Spierzchnięte usta - skuteczne sposoby na nawilżenie ust
Suche skórki sprawiają, że wargi nie prezentują się estetycznie - wyglądają na optycznie mniejsze, marszczą się, a ich kolor ulega zaburzeniu. Gdy w porę nie zadbamy o intensywne nawilżenie, może dojść do pęknięć, które są źródłem dyskomfortu, pieczenia, a nawet bólu. Istnieje jednak wiele sposobów, które pozwalają zregenerować uszkodzoną powierzchnię czerwieni wargowej oraz jej okolic. Sprawdź, co pomoże na suche i spierzchnięte usta!
Spis treści:
Dlaczego usta są podatne na pierzchnięcie i potrzebują troskliwej pielęgnacji?
Jakie są najczęstsze przyczyny spierzchniętych ust? Czynniki zewnętrzne
Co jeszcze może odpowiadać za suche i pękające usta? Niewłaściwa dieta
Jak zapobiegać wysuszeniu? Domowe sposoby na spierzchnięte usta
Sposoby na suche wargi - pomadki i balsamy do ust?
Prawidłowa pielęgnacja wysuszonych i popękanych ust
Systematyczne peelingi wygładzające i poprawiające ukrwienie
Dlaczego usta są podatne na pierzchnięcie i potrzebują troskliwej pielęgnacji?
Skóra jest największym i jednym z najbardziej skomplikowanych narządów, różniącym się wieloma cechami w zależności od danej partii ciała. Na samej twarzy wyróżnia się kilka obszarów, które ze względu na budowę i pełnione funkcje wymagają odmiennej pielęgnacji. Gdy tkanki tracą wilgoć, naskórek zaczyna się oddzielać od głębszych warstw skóry, może pękać i powodować nieprzyjemne uczucie ściągania. Dotyczy to każdej partii ciała i twarzy, ale szczególnie czerwieni wargowej, którą wyróżniają następujące cechy:
Wyjątkowo cienka i delikatna skóra - grubość naskórka, który pełni przede wszystkim funkcje ochronne, jest bardzo różna na każdym obszarze twarzy. Na wargach jest on szczególnie cienki, tym samym łatwo może wysychać.
Brak warstwy rogowej - złuszczające, martwe komórki naskórka kumulują się w postaci warstwy ochronnej. Na czerwieni wargowej nie ma takiej bariery.
Deficyt gruczołów łojowych - naturalny łój wydzielany przez niewielkie otwory w skórze pełni funkcje nawilżające i natłuszczające. Na powierzchni warg nie ma takich gruczołów, przez co są one podatne na wysuszenie.
Złożone funkcje - elementy ust są ściśle połączone z mięśniami twarzy, które umożliwiają nam wykonywanie złożonych ruchów w trakcie jedzenia, mówienia, czy ziewania. Z tego powodu usta, a zwłaszcza ich okolice są podatne na powstawanie zmarszczek mimicznych.
Jakie są najczęstsze przyczyny spierzchniętych ust? Czynniki zewnętrzne
Skóra na powierzchni całego ciała potrzebuje wilgoci, która zapewnia jej jędrność i elastyczność. Gdy brakuje cząsteczek wody, naskórek zaczyna się wysuszać, a nawet może pękać. Problem ten często dotyczy czerwieni wargowej oraz jej okolic i zwykle wynika z negatywnego wpływu czynników zewnętrznych, takich jak:
Promieniowanie UV - nadmiar kąpieli słonecznych prowadzi do wysuszenia naskórka. Ponadto niekorzystne działanie promieni słonecznych dotyczy także głębszych warstw skóry - powoduje powstawanie wolnych rodników, niszczy włókna kolagenu i elastyny.
Warunki pogodowe - usta mogą się przesuszać pod wpływem wspomnianego słońca, ale też mrozu, zimnego wiatru, częstych zmian temperatury.
Warunki otoczenia - powodem spierzchnięcia ust może być również przebywanie w pomieszczeniach, w których panuje niska wilgotność powietrza. Suche powietrze występuje głównie zimą, gdy ogrzewamy domy, jak również latem, w miejscach klimatyzowanych.
Złe nawyki - do wysuszania i pękania warg można doprowadzić poprzez ich ciągłe oblizywanie, przygryzanie, czy dotykanie brudnymi dłońmi.
Nadmierną suchość ust mogą powodować również stosowane preparaty. Skóra warg może się wysuszać, zwłaszcza jeśli używamy kosmetyków zawierających alkohol i dużo sztucznych dodatków. Dotyczy to nie tylko szminek z koloryzującymi pigmentami, ale też wszystkich innych preparatów, np. tych do demakijażu, mycia twarzy, czy aplikowanych kremów. Przy wrażliwej skórze niewłaściwie dobrane preparaty mogą odpowiadać także za kontaktowe zapalenie skóry, które objawia się m.in. suchością i podrażnieniem skóry.
Co jeszcze może odpowiadać za suche i pękające usta? Niewłaściwa dieta
Zdarza się, że za spierzchnięte wargi odpowiadają niedobory żywieniowe. Gdy w organizmie brakuje wody oraz kluczowych minerałów i witamin, skóra nie funkcjonuje prawidłowo - jej struktura ulega rozluźnieniu, a naturalne procesy regeneracyjne spowalniają. Konsekwencją niezbilansowanej diety może być osłabienie głębszych warstw tkanek, przez co powierzchnia ust nie otrzymuje dostatecznej ilości tlenu i składników odżywczych. Usta mogą się przesuszyć również, gdy często jesz pikantne potrawy lub pijesz napoje procentowe.
W części przypadków suche usta mogą być objawem osłabienia odporności, zwłaszcza, jeśli jednocześnie pojawiają się zajady w ich kącikach lub symptomy wirusa opryszczki.
Jak zapobiegać wysuszeniu? Domowe sposoby na spierzchnięte usta
O wiele łatwiej zapobiegać, niż leczyć spierzchnięte usta. Na wiele czynników wpływających negatywnie na kondycję tej partii mamy wpływ. Ważne jest, aby nie zapominać o ich ochronie każdego dnia. Oto co można zrobić w ramach domowych metod:
przede wszystkim staraj się unikać przygryzania warg;
pozbądź się nawyku oblizywania ust - ślina daje wrażenie chwilowej ulgi, ale szybko odparowuje i pozostawia usta o wiele bardziej suche;
nigdy nie wyrywaj suchych skórek palcami;
jeśli masz pod ręką sok z aloesu lub oliwę z oliwek dodawaną do surówek, nałóż odrobinę na usta;
skórę można nawilżyć również za pomocą okładów z ogórka, awokado, banana, oleju rycynowego lub kokosowego;
zadbaj o nawilżenie powietrza w mieszkaniu oraz czystość;
intensywnie nawadniaj organizm, wypijając przynajmniej dwa litry wody mineralnej dziennie;
wzbogać dietę o witaminy z grupy B, a także A, E i C oraz minerały, takie jak żelazo, cynk, miedź, mangan;
nie zapominaj, że również usta potrzebują ochrony za pomocą preparatów z filtrem UV.
Sposoby na suche wargi - pomadki i balsamy do ust
Podstawą pielęgnacji spierzchniętych ust jest stosowanie kosmetyków odpowiednich do tej partii twarzy. Wypróbuj np. regenerujące SERUM DO UST 2 w 1 GREAT-FULL LIPS! Preparat ten zawiera wyłącznie naturalne składniki. Znajduje się w nim m.in. masło Shea, kwas hialuronowy, unikalne lipidu, związki podkreślające koloryt czerwieni wargowej oraz stymulujące procesy regeneracyjne. Dzięki temu kosmetykowi podrażnienia będą się szybciej goić, a Ty poczujesz ulgę i głębokie nawilżenie. Jest to formuła wegańska, pozbawiona sztucznych konserwantów i składników pozyskiwanych z udziałem zwierząt, takich jak np. miód czy lanolina.
GREAT-FULL LIPS! wystarczy nałożyć na usta zawsze wtedy, gdy poczujesz taką potrzebę. Kosmetyk możesz też stosować w formie maseczki na usta - wieczorem nałóż większą ilość preparatu na wargi oraz ich okolice. Nie zmywaj nadmiaru, co pozwoli Ci intensywnie nawilżyć i zmiękczyć skórę.
Prawidłowa pielęgnacja wysuszonych i popękanych ust
Nawet najlepsza pomadka nie pomoże, jeśli nie będziesz nakładać jej systematycznie. W ramach profilaktyki zwykle wystarczy smarować wargi raz dziennie. Dzięki temu zyskają one ochronę, będą jędrne i pełne blasku. Jeśli jednak spierzchnięte usta to dolegliwość, która już zaburzyła Twój komfort, staraj się stosować pomadki lub balsamy przynajmniej 2-3 razy dziennie.
Negatywnie na wargi mogą działać nie tylko niewłaściwie dobrane kosmetyki do ust, ale też inne preparaty do twarzy, np. żele do mycia i demakijażu, kremy itp. Jeśli więc Twoje usta są podatne na wysuszanie, wybieraj naturalne kosmetyki do twarzy, które nie powodują podrażnień i kompleksowo dbają o skórę.
Systematyczne peelingi wygładzające i poprawiające ukrwienie
Przy spierzchniętych ustach dobre efekty może przynieść delikatny peeling, który usunie łuszczące się płatki. Jednak zrezygnuj z tego kroku, jeśli doszło do pęknięć skóry ust. W takich przypadkach w pierwszej kolejności należy zadbać o zagojenie ran poprzez stymulację odnowy komórkowej skóry.
Jeśli na Twoich ustach nie ma głębokich ran, wypróbuj owocowy SCRUB DO UST KISSING ME SOFTLY. Zawiera on cukier trzcinowy i zmielone pestki moreli o właściwościach złuszczających. Produkt ten zawiera też aż 11 ekstraktów roślinnych (m.in. z aloesu, jaśminu, ogórka, róży), a także naturalne olejki: olej kokosowy, masło Shea, czy olej jojoba. Kosmetyk należy delikatnie wmasować i spłukać. Wystarczy nakładać go na usta 1-2 razy w tygodniu.