.

jak pozbyć się czerwonych plam na dekolcie

Plamy na dekolcie — co je powoduje? Jak zmniejszyć ich widoczność?

Czerwone plamy na dekolcie i inne zaburzenia pigmentacji to powszechne zjawisko, które dotyczy nawet połowy społeczeństwa w różnym wieku. Skóra twarzy i dekoltu jest szczególnie delikatna, a tym samym podatna na czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne, które wpływają negatywnie na jej stan. Nieestetyczne plamy mogą być zarówno objawem reakcji alergicznej, infekcji, rumienia naczynioruchowego, jak i oparzenia słonecznego czy zaburzeń pigmentacji. W dzisiejszym artykule skupimy się na możliwych przyczynach pojawiania się plam na dekolcie, podpowiemy jak sobie z nimi radzić i jakie kosmetyki stosować na zaczerwienioną skórę.

Plamy na szyi i dekolcie – skąd się biorą przebarwienia?

Różnego rodzaju plamy i przebarwienia skórne to dość uciążliwy problem estetyczny, który może znacząco obniżać samoocenę. Zwłaszcza w lecie, gdy wysokie temperatury sprzyjają zakładaniu wyciętych bluzek czy strojów kąpielowych, problem staje się zauważalny. Zarówno rodzajów plam na dekolcie, jak i ich potencjalnych przyczyn jest naprawdę sporo. Część z nich towarzyszy nam stale, część ma charakter przejściowy i jest związana np. z naszym stanem emocjonalnym.

Plamy na dekolcie częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Można je rozpoznać na pierwszy rzut oka – wyraźnie odznaczają się od reszty ciała ciemniejszym kolorem, nieregularnym kształtem, czasami dają także nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie czy wysypka.

Przebarwienia mogą pojawić się w każdym wieku. Są powszechne u pań w okresie menopauzalnym lub w ciąży, z uwagi na występujące wówczas wahania hormonalne. Za odcień naszej skóry i włosów odpowiadają melanina oraz melanocyty. Ich produkcję stymuluje światło słoneczne oraz hormony płciowe, tarczyca, kora nadnerczy i przysadka mózgowa. Każde zaburzenie w obrębie ich pracy będzie skutkowało mniejszymi lub większymi plamami na skórze.

Do głównych przyczyn plam na dekolcie zaliczamy:

  • plamy alergiczne – najczęściej czerwone i swędzące, mogą być wynikiem reakcji uczuleniowej na detergenty, kosmetyki, zabiegi kosmetyczne, a nawet metale zawarte w biżuterii,
  • poparzenia słoneczne — spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce, bez zastosowania odpowiedniego kremu z filtrem,
  • infekcje skórne — bakteryjne, wirusowe lub grzybicze,
  • stany zapalne skóry – m.in. trądzik i związane z nim zjawisko miejscowej hiperpigmentacji,
  • choroby autoimmunologiczne — takie jak toczeń rumieniowaty układowy,
  • reakcje hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym, ciążą czy menopauzą,
  • choroby skóry — takie jak łuszczyca charakteryzująca się nadmiernym wzrostem komórek, co prowadzi do czerwonych plam, zgrubień i łuszczącej się skóry,
  • stres, który oddziałuje na układ immunologiczny,
  • rumień naczynioruchowy,
  • podrażnienia mechaniczne — noszenie zbyt ciasnych ubrań, wełny czy stosowanie zbyt agresywnych produktów do pielęgnacji skóry,
  • choroby ogólnoustrojowe – cukrzyca, choroby wątroby,
  • wpływ substancji fotouczulających występujących w niektórych lekach, naparach czy kosmetykach.

Ustalenie konkretnej przyczyny powstawania plam na skórze dekoltu jest niezwykle istotne w dalszym postępowaniu leczniczym. Jeśli mamy trudność z identyfikacją czynnika wywołującego, plamy utrzymują się, rozwijają się lub wiążą się z innymi niepokojącymi objawami, zaleca się jak najszybsze skonsultowanie z lekarzem – najlepiej dermatologiem.

Czerwone plamy na dekolcie — silne emocje czy rumień naczynioruchowy?

Przebarwienia na skórze mogą przybierać różne barwy. Jedną z nich jest czerwony – takie plamy pojawiają się najczęściej niespodziewanie, w wyniku silnych emocji. Stres, gniew czy wstyd prowadzą do podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego krwi i rozszerzenia naczyń krwionośnych, a tym samym pojawienia się charakterystycznych wypieków i czerwonych plam na szyi, twarzy lub dekolcie. To niegroźna, krótkotrwała reakcja naczynioruchowa, która zazwyczaj zanika od razu po ustąpieniu stresującej sytuacji. W szczególności dotyka osoby mające cerę naczyniową lub nadaktywny współczulny układ nerwowy.

Jeśli poza silnymi przeżyciami, czerwone plamy na skórze powstają wskutek zjedzenia ostrej potrawy, nagłej zmiany temperatur, wysiłku fizycznego, stosowania peelingów czy spożycia alkoholu lub kawy — mogą być oznaką rumienia naczynioruchowego. To stan, którego praktycznie nie da się kontrolować, występujący głównie u osób z jasną karnacją, cerą naczyniową i predyspozycjami genetycznymi. Działanie konkretnych czynników wyzwalających jest związane z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych i pojawiania się rumienia na skórze. 

Diagnozowanie skóry ze skłonnością do rumienia naczynioruchowego wymaga konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem. W trakcie leczenia należy unikać ekspozycji na bodźce powodujące zmiany skórne. Niezwykle istotne jest także stosowanie konkretnych kosmetyków, przeznaczonych dla skóry naczynkowej, zawierających m.in. witaminę C czy wyciąg z kasztanowca, o wysokim wskaźniku ochrony SPF. W razie nasilonych objawów zaleca się skorzystanie ze specjalnych zabiegów, podczas których dochodzi do zamknięcia rozszerzonych naczynek.

Co oznaczają swędzące czerwone plamy na szyi, dekolcie i twarzy?

Innym powodem pojawienia się czerwonych zmian na skórze może być tocząca się choroba skóry, np. egzema lub łuszczyca. Warto również sprawdzić, czy nie są one wynikiem uczulenia. Alergia kontaktowa na zawarte w proszku do prania detergenty, składniki kosmetyków, tworzywa, a nawet promieniowanie słoneczne mogą powodować podrażnienie skóry, krostki i swędzenie. 

Czerwone zmiany towarzyszą również infekcjom grzybiczym skóry. Zarazić się można m.in. przez kontakt z osobami chorymi lub zwierzętami. Charakterystyczny dla zmian grzybiczych jest kształt plamy — najczęściej w centrum znajduje się zdrowa skóra, a wokół niej tworzy się grudkowata lub pęcherzykowata obwódka — tzw. aktywny brzeg. Ogniska chorobowe mogą pojawiać się także na innych częściach ciała.

Podobne objawy do zmian uczuleniowych może dawać zapalenie skórno-mięśniowe. To choroba autoimmunologiczna o nieznanej do tej pory przyczynie. Do głównych przejawów tego schorzenia zalicza się rumieniowe, swędzące, obrzęknięte ogniska zapalne — na dekolcie układające się w kształt litery ,,V". Do dolegliwości skórnych z czasem dołączają objawy mięśniowe.

krem z SPF 50

Czego objawem są brązowe plamy na dekolcie?

Drobne, intensywnie brązowe przebarwienia skóry są bardzo często wynikiem hiperpigmentacji, czyli nadmiernego wydzielania melaniny lub zaburzenia pracy melanocytów. To właśnie od nich zależy naturalny kolor naszej cery. W wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub zaburzeń hormonalnych dochodzi do powstawania przebarwień i plam barwnikowych. 

Brązowe zmiany na skórze można podzielić na:

  • piegi — brązowe lub ciemne plamy na skórze, niewielkich rozmiarów. Niektóre zostały nam przekazane w genach, inne pojawiają się w wyniku ekspozycji na słońce lub zmian hormonalnych,
  • plamy soczewicowate — żółtobrunatne lub brązowe nagromadzenie pigmentu o nieregularnym kształcie, nieco wypukłe, przypominające ziarna soczewicy. Najczęściej są wynikiem procesu starzenia lub oddziaływania promieni słonecznych na skórę,
  • melasmę — nieregularne przebarwienia związane najczęściej z wahaniem hormonów, np. w trakcie ciąży. Takie plamy znikają zazwyczaj samoistnie,
  • przebarwienia pozapalne — powstałe jako efekty uboczny zmian trądzikowych, AZS, oparzeń lub w wyniku reakcji alergicznej.

Brązowe plamy — jak pozbyć się przebarwień na dekolcie?

Choć drobne piegi, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji i włosach, mogą dodawać uroku, tak nieregularne, rzucające się w oczy plamy niejednokrotnie obniżają naszą samoocenę. Na szczęście mamy do dyspozycji wiele różnorodnych metod usuwania przebarwień — zarówno w domowym zaciszu, jak i za pomocą zabiegów kosmetycznych.

Jako najlepszy sposób profilaktyki brązowych przebarwień na dekolcie uznaje się codzienne stosowanie kompleksowej ochrony przeciwsłonecznej. Za sprawą kosmetyków z wysokimi filtrami, o szerokim spektrum działania nie tylko zminimalizujemy ryzyko pojawiania się plam posłonecznych, lecz także rozwoju groźnych chorób skóry i skutków szybszego starzenia. Takim produktem jest np. intensywnie odżywczy krem na dzień do twarzy SPF 50, który zawiera organiczne filtry UV, wzmacniające naturalną barierę ochronną skóry kompleksy ekstraktów roślinnych, karotenoidy nadające cerze piękny koloryt oraz substancje silnie nawilżające i kojące. 

Możesz również sięgnąć po kosmetyki o działaniu wybielającym. Kwas azelainowy, traneksamowy, glikolowy, kojowy, witamina C czy hydrochinon i arbutyna to substancje zaangażowane w proces powstawania melaniny, dzięki czemu mają właściwości redukujące przebarwienia i zapobiegają powstawaniu nowych. Sięgając np. po zestaw rewitalizujący wygładzający cerę, otrzymasz trzy kosmetyki, które dokładnie zadbają o twój dekolt i skórę twarzy. Synbiotyczna pianka oczyszczająca wygładzi i oczyści powierzchnię skóry, maska z fioletową glinką francuską nada jej blask i zdrowy wygląd, normalizując wydzielanie sebum. Z kolei suchy olejek z nowoczesną formą witaminy C spowolni procesy starzenia, a także rozjaśni przebarwienia i plamy, rewitalizując cerę.

Jeśli domowa pielęgnacja to za mało – możesz sięgnąć po bardziej specjalistyczne zabiegi. Peelingi chemiczne czy laseroterapia to jedne z częściej wybieranych profesjonalnych metod rozjaśniania przebarwień o różnym pochodzeniu.

Warto pamiętać, aby przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody walki z plamami na dekolcie skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy zmiany nadają się do usunięcia i nie są wynikiem ewentualnej choroby skóry.

  • Obecnie brak na stanie
SUNFLOW Krem do twarzy SPF 50

Intensywnie odżywczy krem SPF 50

(54)
169,00 zł
 
169
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (338,00 zł / 100 ml)
 
SUNFLOW Serum SPF 50

Odmładzające serum do twarzy

(75)
169,00 zł
 
169
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (563,33 zł / 100 ml)
  • -15%
  • Pakiet
  • Obecnie brak na stanie
ZESTAW REWITALIZUJĄCY

delikatne złuszczenie + odżywienie

 
303,45 zł
357,00 zł
-15%
303
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 

Add a comment

 (with http://)