są oczywistą kwestią. Co mamy na myśli?
Zastanawiałaś się może kiedykolwiek, dlaczego jedne zmarszczki jesteś w stanie tolerować, a inne już sprawiają, że z niechęcią spoglądasz do lustra? Jest to wynikiem tego, że różne rodzaje zmarszczek, będą wyglądać inaczej i powodują inne zmiany na twarzy. Tak już jest, że jesteśmy w stanie tolerować zmarszczki płytkie, mimiczne, które najczęściej pojawiają się w obrębie czoła i okolicy oka, ale zdecydowanie trudniej jest nam tolerować zmarszczki głębokie, które powodują również widoczne zmiany w wyglądzie twarzy, a także zmieniają jej rysy, poprzez np. obniżenie się owalu twarzy, czy przybranie “smutnej” mimiki.
Zmarszczki dzielimy na:
Zmarszczki grawitacyjne
Zmarszczki glificzne
Zmarszczki głębokie
Zmarszczki mimiczne.
Co będzie przyspieszać proces starzenia się skóry, a także powstawania zmarszczek?
Ekspozycja na słońce bez fotoprotekcji. . Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem SPF od najmłodszych lat. Ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza, których aktualnie nie jesteśmy w stanie uniknąć, więc bardzo istotnym elementem w naszej pielęgnacji, są produkty kosmetyczne, które będą zapobiegać wnikaniu zanieczyszczeń powietrza w głąb skóry (np. Diamond Look). Nie powinnyśmy zapominać też o dokładnym oczyszczeniu twarzy podczas porannej i wieczornej pielęgnacji. Nieprawidłowy styl odżywiania się, ubogi w warzywa, owoce, węglowodany złożone, błonnik i pełnowartościowe białko. Dieta przeciętnego Polaka, obfituje w bardzo dużą ilość cukru, a także wysoko przetworzone pokarmy, co niestety nie wpływa korzystnie na odżywienie skóry, jak i całego organizmu. Wprowadź zdrowe nawyki żywienia i zobacz rezultaty.
Zbyt mała ilość czasu spędzana na świeżym powietrzu, a także brak aktywności fizycznejprzyczyniają się do słabego natlenienia tkanek. Warto tutaj wspomnieć, że miejscowe dotlenienie tkanki możemy uzyskać regularnymi masażami. Można wykonać je manualnie za pomocą dłoni lub wspomóc się rollerami, masażerami, płytkami do masażu. Miejscowe przyspieszenia krążenia krwi będzie powodować lepsze natlenienie tkanki.
Używki - wszelkiego rodzaju, zawsze będą negatywnie wpływać na proces starzenia się skóry.
Stres - bardzo destrukcyjnie wpływa na cały organizm, wszystkie procesy w nim zachodzące, co przekłada się na wygląd skóry.
Brak snu - tutaj z pewnością niewiele trzeba pisać. Na pewno nie raz po zarwanej nocce zauważyłaś, że skóra stała się poszarzała, brak jej blasku, a także jest nieco opuchnięta? No właśnie, to teraz pomyśl co dzieje się z nią, gdy regularnie niedosypiasz albo rytm okołodobowy jest permanentniezaburzany?
Eliksir Odmładzający
Odmładzający eliksir hialuronowy do twarzy
Kisses From The Moon
Odmładzająca maska na noc
Newborn Star
Odmładzający booster z bakuchiolem i wit. C
Krem odmładzający
Intensywnie odmładzający krem na dzień
Jakich składników pielęgnacyjnych szukać w produktach kosmetycznych, aby wesprzeć skórę w walce z procesem starzenia się?
Przede wszystkim bardzo ważnymi składnikami, są:
1. peptydy biomimetyczne jak np:
Matrixyl Morphomics
NOWOCZESNY HEKSAPEPTYD
BIOMIMETYCZNY TETRAPEPTYD
SEALIFT™
ARGIRELINE® AMPLIFIED
Naturpep® QUINOA
2. wszystkie składniki nawilżające takie jak np:
Witamina E
Kwas hialuronowy ACTIHYAL M, ACTIHYAL S, ACTIHYAL XS, CRISTALHYAL®,
RE:SYNCHRO
3. antyoksydanty np:
Chiaprotect
SMOOTHFRUIT
KOMPLEKS 7 ZIÓŁ
C-INFUSION: opatentowana forma witaminy C
Olej z szałwii hiszpańskiej
NIGHTLAV
EARLY BOOST
GOLDELLA ekstrakty z mikroalgi chlorella vulgaris
ORGANICZNY ELIKSIR Z SUPEROWOCÓW
Doskonałym i innowacyjnym składnikiem jest również Nectaria Lithops - jest to ekstrakt z sukulentów, który zwiększa mikrokrążenie krwi, dotleniając w ten sposób komórki skóry, hamuje rozpad kolagenu, przywraca równowagę mikrobiomu skóry, a przede wszystkim zwiększa syntezę witaminy D3, dzięki czemu nasza skóra odzyskuje blask i promienny wygląd.
Jaki wpływ ma witamina D3 na naszą skórę?
Pod wpływem światła słonecznego, a konkretnie promieniowania UVB dochodzi do przekształcenia prowitaminy D3 w aktywną postać. Według badań, aby dostarczyć organizmowi odpowiednia ilość witaminy D3, wystarczająca jest 15 minutowa ekspozycją na słońce. Jednak nie jest to miarodajne, ponieważ wszystko zależy od tego w jakiej szerokości geograficznej mieszkamy, o której godzinie w ciągu dnia ta ekspozycja na słońce występuje, a także od naszego wieku i pigmentacji skóry. Dlatego też produkt, który będzie zwiększał syntezę witaminy D3 jest bardzo pożądany, aby zapewnić odpowiedni poziom jej zawartości w skórze.
Witamina D3 wpływa pozytywnie na biologiczny cykl odnowy naskórka. Jej odpowiedni poziom wpływa pozytywnie na regenerację naszej skóry, a tym samym możemy cieszyć się skórą która wygląda na zdrową, wypoczętą i pełną blasku. Gdy cykl odnowy naskórka zostaje wydłużony właśnie na skutek braku odpowiedniego poziomu witaminy D3, to wówczas nasza skóra staje się bardziej matowa, brak jej blasku, odpowiedniego nawilżenia a przewlekły taki stan będzie przyczyniać się do spadku jędrności skóry.