Rozszerzone pory to problem, który dotyka każdego typu cery - nie tylko cery tłustej i mieszanej, ale również suchej, chociaż tej ostatniej zdecydowanie najrzadziej. Problem rozszerzonych porów to nie tylko nieestetyczny wygląd skóry, ale szereg idących za tym problemów, jak na przykład gromadzenie się zanieczyszczeń. W dodatku cera z rozszerzonymi może miewać problematyczne tendencje - nadprodukcja sebum, pojawienie się wągrów i wiele innych. Jak zatem zmniejszyć widoczność porów i zapobiegać nawrotowi problemu? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.
Co to pory skóry?
Omawiając problem rozszerzonych porów, warto najpierw wyjaśnić sobie to pojęcie. Otóż pory skóry są naturalnym elementem naszej cery; to ujścia mieszków włosowych, w których znajdują się ujścia gruczołów łojowych. Nie ma możliwości, aby pozbyć się ich ze swojej skóry raz na zawsze - to jej naturalny, mający określone zadania element. Jeśli jednak obserwujemy na skórze nieestetyczne "dziury", w których w dodatku gromadzą się zanieczyszczenia, może to oznaczać, ze mamy problem z rozszerzonymi porami.
Cera z rozszerzonymi porami - jak wyglądają rozszerzone pory?
Rozszerzone pory raczej nietrudno pomylić z niczym innymi. Najczęściej występują w strefie T (na czole, nosie i brodzie). Chociaż na ich występowanie narażona jest również reszta twarzy, a nawet dekolt i szyja. Wyglądają one jak malutkie wgłębienia na skórze, przez co jej faktura wydaje się nierówna i podziurawiona. Problem narasta, kiedy owe wgłębienia zaczynają gromadzić nadmiar sebum i inne zanieczyszczenia. Wówczas skóra twarzy staje się jeszcze bardziej problematyczna.
Co rozszerza pory?
Widoczne pory to problem natury genetycznej - często typ cery z widocznymi porami to coś, co dziedziczymy po przodkach. Często można również zaobserwować poszerzenie porów na skórze starzejącej się. Jest to związane z m.in. brakiem białek odpowiadających za sprężystość skóry - kolagenu i elastyny. Wówczas nasza cera traci jędrność, a pory stają się bardziej widoczne.
Inne przyczyny, które wpływają na rozszerzone pory to na przykład:
nadmiar sebum i zanieczyszczeń - jeśli martwy naskórek i inne zanieczyszczenia nie są prawidłowo złuszczane, wówczas wnikają w nasze pory, blokując swobodny przepływ naturalnego sebum. W takiej sytuacji nasze gruczoły łojowe - pory - poszerzają się, aby pozwolić na ów przepływ;
uszkodzenia słoneczne - słońce może nie tylko przyczyniać się do rozszerzenia porów, ale również doprowadzić do ich stanu zapalnego, dlatego niezwykle ważne jest stosowanie ochrony UV w postaci kremu z filtrem;
niewłaściwa pielęgnacja skóry - tutaj przede wszystkim wybieranie kosmetyków nieodpowiednich do naszej cery, które nas "zapychają";
zaburzenia hormonalne (często związane z dorastaniem czy ciążą).
Sposoby na rozszerzone pory - jak zmniejszyć widoczność porów? Czy można je zamaskować?
Z rozszerzonymi porami da się walczyć, i to nawet całkiem skutecznie. Kluczem do wygranej w walce z tym problemem skórnym jest nic innego, jak właściwa pielęgnacja, o czym dużo osób z rozszerzonymi porami zapomina, szukając dużo bardziej skomplikowanych rozwiązań.
Pierwszą zasadą zmniejszania widoczności porów jest staranne i regularne oczyszczanie i złuszczanie naskórka. Warto pamiętać, aby dobrać w tym celu naturalne kosmetyki do twarzy, które nie będą naruszać naturalnej warstwy ochronnej skóry i jej podrażniać. Dobrze jest stosować peeling (koniecznie ten bez drobinek) przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Drugim istotnym elementem takiej pielęgnacji jest stosowanie toniku, na przykład w formie witalizującej mgiełki tonizującej MINERAL SHOT, która świetnie sprawdza się w dbaniu o skórę twarzy, jednocześnie dostarczając jej pięć cennych minerałów. Ponadto toniki przywracają skórze jej naturalne pH, a tym samym pozwalają zachować równowagę i świeży wygląd. Dobrze jest również wprowadzić do pielęgnacji kwas hialuronowy i retinol.
MINERAL SHOT
MINERAL SHOT
Witalizująca mgiełka tonizująca
Problem rozszerzonych porów - zapobieganie. Co ma największy wpływ na stan Twojej cery?
Zapobieganie rozszerzonym porom jest możliwe! Aby nie narażać naszej skóry na nawracający problem lub aby nie dopuścić do powstania rozszerzonych porów, należy:
dokładnie oczyszczać, złuszczać i tonizować skórę w codziennej pielęgnacji,
używać kremu SPF, najlepiej SPF-50 - zapobiegnie on szkodliwemu działaniu słońca na cerę; warto pamiętać, że kremu z filtrem przeciwsłonecznym używamy również zimą!
używać do mycia twarzy chłodnej lub letniej wody - wysokie temperatury mogą niekorzystnie wpływać na stan cery z problemem rozszerzonych porów;
unikać sauny czy solarium,
dbać o codzienny, dokładny demakijaż - chociaż wydaje się to oczywiste, to jednak często zapominamy o tym, że demakijaż najlepiej przeprowadzać dwuetapowo - najpierw zmyć makijaż olejkiem lub płynem micelarnym, a dopiero później umyć twarz ulubioną pianką czy żelem.
Pielęgnacja cery z rozszerzonymi porami - jak oczyszczać i nawilżać cerę? Czyli peeling, tonik, maska i nawilżanie!
W codziennej pielęgnacji właściwie każdej cery, choć głównie tej problematycznej, z rozszerzonymi porami, stanowi nawilżenie. Obowiązkowym elementem jest zatem zastosowanie kremu nawilżającego - najlepiej takiego, który będzie zawierał również kwas hialuronowy, ponieważ wspomaga on produkcję kolagenu i elastyny oraz ma działanie przeciwstarzeniowe.
Świetnie sprawdzą się również kosmetyki z glinką, gdyż glinki kosmetyczne zapobiegają powstaniu zaskórniaków. Warto zainwestować w maskę detoksykującąz zieloną glinką SMOOTH MY SKIN, która pomaga w dogłębnym oczyszczeniu skóry, a jednocześnie łagodzi podrażnienia i wyrównuje koloryt skóry.