Sucha skóra - przyczyny i sprawdzone sposoby pielęgnacji
Skóra jest jedną z najważniejszych barier ochronnych organizmu. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje sporej ilości cząsteczek wody, związanych głównie w skórze właściwej, ale też w naskórku. Niestety pod wpływem wielu czynników może dochodzić do jej deficytu, a to wpływa negatywnie na wygląd, przyczynia się do przedwczesnego starzenia, a nawet jest źródłem dyskomfortu. Twoim problemem jest sucha skóra na twarzy lub innych partiach ciała? Dowiedz się, jakie mogą przyczyny i jak postępować w przypadku suchej skóry!
Spis treści:
Po czym można rozpoznać skórę suchą? Czy to tylko problem estetyczny?
Wpływ czynników środowiskowych na kondycję skóry
Możliwe przyczyny suchej skóry - zbyt mało substancji nawilżających i niewłaściwa pielęgnacja skóry
Wysuszenie naskórka jako objaw niewłaściwej diety i niektórych schorzeń
Czego potrzebuje sucha skóra wokół oczu oraz na innych partiach twarzy i ciała?
Jak prawidłowo nawilżyć i pielęgnować suchą skórę twarzy i ciała?
Po czym można rozpoznać skórę suchą? Czy to tylko problem estetyczny?
Prawidłowo nawet 20% całej wody znajdującej się w organizmie usytuowane jest w skórze, głównie w jej głębszych warstwach. Nie ulega więc wątpliwości, że cząsteczki H2O są niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania poprzez udział m.in. w procesach metabolicznych, termoregulacji, ochronie przed patogenami, czy zachowaniu równowagi wodno-elektrolitowej.
Zwykle nietrudno odróżnić skórę suchą od tej właściwie nawilżonej. Cechują ją:
powierzchnia szorstka w dotyku,
matowy odcień,
uczucie ściągnięcia,
łuszczące się skórki,
spadek elastyczności,
świąd, pieczenie,
przy dużym wysuszeniu pękanie tkanek.
Skóra sucha jest też podatna na pęknięcia i może się złuszczać w formie dużych płatów, przez co staje się narażona na wnikanie drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Może więc przyczyniać się do częstych infekcji, zwłaszcza jeśli problemem jest popękana skóra na dłoniach.
Sucha skóra bywa też szczególnie narażona na podrażnienia, ponieważ traci prawidłową funkcjonalność i ochronę. Częstym problemem w obrębie wysuszonej skóry twarzy jest także zaczerwienienie - przez cienką, odwodnioną tkankę łatwiej dochodzi do drażnienia i rozszerzania naczyń krwionośnych.
Gdy deficyt wilgoci utrzymuje się dłużej, dochodzi także do przedwczesnego starzenia się skóry. Drobne zmarszczki mimiczne zostają uwydatnione, tkanki tracą gęstość i napięcie, z czasem pojawiają się utrwalone bruzdy. Suchość skóry zwiększa także ryzyko przebarwień, które pogłębia niewłaściwa pielęgnacja.
Wpływ czynników środowiskowych na kondycję skóry
Za odpowiednie nawilżenie odpowiada płaszcz hydrolipidowy (sebum), składający się z cząsteczek wody i wydzieliny gruczołów łojowych, który chroni skórę przed przeznaskórkową utratą wody z głębszych warstw. Jego zadaniem jest również ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Gdy warstwa ta zostaje zaburzona, dochodzi do wysuszenia skóry. Głównymi czynnikami, które prowadzą do takiego stanu, są:
promieniowanie UV;
zanieczyszczenia, pyły PM;
detergenty;
alergeny;
niekorzystne warunki atmosferyczne, zwłaszcza suche powietrze, mróz, wiatr.
Możliwe przyczyny suchej skóry - zbyt mało substancji nawilżających i niewłaściwa pielęgnacja skóry
Zarówno pod wpływem czynników zewnętrznych, jak i naturalnego postępu procesów starzenia się organizmu, dochodzi do spowolnienia produkcji głównych komponentów skóry i związków higroskopijnych wiążących cząsteczki wody - elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego. W konsekwencji skóra staje się odwodniona, mniej zwarta i traci jędrność.
Intensywnego i przede wszystkim regularnego nawilżania potrzebuje każdy typ skóry (również tłusta!), niezależnie od wieku. O skórę należy dbać codziennie, do czego świetnie nadają się kosmetyki naturalne, pozbawione składników uszkadzających naskórek.
Wysuszenie naskórka jako objaw niewłaściwej diety i niektórych schorzeń
W większości przypadków za suchość odpowiadają nieprawidłowa pielęgnacja i czynniki środowiskowe. Zdarza się jednak, że sucha skóra może być objawem chorób i nieprawidłowości, takich jak np.:
niedoborów witamin i minerałów;
niedostateczna ilość wypijanej wody;
niewydolności nerek;
niedoczynności tarczycy;
choroby o podłożu genetycznym, np. atopowego zapalenia skóry, łuszczycy;
łupieżu (sucha skóra głowy);
inne choroby skórne, np. infekcje grzybicze.
Podejrzewając chorobowe podłoże suchej skóry twarzy i ciała należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem.
Czego potrzebuje sucha skóra wokół oczu oraz na innych partiach twarzy i ciała?
Odpowiednia ilość wody musi być dostarczana do ciała z zewnątrz. Jednak aby zachować tkanki w dobrej kondycji, ważna jest także zdolność skóry do wiązania i zatrzymywania wody. Za to odpowiada m.in. naturalny czynnik wiążący wodę, który powstaje jednocześnie z procesem keratynizacji, a także obecne w skórze właściwej proteiny i węglowodany. Pożądane jest więc, aby kosmetyki nawilżające wykazywały:
działanie okluzyjne - polega ono na tworzeniu warstwy ochronnej, która zapobiega utracie wilgoci i przesuszeniu skóry, a także stwarza korzystne warunki do regeneracji już powstałych uszkodzeń (w ten sposób działają m.in. emolienty);
działanie stymulujące syntezę składników wiążących wodę, np. kwasu hialuronowego.
Warto również podkreślić, że sucha skóra wymaga innego postępowania w zależności od partii ciała. Na przykład powieki są szczególnie podatne na wysuszanie, ale też bardzo delikatne, dlatego nie można stosować w ich obrębie kosmetyków o zbyt gęstej i obciążającej konsystencji. Z kolei sucha skóra rąk, zwłaszcza popękana, będzie wymagała dodatkowego działania odkażającego - ze względu na dotykanie wielu różnych przedmiotów. Ponadto skórę dłoni myjemy częściej, niż inne partie ciała, a to także zwiększa ryzyko wysuszenia.
Jak prawidłowo nawilżyć i pielęgnować suchą skórę twarzy i ciała?
Przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry suchej powinna być systematyczna. Jeśli zauważasz, że Twoja skóra traci wilgoć, warto o nią szczególnie zadbać, chociaż o wiele lepiej traktować pielęgnację jako codzienny, przyjemny rytuał. Ważnym krokiem jest dokładny demakijaż i oczyszczanie skóry. Już na tym etapie skórę można nawilżać, wybierając kosmetyki do mycia, takie jak np. synbiotyczna PIANKA OCZYSZCZAJĄCA ABSOLUTE PURE(NESS). Nie narusza ona równowagi hydrolipidowej, odżywia, pozostawia skórę miękką i wolną od uczucia ściągania. Można ją stosować nawet przy cerze wrażliwej.
Po umyciu twarzy zawsze warto nałożyć skoncentrowane serum lub booster - kosmetyki takie pozwalają intensywnie odżywić suchą skórę na szyi i twarzy, potrzebującą szczególnego wsparcia. Po tym kroku nie zapominaj o zastosowaniu kremu na dzień i na noc, koniecznie o działaniu mocno nawilżającym. Przy skórze bardzo suchej (bez oznak przetłuszczania), szukaj w kosmetykach również lipidów (tłuszczów), najlepiej w postaci wielkocząsteczkowych olejów roślinnych.
Jeśli masz suchą skórę, aby nawilżyć całe ciało i zredukować szorstkość, zawsze po kąpieli lub prysznicu stosuj balsam, np. kojąco-nawilżający BALSAM DO CIAŁA WATER FLOW. Preparat ten przyniesie ulgę Twojemu ciału już po pierwszym użyciu. Wesprze jej regenerację i zwiększy odporność na czynniki zewnętrzne. Co ważne, zawiera on składniki, które ułatwiają wiązanie wody także w głębszych warstwach skóry.
Suchość skóry bardzo często zwiększa jej wrażliwość, dlatego w ciągu dnia nie zapominaj o stosowaniu kosmetyków z filtrami UV. Staraj się też, w miarę możliwości, unikać zanieczyszczeń. W ramach domowych sposobów dbaj też o nawilżanie powietrza w pomieszczeniach.