- -30%
- Obecnie brak na stanie
Swędząca skóra głowy - jaką może mieć przyczynę i jak z nią walczyć?
Uporczywe swędzenie skóry głowy to problem nie tylko tłustej, przesuszonej czy skłonnej do podrażnień skóry. Świąd głowy dotknąć może każdego, niezależnie od typu skóry, a przyczyny swędzenia są różnorakie - od łupieżu, przez alergię, aż po inne dolegliwości. Aby skutecznie walczyć z tą przypadłością, należy dowiedzieć się, gdzie ma swoje podłoże.
Swędzaca skóra głowy - przyczyny
Świąd skóry głowy może mieć tak wiele różnych przyczyn, że większość osób przynajmniej raz doświadczyła tego nieprzyjemnego stanu z różnych powodów. Należy się ich doszukiwać przede wszystkim w:
- Łojotokowym zapaleniu skóry - to zdecydowanie najbardziej powszechny powód swędzenia głowy. Jako że nasza skóra jest naturalnym środowiskiem dla drożdży Malassezia - głównych winowajców łupieżu - stosunkowo łatwo można doprowadzić do przerostu ilości tych drożdżaków, a w konsekwencji - łojotokowego zapalenia skóry. Szczególnie narażona jest skóra tłusta, łupież bardzo rzadko pojawia się na suchej skórze głowy ze skłonnością do łuszczenia.
- Reakcjach alergicznych (tzw. kontaktowym zapaleniu skóry) - problem ten dotyka przede wszystkim skóry wrażliwej, podatnej na uczulenia. Źródła alergenów możemy dopatrywać się we wszystkim, co ma bezpośredni kontakt ze skórą głowy - szamponach, lakierach do włosów - jak i również w spożywanym pokarmie. Na skutek przeniknięcia szkodliwego składniku do skóry, może pojawiać się kontaktowy stan zapalny. Warto tutaj podkreślić, że wiele produktów nie uczula od razu - reakcje alergiczne mogą pojawiać się po kilku lub kilkunastu użyciach. Wtedy warto przyjrzeć się swoim kosmetykom i spróbować innych, np. naturalnych kosmetyków do włosów.
- Grzybicy skóry głowy - przyczyna tej dolegliwości jest podobna do łupieżu - również wywołują ją drożdżaki, tym razem trichophyton rubrum. Problem jest o tyle poważny, że grzyby nie tylko osadzają się na skórze głowy, ale również wnikają w nią, mogąc przyczyniać się do wypadania włosów. Grzybica jest zaraźliwa (zatem jest dużo prawdopodobieństwo, że jeśli mieliśmy kontakt z osobą mającą grzybicę i obserwujemy świąd, my również ją mamy). Jej leczenie często wymaga kontaktu z lekarzem.
- Niewłaściwej pielęgnacji - stosując na naszą skórę głowy szampony z mocnymi detergentami, łatwo możemy ją podrażnić i doprowadzić do przesuszenia. Należy również zwrócić uwagę na to, czy prawidłowo używamy odżywek - nakładanie niektórych produktów przeznaczonych do pielęgnacji długości włosów - na skórę, może wywołać alergię. Istotne jest również to, czy dokładnie spłukujemy produkty myjące - nagromadzony nadmiar produktów może zakłócić naturalną szybkość wymiany komórek skóry głowy.
- Przesuszonej skórze głowy - mając suchą, podrażnioną skórę głowy możemy doświadczyć nieprzyjemnego świądu, jak i również zaczerwienień. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i złuszczanie, używając odpowiednich kosmetyków.
Swędzenie skóry głowy może towarzyszyć również wielu poważniejszym schorzeniom, szczególnie jeśli obserwujemy u siebie inne, niepokojące objawy somatyczne. Jeśli wszystkie powyższe przyczyny i choroby skórne (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry) zostały wykluczone, można zacząć diagnostykę pod kątem między innymi zaburzeń układu hormonalnego czy niedoczynności tarczycy. Tutaj konieczne jest zasięgniecie opinii lekarza.
Swędząca skóra głowy i krostki - co to oznacza?
Jeśli swędzącej skórze głowy towarzyszą krostki, świąd może mieć nieco inne przyczyny. Jedną z nich jest zapalenie mieszków włosowych, gdzie oprócz świądu doświadczamy pieczenia, a nasza skóra głowy usiana jest małymi, żółtymi krostkami, najczęściej „przebitymi” rosnącym włosem.
Sposoby na swędzącą skórę głowy - jak pozbyć się problemu
Wiemy już, jakie podłoże najczęściej ma świąd, jak zatem przynieść ulgę swędzącej skórze głowy? Aby skutecznie wybrać sposoby radzenia sobie z problemem, należy przede wszystkim ustalić jego źródło. Warto zacząć od wprowadzenia do codziennej rutyny odpowiedniej pielęgnacji. Ważna jest także ochrona przeciwsłoneczna, szczególnie latem - warto zaopatrzyć się w spreje ochronne do głowy z filtrami UV. Również proces czesania powinien być delikatniejszy i z użyciem odpowiedniej szczotki, np. biogeradowanej szczotki do włosów HER BRUSH. Rozczesywanie nie powinno przypominać szarpania, gdyż może prowadzić do uszkodzeń nie tylko włosów, ale i skóry głowy.
Właściwa pielęgnacja skóry głowy - szampon to podstawa
W przypadku łojotokowego zapalenia skóry warto zastosować szampon przeciwłupieżowy z kwasem salicylowym w składzie. Jeśli natomiast przyczyny są inne - np. nasza skóra głowy jest przesuszona, podrażniona - należy sięgnąć po coś, za co tak wrażliwa skóra głowy nam podziękuje - przykładowo szampon MY HAIR WILL GO ONE. Produkt ten, ze względu na naturalne składniki reguluje wydzielanie sebum i intensywnie nawilża, niwelując suchość skóry głowy.
Trzeba pamiętać, że w przypadku pojawienia się poważniejszych problemów zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty. Jednak dbałość o zdrowie zaczyna się zawsze w domu.
- -30%
Biodegradowalna szczotka do włosów
- -40%
Kwarcowy grzebień do masażu skóry głowy
- -30%
Naturalny szampon do włosów farbowanych
- -30%
- Obecnie brak na stanie
Szampon do włosów przetłuszczających się
- -10%
- Pakiet
- Obecnie brak na stanie
do włosów przetłuszczających się
- -30%
- Obecnie brak na stanie
Szampon do włosów cienkich
- -30%
- Obecnie brak na stanie
Szampon do włosów normalnych
- -35%
Masło do ciała i włosów
Add a comment
check_circle
check_circle