Gęste, uniesione u nasady, lśniące i pięknie skręcone włosy, to marzenie większości posiadaczek niesfornych fal i loków. Aby wydobyć naturalny skręt pasm, warto do stylizacji zastosować prosty zabieg - plopping, który pozwala na osiągnięcie pięknych włosów bez użycia lokówek. Na czym polega ta metoda, jakie daje efekty i jak ją prawidłowo wykonać? Sprawdź!
Spis treści:
Co to jest plopping, inaczej koszulkowanie czy też ręcznikowanie włosów?
Jakie efekty można osiągnąć dzięki tej metodzie?
Czy można zrobić plopping na prostych włosach?
Czego użyć do wykonania ploppingu? Kosmetyki i akcesoria
Jak wydobyć skręt włosów - instrukcja stylizacji kosmyków krok po kroku
Czy zostawienie turbanu z koszulki na noc to dobry pomysł?
Jak często można kręcić i falować loki w ten sposób?
Co to jest plopping, inaczej koszulkowanie czy też ręcznikowanie włosów?
Plopping to metoda stylizacji włosów, opracowana głównie z myślą o kręconych i falowanych włosach. Taki typ pasm często sprawia sporo problemów przy układaniu. Kosmyki wprawdzie są bardzo podatne na różne formy stylizacji, ale tym samym często zamiast lśniących i sprężystych loczków czy fal, powstają nieestetyczne pasma układające się w każdym kierunku, niekiedy nadmiernie napuszone, podatne na elektryzowanie i suche.
Omawianą metodę stylizacji włosów kręconych określa się też jako ręcznikowanie lub koszulkowanie włosów, co nawiązuje do samego zabiegu - chociaż nazwa hair plopping może kojarzyć się z eksperymentalnymi sposobami, tak naprawdę polega na owinięciu mokrych włosów właśnie ręcznikiem lub koszulką. Jest to niezwykle prosty sposób, ale aby wykonać go prawidłowo, warto poznać podstawy.
Jakie efekty można osiągnąć dzięki tej metodzie?
Chociaż kręcone włosy i tak falują, wygląd loczków nie zawsze zachwyca. W przypadku włosów kręconych i falowanych, przy pomocy ploppingu można podkreślić naturalny skręt łodyg, osiągając sprężyste pasma. Zabieg taki pozwala ograniczyć używanie stylizatorów na gorąco, tym samym oszczędza włosy szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. Jeśli dodatkowo zastosujesz naturalne kosmetyki do włosów, możesz też poprawić ogólną kondycję fryzury, nadając pasmom blask i zwiększając ich odporność.
Czy można zrobić plopping na prostych włosach?
Z metody koszulkowania włosów można korzystać przy prawie każdym typie pasm. Nie ma to jednak sensu w przypadku włosów bardzo grubych i prostych, których łuski ściśle przylegają do łodygi. W takich przypadkach można spodziewać się jedynie efektu pogniecionych kosmyków. Plopping włosów może natomiast wydobyć naturalne piękno z pasm falowanych, skłonnych do puszenia. Jednak najbardziej docenią go posiadaczki włosów kręconych.
Czego użyć do wykonania ploppingu? Kosmetyki i akcesoria
W zasadzie plopping nie wymaga specjalnych przygotowań, ale jak zawsze efektywność wszystkich zabiegów tkwi w szczegółach. Przede wszystkim do ugniatania włosów warto wybrać odpowiedniej jakości t-shirt. Powinna być to bawełniana koszulka. Możesz użyć również ręcznika. Poza bawełną nadaje się ewentualnie ręcznik z mikrofibry. Jakość materiału jest ważna, ponieważ zbyt twarde, sztuczne tworzywo może uszkodzić pasma. Do odsączania wody i utworzenia turbanu przy krótszych pasmach możesz wybrać np. ZESTAW RĘCZNIKÓW DO TWARZY Beautiful Chillout z bawełny.
Zabieg wykonuje się po dokładnym umyciu włosów i aplikacji odżywki lub maski, która zmiękczy pasma i domknie łuski włosów. Możesz wykorzystać np. odżywcze MASŁO DO CIAŁA I WŁOSÓW CARAMELOVE SPA. Kosmetyk świetnie nadaje się do każdego typu pasm - zapewnia im potężną dawkę składników odżywczych, jednocześnie ich nie obciąża.
W trakcie zabiegu włosy mogą wyschnąć naturalnie. Jeśli jednak zależy Ci na czasie, warto wysuszyć włosy suszarką z dyfuzorem.
Jak wydobyć skręt włosów - instrukcja stylizacji kosmyków krok po kroku
Krok 1. Umyj włosy i zastosuj odżywkę. Wybieraj naturalne kosmetyki do włosów, które dbają o nie kompleksowo.
Krok 2. Zastosuj kosmetyki do stylizacji włosów kręconych lub żel - ułatwia to wydobywanie skrętu włosa, ale krok ten można pominąć.
Krok 3. Na płaskiej powierzchni rozłóż bawełnianą koszulkę lub ręcznik.
Krok 4. pochyl głowę z szeroko rozstawionymi nogami - warto dbać o plecy!
Krok 5. Zbierz włosy na czubku głowy i warstwowo układaj je na materiale. Najlepiej zrobić to poprzez ugniatanie włosów.
Krok 6. Jeśli używasz ręcznika, utwórz turban na głowie, owijając dokładnie wszystkie pasma. W przypadku wkładania włosów do koszulki ułóż ją tak, żeby dół zachodził na kark i żeby przykryła całą głowę. Kolejno chwyć jednocześnie za dwa rękawy koszulki i skręć je. W ten sposób powstaną dwa wałki, które należy zawiązać - możesz w tym celu użyć gumki do włosów.
Krok 7. Pozostaw taki turban na głowie przez minimum 30 minut lub dłużej.
Krok 8. Po upływie określonego czasu zdejmij koszulkę lub ręcznik. Pozostaw włosy do wyschnięcia lub wysusz suszarką.
Czy zostawienie turbanu z koszulki na noc to dobry pomysł?
Niektórzy uważają, że już samo ugniatanie włosów z produktem wydobywającym skręt pozwala na osiągnięcie idealnych loków i fal. Inni natomiast stosują plopping na noc. Jaka metoda jest najlepsza? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej zacząć od testowania, ponieważ każde włosy reagują inaczej. Nie rekomendujemy jednak spania z mokrymi włosami. Będzie to dla Ciebie niewygodne, ale co najważniejsze, długo utrzymujący się nadmiar wody przy skórze głowy zwiększa ryzyko rozwoju drożdżaków odpowiedzialnych za łupież. Lepiej więc suszyć pasma, ale oczywiście korzystają z letniego nawiewu.
Czy zostawienie turbanu z koszulki na noc to dobry pomysł?
Śmiało może stylizować fryzurę w ten sposób nawet przy każdym myciu. Rób to jednak prawidłowo, pamiętając o podstawowych zasadach suszenia i stylizacji włosów kręconych: