Wcierka do włosów - jakie ma właściwości? Jakie efekty możesz uzyskać?
Wcierki do włosów z pewnością nie są nowym produktem. Od dawna można znaleźć je na sklepowych półkach, a wiele osób dbających o swoje kosmyki próbowało już samodzielnie przygotowanych, np. ziołowych produktów. Mimo to wcierka wciąż nie jest kosmetykiem używanym przez większość z nas. To duży błąd, ponieważ taki produkt pozwala między innymi zwalczyć nadmierne wypadania włosów, poprawia kondycję skóry głowy oraz uzupełnia kurację odżywczą. A to tylko kilka z jego zalet. Dowiedz się, jak stosować ten produkt, jakich składników aktywnych w nim szukać i na jakie problemy go stosować!
Jakie są właściwości wcierki do włosów?
Wcierka do włosów może uzupełnić włosową pielęgnację właściwie każdego z nas. Może ona bowiem wpływać między innymi na cebulki włosów. Dzięki temu intensywnie je wzmacnia, a tym samym zmniejsza wypadanie włosów. Możesz również liczyć na pogrubienie kosmyków od nasady, a nawet przyspieszenie ich wzrostu. Preparat ten stymuluje także pojawianie się nowych włosów, co widoczne jest nawet po miesiącu od rozpoczęcia kuracji. Dzięki swoim właściwościom wcierka uzupełnia pielęgnację przesuszonych i zniszczonych włosów, ponieważ odrastają one znacznie mocniejsze i mniej podatne na uszkodzenia. Wcierka do włosów może również poprawić kondycję samej skóry głowy. Dość często spotkać można wcierki do walki z łupieżem, a także te zmniejszające wydzielanie sebum. Kosmetyki tego typu często bardzo dobrze sprawdzają się w pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Niektóre produkty mają też działanie łagodzące i nawilżające, dlatego warto stosować je w przypadku przesuszonej i podrażnionej skóry głowy. Produkty hipoalergiczne to z kolei ratunek dla wrażliwego skalpu, który ma skłonność do pieczenia i zaczerwienienia, szczególnie przy kontakcie z produktami fryzjerskimi czy szamponami z silnymi detergentami.
Wybór najlepszej wcierki do włosów - czym się kierować?
Wcierki do włosów mogą różnić się od siebie wieloma cechami, w tym takimi, jak:
składniki aktywne - to od nich zależy, czy produkt jest odpowiedni dla włosów osłabionych, suchej skóry głowy czy łupieżu;
zawartość alkoholu - w przypadku skóry wrażliwej i suchej nie jest to dobry wybór;
pozostałe składniki - wcierka dla delikatnego skalpu powinna być opracowana na bazie np. wody i gliceryny;
konsystencja - żelowa, kremowa lub płynna, w zależności od upodobań i typu problemu;
opakowanie - możesz zdecydować się na produkt w sprayu lub z precyzyjnym aplikatorem.
Od powyższych parametrów zależeć będzie łatwość stosowania wcierki, w tym wykonywania koniecznego masażu. Co więcej, dzięki odpowiedniemu wyborowi nie zniechęcisz się do nakładania produktu. A nasze zaangażowanie i systematyczność są niezwykle ważne dla efektów kuracji.
Wcierka do skóry głowy i włosów - jakich składników aktywnych szukać?
W przypadku wcierek na porost włosów bardzo często zaleca się produkty rozgrzewające, np. ekstrakt z papryki czy chrzan. Są one cenione przede wszystkim ze względu na działanie pobudzające krążenie krwi. Dużą popularnością cieszą się również kozieradka, skrzyp, łopian i pokrzywa. Wszystko to za sprawą licznych zawartych w nich substancji odżywczych, takich jak witaminy z grupy B czy krzem. Doskonale wzmacniają one cebulki, dzięki czemu włos staje się grubszy i silniejszy. Dlatego składniki te koniecznie powinny znaleźć się we wcierkach wzmacniających, nie tylko przy wypadaniu włosów, lecz także ich osłabieniu na długości - po prostu „nowe” włosy odrosną nie tylko w lepszej kondycji, lecz także bardziej odporne na ewentualne zniszczenia. W przypadku nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy zalecane są wyciąg z rozmarynu oraz niacynamid - forma witaminy B3. Rozmaryn ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a przy tym reguluje pracę gruczołów łojowych. Podobne właściwości wykazuje sam niacynamid, jednocześnie ma on jednak działanie nawilżające i regenerujące. Dlatego zaleca się go również w produktach do skóry suchej i wrażliwej. Skórze skłonnej do podrażnień pomogą też wcierki i toniki z alantoiną lub D-pantenolem. Dla skóry suchej dobrym wyborem będzie także aloes.
Jakie są efekty używania wcierki do włosów?
Dzięki wcierce do włosów możesz całkowicie odmienić swoją fryzurę. Efekty jej stosowania to między innymi:
włosy puszyste i uniesione i nasady;
szybszy wzrost włosów;
większa gęstość i objętość fryzury;
zdrowsza skóra głowy;
włosy są dłużej świeże, pełne energii;
hamuje wypadanie włosów;
większy komfort podczas mycia głowy.
Rezultaty możesz zobaczyć już po kilku tygodniach od pierwszego zastosowania kosmetyku. Pamiętaj, że bardzo ważna jest systematyczność. Szczególnie preparaty, które wzmacniają cebulki i przeznaczone do włosów wypadających wymagają czasu, aby mogły odpowiednio zadziałać.
Jak używać wcierki do włosów?
Zastosowanie wcierki do skóry głowy jest banalnie proste. Zazwyczaj ten kosmetyk do pielęgnacji skóry głowy powinno się nałożyć przed jej myciem lub tuż po nim. Nałóż go bezpośrednio na suchą lub lekko wilgotną skórę i rozpocznij delikatny masaż. Powinien on trwać przynajmniej kilka minut. Następnie pozostaw kosmetyk na podany przez producenta czas. Zazwyczaj będzie to od ok. 30 minut do 2 godzin, nie jest to jednak bezwzględna reguła. Czasami możesz zostawić kosmetyk nawet na całą noc, szczególnie jeśli używasz wcierki na porost włosów. Uważaj jedynie na te ze składnikami rozgrzewającymi, które poprawiają krążenie krwi w skórze głowy. Nie nakładaj też produktu na kilka godzin, jeśli masz problemy ze skórą głowy, np. jest ona bardzo delikatna lub wrażliwa. Po odpowiednim czasie dokładnie umyj głowę delikatnym szamponem. Zrób to bardzo dokładnie, szczególnie kiedy używasz produktu oleistego. Następnie nałóż odżywkę i wystylizuj włosy tak, jak robisz to zwykle.
Jak często stosować wcierkę do włosów?
Działanie wcierki zależy od tego, czy stosujemy ją w odpowiedni sposób. Dlatego gdy kupujemy produkt w sklepie lub aptece, musimy zawsze zapoznać się ze wskazówkami producenta. Niektóre wcierki można stosować np. 2 razy w tygodniu, inne możemy nakładać nawet codziennie. Zależne jest to od między innymi od problemu, z jakim walczymy, a także kondycji włosów i skóry głowy. Przykładowo, jeśli chcesz, aby twoje włosy były odbite od nasady, możesz wybrać wcierkę do stosowania na suchą skórę nawet 2 razy dziennie, bez konieczności jej spłukiwania. Jeśli jednak walczysz z przetłuszczaniem się włosów, zbyt częste nakładanie wcierek raczej nie jest wskazane. W przypadku ziołowych wcierek robionych samodzielnie w domu, powinno się skorzystać z informacji zawartych w przepisie.
Z czym stosować wcierkę do włosów?
Wcierka do skóry głowy, chociaż sama w sobie świetnie wzmacnia cebulki włosów, stymuluje włosy do wzrostu i zmniejsza ich wypadanie, a jednocześnie dba o skórę, najlepiej działa w odpowiednim połączeniu. Przede wszystkim ważny jest wybór dobrego kosmetyku do mycia włosów. Szampon musi być przeznaczony do tego samego problemu. Warto wypróbować też tonik lub serum. Tonik do skóry głowy doskonale sprawdza się przy nadmiernym przetłuszczaniu, ponieważ nie obciąża pasm od nasady, a jednocześnie nie stymuluje gruczołów łojowych do nadprodukcji sebum. Zwykle sprawdza się także przy łupieżu. Jest także łatwiejsze do zmycia. Z kolei serum, które ma bardziej oleistą konsystencję, może być odpowiednie dla skóry suchej. Może być pomocne także przy kosmykach osłabionych i zniszczonych. Nakładając wcierki, warto także zdecydować się na częsty peeling skóry głowy. Pozwala to na szybsze wniknięcie składników aktywnych do wnętrza skóry i mieszków włosowych, co zapewnia także znacznie większą skuteczność samego produktu. Nie bez znaczenia jest też szczotka, której używasz. Czy wiesz, że może ona działać wzmacniająco na włosy? Już samo odpowiednie szczotkowanie zmniejsza wypadanie włosów i stymuluje ich wzrost.
Produkt naturalny czy gotowy kosmetyk?
Produkty do włosów na bazie naturalnych składników od dawna cenione są przez nasze babcie. Czy jednak teraz, gdy na półkach sklepów mamy tak wiele preparatów opracowanych przez ekspertów własnoręczne przygotowywanie mieszanek ma jeszcze sens. Oczywiście, ale nie zawsze musi być lepszym wyborem. Pamiętaj, że naturalne produkty wcale nie muszą być bezpieczniejsze. Musisz nałożyć je na skórę głowy i pozostawić na czas dostępny w przepisie, ponieważ ich przetrzymanie może być niebezpieczne. Niezależnie od wybranego kosmetyku koniecznie zrób również próbę alergiczną, np. na skórze za uchem. Przy produkcie do pielęgnacji wykonanym w domu dokładnie wiesz, co znajduje się w jego składzie. Musisz jednak przejść przez proces uciążliwych przygotowań, a także kupić wybrany przez ciebie aplikator. Takie rodzaje wcierek zwykle mają też konsystencję płynną. Jeśli wolisz te żelowe lub kremowe, domowy produkt może nie spełnić twoich oczekiwań. Nie zapominaj także o krótszym terminie ważności wcierki na bazie składników naturalnych. Te gotowe z pewnością przetrwają znacznie dłużej. Sklepowe produkty do włosów zawierają starannie dobrane i przebadane środki konserwujące, które pozwalają cieszyć się nimi znacznie dłużej.
Wcierki i ich zastosowanie - podsumowanie
Wcierki mogą stać się niezwykle pomocne w dbaniu o twoje pasma. Możesz stosować je przeciw wypadaniu włosów, na ich porost, przy łupieżu i innych kłopotach ze skalpem, a także do unoszenia włosów od nasady. Wiele zależy jednak od tego, jak będziesz z nich korzystać. Kosmetyki te powinny być stosowane systematycznie. Musisz starannie wmasować je w skórę głowy i pozostawić na odpowiedni czas. Ważne jest też staranne spłukanie, aby nie podrażnić skóry oraz nie pozbawić włosów lekkości, sprężystości i blasku. Kosmetyk dobieraj przede wszystkim do skalpu, dopiero na drugim miejscu zwróć uwagę na stan włosów. Jeśli jesteś alergikiem lub „wrażliwcem”, koniecznie wybieraj wcierki bez alkoholu.