Skinimalism, czyli minimalizm w pielęgnacji skóry. Czy mniej faktycznie znaczy więcej?
Mówi się, że mniej znaczy więcej. Zauważają to też trendsetterki, które prowadzą swoją działalność w social mediach (m.in. na Tiktoku i Instagramie). Ich aktywność przyczynia się do zmian w modzie – m.in. na rynku kosmetycznym. W ostatnim czasie pojawił się trend na zrównoważoną pielęgnację i tzw. skinimalism. Czym jest nowa moda i czy ma szansę się przyjąć? Oceń sama – pomoże Ci w tym poniższy artykuł.
Spis treści
Czym jest skinimalism?
Skinimalizm – jakie kosmetyki stosować?
Co zyskujesz dzięki minimalizmowi w pielęgnacji skóry?
Czym jest skinimalism?
Skinimalism (lub skinimalizm), czyli minimalistyczne podejście do zaspokajania potrzeb skóry, to nowy trend w pielęgnacji. Jego głównym założeniem jest umiar – zarówno w kontekście liczby stosowanych produktów, jak i czasu, który jest potrzebny do przeprowadzenia codziennych rytuałów piękna. Celem skinimalizmu jest uzyskanie pięknej i zdrowej cery za pomocą prostych, a jednocześnie skutecznych działań.
Minimalistyczne podejście do dbania o skórę opiera się na pięciu filarach. Są to:
skupienie się na podstawowej pielęgnacji skóry: oczyszczaniu, nawilżaniu i ochronie przed słońcem,
unikanie składników szkodliwych dla skóry (np. chemicznych) i preferowanie kosmetyków naturalnych,
dbanie o kondycję skóry zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz,
minimalizowanie zużycia produktów poprzez stosowanie tylko takich ich ilości, które są niezbędne do zapewnienia skórze dobrostanu,
tworzenie jak najmniejszej ilości odpadów dzięki stosowaniu produktów wielofunkcyjnych i wielorazowych opakowań.
Najbardziej zagorzali zwolennicy skinimalismu odnoszą ten trend nie tylko do pielęgnacji twarzy, ale również do makijażu. Stoją na stanowisku, że niewielka ilość podkładu i korektora jest wystarczająca, aby wydobyć ze zdrowej i zadbanej skóry jej naturalny blask.
Skinimalizm – jakie kosmetyki stosować?
Robiąc porządki w swojej domowej toaletce, zapewne często wyrzucasz do kosza produkty, które zdążyły się przeterminować, zanim zostały zużyte. Nadmierny konsumpcjonizm nie jest dobry ani z punktu widzenia domowego budżetu, ani zdrowia Twojej skóry. Częste zmiany stosowanych kosmetyków lub nakładanie ich w dużych ilościach może przyczynić się do pogorszenia stanu cery.
Zamiast stosować wiele produktów, wybierz kilka takich, które mają bogaty skład i pożądane przez Ciebie działanie. Jak ustalić, co będzie dobre dla Twojej cery?
Przede wszystkim przyjrzyj się jej aktualnej kondycji. Możesz to zrobić samodzielnie w domu bądź też udać się po profesjonalną poradę do kosmetyczki lub dermatologa. Każda niedoskonałość może świadczyć o tym, że skóra twarzy potrzebuje więcej jakiegoś składnika lub że otrzymuje go zbyt wiele. Odpowiedź na pytanie, jakie są jej prawdziwe potrzeby, prowadzi do ustalenia idealnego rytuału pielęgnacyjnego. Warto wiedzieć, że każda skóra jest inna i co działa dla jednej osoby, niekoniecznie będzie działać dla innej.
Skóra sucha potrzebuje intensywnego nawilżenia, a niekiedy także ukojenia, gdyż ten typ cery jest skłonny do podrażnień. Zaleca się stosowanie nawilżających kremów i serum z dodatkiem olejków i składników takich jak kwas hialuronowy, gliceryna i pantenol. Jeśli jesteś posiadaczką cery suchej, wypróbuj Ultra-nawilżający krem adaptogenny SMART SPLASH o innowacyjnej formule działającej na wielu poziomach.
Skóra tłusta wymaga regularnego i dogłębnego oczyszczania, które pomaga zapobiegać powstawaniu zaskórników i wyprysków. Zaleca się stosowanie produktów myjących i toników, które regulują wydzielanie sebum. W tej roli doskonale sprawdzi się np. Synbiotyczna pianka oczyszczająca ABSOLUTE PURE(NESS), w której składzie znajduje się ponad 91% substancji pochodzenia naturalnego.
Skóra mieszana wymaga zbalansowanej pielęgnacji, ponieważ niektóre jej obszary są suche, a inne tłuste. Zaleca się stosowanie produktów oczyszczających, toników i kremów nawilżających.
Skóra wrażliwa potrzebuje delikatnej pielęgnacji, ponieważ jest skłonna do podrażnień, zaczerwienień i reakcji alergicznych. Zaleca się stosowanie łagodnych produktów oczyszczających i toników, a także kremów nawilżających i serum z dodatkiem aloesu, pantenolu i niacynamidu.
Planując swoją codzienną rutynę pielęgnacyjną, postaw na naturalne kosmetyki do twarzy. Zadbaj także o to, aby ich formuła była bogata w substancje aktywne, które dogłębnie odżywią Twoją skórę. Stosowanie produktów, których skład jest niewystarczający, aby zaspokoić wszystkie jej wymogi, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Nie warto też przesadzać z ograniczaniem produktów codziennego użytku – jak w większości dziedzin życia, także w pielęgnacji wskazane jest zachowywanie zdrowej równowagi.
Co zyskujesz dzięki minimalizmowi w pielęgnacji skóry?
Skuteczność skinimalismu polega na tym skupieniu się na podstawowych potrzebach cery i unikaniu szkodliwych dla niej składników kosmetycznych. Może to przynieść pozytywne efekty, takie jak zmniejszenie podrażnień, zaczerwienień, trądziku i innych problemów dermatologicznych.
Oczywistą zaletą stosowania jak najmniejszej liczby produktów do pielęgnacji jest także korzyść ekonomiczna. Im mniej kupujesz, tym więcej pieniędzy jesteś w stanie zaoszczędzić. Przemyśl swój sposób wybierania kosmetyków, a być może dojdziesz do wniosku, że wielu zakupów dokonywałaś bez realnej potrzeby.
Ponieważ skinimalizm zakłada dbanie o kondycję skóry zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, może być również dla Ciebie motywacją do prowadzenia zdrowego stylu życia. Oznacza to przede wszystkim stosowanie zbilansowanej diety, regularne uprawianie aktywności fizycznej i odpowiednie nawadnianie organizmu.