uczulenie na kosmetyki

Uczulenie na kosmetyki – jakie objawy powinny cię zaniepokoić?

Uczulenie na kosmetyki może przytrafić się każdemu – wcale nie tylko osobom ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień czy atopii. Aktualnie uczulenia na różnego rodzaju alergeny wziewne, pokarmowe i kontaktowe można uznać za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, po jakie kosmetyki warto sięgać, jak łagodzić objawy w przypadku wystąpienia alergii czy jakich substancji występujących w kosmetykach unikać. Dlaczego po użyciu niektórych kosmetyków nic się nie dzieje, a inne nas uczulają? Zapraszamy do lektury!

Objawy uczulenia na kosmetyki

Alergia na kosmetyki powoduje przede wszystkim:

  • wyprysk kontaktowy, wysypkę, pęcherze,
  • świąd skórny, pieczenie,
  • zapalenie skóry i rany wysiękowe,
  • zaczerwienienie, które pojawia się w miejscu aplikacji produktu.

Uczulenie na kosmetyki dotyczy nawet 15% społeczeństwa. W grupie ryzyka alergii znajdują się osoby już uczulone na niektóre składniki preparatów czy alergicy, którzy źle reagują na kontakt z pyłkami roślin. Objawy uczulenia na kosmetyki pojawiają się od kilku minut od nałożenia produktu do nawet 24-48 godzin. W drugim przypadku znacznie trudniej jest połączyć objawy alergii z konkretnym kosmetykiem. Wówczas należy się zastanowić, co ostatnio zmieniałaś w swojej pielęgnacji i sprawdzić, czy to wytypowany produkt po przeprowadzeniu próby alergicznej.

Jakie są czynniki ryzyka pojawienia się alergii?

Reakcja alergiczna nierzadko jest spowodowana przez substancje zapachowe w produktach, konserwanty, barwniki, a nawet składniki naturalne. Często bowiem można spotkać się z uczuleniem np. na wybrane zioła, drzewa czy kwiaty. Mimo wszystko wymiana kosmetyków na dermokosmetyki lub kosmetyki naturalne sprawdza się w dużej ilości przypadków. W jakichkolwiek sytuacjach, które budzą nasze wątpliwości, warto skontaktować się z dermatologiem.

Jednym z popularnych składników kosmetyków, który jest powszechnie kojarzony z substancjami uczulającymi, jest przykładowo formaldehyd. Żeby sprawdzić, czy jest się na niego uczulonym, można wykonać pomiar stężenia immunoglobulin E w pobranej próbce krwi pacjenta. Które z innych konserwantów najczęściej wywołują alergię? Także Thimerosal i Euxyl K stanowią częste źródło alergii oraz problemów z cerą.

Wśród innych najczęstszych alergenów w kosmetykach wymienia się siarkę, fenol czy kwas salicylowy. Za częste źródło reakcji alergicznych uznaje się także: wosk pszczeli, kalafonię, lanolinę i niektóre roślinne składniki. Na szczęście na rynku kosmetycznym istnieje dla nich wiele alternatyw, dlatego czasami należy jedynie wykryć, który dokładnie składnik kosmetyczny Cię uczula, a następnie po prostu go unikać.

Jakich substancji unikać, by nie doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej?

Alergia na kosmetyki występuje w odpowiedzi na zawarte w kosmetykach alergeny, które w przypadku różnych osób są całkowicie odmienne. U jednych mogą to być niektóre substancje konserwujące, natomiast u innych składniki naturalne. Chociaż można wytypować pewną grupę substancji, które najczęściej wywołują reakcje uczuleniowe, unikanie ich, jeżeli po ich zastosowaniu nie pojawiają się żadne reakcje niepożądane, nie ma większego sensu. Objawom alergii na kosmetyki nie można zapobiec, jednak po jej zauważeniu najlepiej  odstawić dany produkt.

Co robić, by uchronić się przed wystąpieniem uczulenia na twarzy?

Żeby ochronić się przed kontaktowym zapaleniem skóry, najlepiej być uważnym, podczas stosowania kosmetyków, na sygnały, jakie wysyła nam nasza skóra. Pierwsze objawy zwykle są znacznie łagodniejsze, chociaż można spotkać się również z reakcjami nagłymi i ostrymi, podczas których występuje opuchlizna, duszności, czerwone plamy na skórze czy bardzo silny wyprysk kontaktowy. Należą one jednak do rzadkości – znacznie częściej skóra po pierwszej lub kilku pierwszych aplikacjach danego produktu staje się delikatnie zaczerwieniona, pojawiają się krostki lub inne niewielkie ślady, informujące o tym, że cera nie najlepiej toleruje wybrany preparat.

Można też sięgać po kosmetyki o niskim potencjale alergizującym, czyli te oznaczane przez producentów jako hipoalergiczne, lub takie, które zostały opisane jako odpowiednie dla skóry wrażliwej. Oprócz tego warto znaleźć swoje ulubione produkty i stosować sprawdzone kosmetyki. Chociaż zdarza się, że alergia pojawi się nawet po kilku latach używania danego preparatu, takie sytuacje należą do rzadkości.

Co robić, kiedy pojawią się objawy alergii?

Czy możliwe jest leczenie uczulenia na kosmetyki? Niestety, nie. W przypadku alergenów, np. wziewnych, można zastosować odczulanie po kontakcie z alergologiem, jednak w przypadku kosmetyków objawy pojawiają się zwykle po konkretnym składniku, który łatwo wykluczyć z pielęgnacji. Jeżeli masz wrażenie, że reakcja alergiczna pojawia się po wszystkich kosmetykach, prawdopodobnie jest to składnik, który jest dość często wykorzystywany na rynku kosmetycznym. Z pewnością jednak istnieje kosmetyk, który pomoże Ci zadbać o swoją skórę bez wywoływania kłopotliwych objawów!

Co robić, kiedy pojawiają się objawy alergii? Po kontakcie z alergenem należy jak najszybciej zmyć produkt ze skóry, co prawdopodobnie ograniczy nasilenie symptomów. W zależności od skali problemu należy:

  • skontaktować się z dermatologiem,
  • nałożyć sprawdzony kosmetyk, który przyniesie skórze ukojenie.

W przypadku reakcji anafilaktycznej podstawowym zaleceniem jest podanie adrenaliny (jeżeli osoba uczulona ją posiada i ma przy sobie) lub zadzwonienie po pogotowie. Wstrząs anafilaktyczny ma jednak miejsce najczęściej po kontakcie z jadem owadów czy spożyciu pożywienia, na które alergik jest uczulony. W odniesieniu do kosmetyków spotyka się raczej miejscowe reakcje na wycinku skóry, na który został nałożony preparat.

Jak dbać o skórę ze skłonnością do alergii?

Warto pamiętać o tym, że skóra ze skłonnością do alergii wymaga nieco bardziej uważnego działania. Bardzo dobrym pomysłem na to, by sprawdzić, czy kosmetyk uczula, jest to, aby przed jego użyciem na większą powierzchnię ciała, nałożyć go na skórę za uchem. Ponieważ ma ona podobną strukturę do skóry twarzy, powinna zareagować w podobny sposób. Jeżeli nie pojawi się reakcja alergiczna po kontakcie ze skórą, można nałożyć produkt na twarz. Stosując tę metodę zawsze podczas korzystania z nowych preparatów, znacznie trudniej narazić się na reakcję obronną skóry w postaci m.in. wyprysków, wysięku czy zaczerwienienia.

Zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry alergicznej i przykładowe produkty

Dobrym wyborem dla skóry, która ma tendencję do zaczerwienienia i innych problemów, będzie maska antystresowa z różową glinką. Ponieważ w jej składzie znalazł się specjalny kompleks relaksujący skórę, a także aż 17 ekstraktów pochodzenia naturalnego, skóra po jej zastosowaniu jest:

  • wyraźnie wyciszona i mniej skłonna do podrażnień,
  • ukojona, zrelaksowana i wyraźnie bardziej promienna,
  • odmłodzona, nawilżona, oczyszczona.
jak dbać o skórę z alergią

Maskę warto wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Po jej zmyciu najlepiej nałożyć hialuronowy eliksir łagodzący do twarzy, który pozwoli przynieść podrażnionej, suchej i odwodnionej skórze ukojenie. Zmniejsza nadwrażliwość oraz ma silne działanie kojące i łagodzące. Eliksir został zamknięty w wygodnej formule żelu. Dzięki temu, że jest ona lekka, a nie gęsta, nakładanie produktu jest przyjemne i wystarczająco delikatne nawet dla osób wrażliwych.

Oprócz tego pamiętaj o tym, by swoją skórę zawsze myć delikatną pianką do twarzy lub żelem, który nie wywołuje podrażnień i uczucia ściągnięcia. Jeśli po każdym myciu czujesz dyskomfort, znaczy to, że musisz znaleźć jeszcze delikatniejszy produkt. Po myciu warto przywrócić skórze prawidłowe pH przy pomocy toniku lub delikatnej mgiełki, a następnie zastosować krem. Jeśli danego dnia stosujesz również eliksir lub serum, to nakładaj je pod krem. W przypadku porannej pielęgnacji kolejność jest następująca: oczyszczanie skóry, tonizacja, nawilżanie, ochrona SPF, makijaż.

A może gotowy zestaw do skóry wrażliwej?

Jeśli borykasz się z wrażliwą skórą, która ma tendencję do podrażnień i alergii, świetnie sprawdzi się też zestaw pielęgnujący do cery wrażliwej. Możesz wybrać go dla siebie lub kupić bliskiej osobie w prezencie, ponieważ wygląda doskonale! W skład zestawu wchodzą:

  • delikatnie oczyszczająca pianka – która nie zawiera w składzie agresywnych substancji myjących i przeciwdziała uczuciu ściągnięcia po myciu. Dzięki niej bariera hydrolipidowa nie będzie regularnie uszkadzana, a skóra stanie się spokojna,
  • krem adaptogenny – o intensywnych właściwościach nawilżających i przywracających skórze witalność. Doskonale nadaje się również pod makijaż. Produkt szybko się wchłania, dzięki czemu skóra niemal natychmiast jest gotowa na kolejne kroki w rutynie pielęgnacyjnej,
  • booster liposomalny – czyli intensywnie odmładzające serum do twarzy, ponieważ skóra wrażliwa i sucha często ma tendencje do przyspieszonego starzenia się. Serum nawilża, wycisza skórę, minimalizuje podrażnienia i zaczerwienienie, a do tego dba o mikrobiom skóry. To wręcz idealny wybór dla każdego posiadacza cery wrażliwej!

Oczywiście do zestawu możesz dobrać również inne produkty. Mamy nadzieję, że już wiesz, jak zadbać o skórę alergiczną. Od teraz pielęgnacja skóry z problemami będzie znacznie łatwiejsza!

  • -15%
  • Pakiet
ZESTAW PIELĘGNUJĄCY

dla cery wrażliwej

(3)
413,95 zł
487,00 zł
-15%
413
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
SMART SPLASH

Nawilżający krem adaptogenny

(205)
199,00 zł
 
199
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (398,00 zł / 100 ml)
ABSOLUTE PURE(NESS)

Synbiotyczna pianka oczyszczająca

(110)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (72,67 zł / 100 ml)
MOOD’FLUENCER

Liposomalny booster odmładzający

(80)
179,00 zł
 
179
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (596,67 zł / 100 ml)
ELIKSIR ŁAGODZĄCY

Łagodząco-kojący eliksir do twarzy

(25)
159,00 zł
 
159
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (530,00 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)