
Podrażnienia po goleniu – jak sobie z nimi radzić?
Podrażnienia naskórka spowodowane goleniem różnych części twarzy i ciała to dość powszechny problem. Współcześnie depilacja jest jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Istnieje wiele metod pozbywania się niechcianego owłosienia, przy czym stosowanie maszynki jest bardzo popularne w domowym zaciszu. Jak zapobiegać wystąpieniu nieprzyjemnych efektów ubocznych takich zabiegów oraz wspomóc regenerację skóry w przypadku, gdy podrażnienia jednak wystąpią? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj poniższy artykuł.
Jak powstają podrażnienia po goleniu?
Podrażnienia po goleniu mogą przybierać różne formy, a ich intensywność może się różnić, w zależności od typu skóry i innych czynników indywidualnych. Zwykle mają postać niewielkich czerwonych krostek, które świadczą o stanie zapalnym. Skóra w tym miejscu może być zaczerwieniona i wrażliwa bardziej niż zwykle. Może również wystąpić miejscowe swędzenie lub pieczenie.
Podrażniona skóra po goleniu może wystąpić z wielu powodów. Oto kilka najczęstszych przyczyn:
- Niewłaściwe przygotowanie skóry – przed zabiegiem wskazane jest dokładne umycie danego obszaru oraz zastosowanie ciepłego kompresu, aby otworzyć pory. Ważne jest również odpowiednie nawilżenie skóry.
- Stosowanie nieodpowiedniej maszynki – maszynka z tępym, brudnym lub krzywym ostrzem może podrażniać, a nawet ranić skórę. Może też prowadzić do powstawania wtórnych podrażnień, takich jak wrastające włoski. Warto dbać o regularne wymienianie narzędzi higienicznych, także tych, których używamy do depilacji.
- Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków – żele lub pianki zawierające agresywne substancje chemiczne mogą wywoływać podrażnienia. Zwłaszcza w przypadku skóry wrażliwej warto korzystać z łagodnych produktów przeznaczonych specjalnie do golenia.
- Zbyt częste golenie – jednym z najistotniejszych elementów świadomej pielęgnacji jest to, aby dać skórze czas na regenerację między kolejnymi zabiegami. Zbyt częste depilowanie ciała prowadzi do ciągłego podrażniania tych samych, niezagojonych miejsc. Podobnie niewskazane jest wielokrotne przeciąganie maszynki przez ten sam obszar skóry w czasie jednego zabiegu.
- Nieodpowiednia pielęgnacja po goleniu – dużym błędem, który popełnia wiele osób, jest pomijanie etapu nawilżenia skóry po usunięciu włosków. Prowadzi to do jej wysuszenia skóry i powstania podrażnień. Po goleniu zaleca się zastosowanie łagodnego balsamu lub kremu nawilżającego.
- Czynniki zewnętrzne – zbyt ciepła lub zimna woda, wilgotne i gorące środowisko lub kontakt z drażniącymi substancjami chemicznymi (np. detergentami) również może przyczyniać się do podrażnień skóry po goleniu.
Skóra posiada naturalną barierę ochronną, znaną jako płaszcz hydrolipidowy. Zapobiega ona nadmiernej utracie wilgoci i przedostawaniu się w głąb ciała substancji drażniących. Golenie może uszkodzić tę warstwę, co prowadzi do utraty naturalnej ochrony skóry i zwiększenia ryzyka wystąpienia podrażnień.
Jak złagodzić podrażnienia skóry po goleniu?
Podrażniona skóra po goleniu wynika z mikrouszkodzeń naskórka. Mogą one wystąpić nawet w sytuacji, gdy nie stwierdza się ich widocznych objawów. Każdorazowo po depilacji lub goleniu twarzy warto więc korzystać z kremów lub preparatów aptecznych o właściwościach kojących. Należy jednak uważnie przeanalizować ich skład, tak aby produkty, które mają w założeniu łagodzić stany zapalne, w istocie nie zaostrzały ich bardziej.
Najbezpieczniejszą opcją są naturalne kosmetyki do twarzy i ciała, które nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. Szukając odpowiedniej pielęgnacji dla siebie, unikaj produktów na bazie alkoholu, ze sztucznymi barwnikami i substancjami zapachowymi oraz detergentami SLS i SLES. Aby ukoić skórę i złagodzić podrażnienia, stosuj produkty zawierające pantenol, naturalne oleje roślinne, kwas hialuronowy czy wyciąg z aloesu. W przypadku depilacji twarzy polecamy Smart Splash ultra-nawilżający krem adaptogenny. Na inne obszary doskonale sprawdzi się Water Flow kojąco-nawilżający balsam do ciała.
Jeżeli Twoje dolegliwości są częste, intensywne lub trudne do wyleczenia, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem. Specjalista doradzi Ci stosowanie właściwych produktów i metod usuwania owłosienia, kierując się typem i potrzebami Twojej skóry.

Jak prawidłowo wykonywać depilację skóry twarzy i ciała?
Niezależnie od tego, czy golisz zarost na twarzy, czy też skórę pod pachami czy w okolicach bikini, pamiętaj, aby zadbać o właściwe przygotowanie się do zabiegu. Dokładnie oczyść obszar, który ma zostać wydepilowany, a następnie nałóż na niego produkt nawilżający. Wybierz dobrej jakości maszynkę oraz piankę lub żel, których skład nie jest drażniący dla skóry. Staraj się, aby Twoje ruchy były płynne i nie naciskaj zbyt mocno na ostrze, aby uniknąć nadmiernego tarcia po skórze. Nie przejeżdżaj też maszynką wielokrotnie w tym samym miejscu. Gól się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Nie zapomnij o odpowiednim nawilżeniu skóry po zakończeniu zabiegu.
- -30%
Kojąco-nawilżający balsam do ciała
Natychmiastowe serum łagodzące
Add a comment
check_circle
check_circle