Regularnie wykonywana pielęgnacja stóp umożliwia posiadanie pięknej i zdrowej skóry. Aby było to możliwe, należy właściwie dbać o stopy, używać sprawdzonych preparatów do ich pielęgnacji, chodzić w wygodnym obuwiu i stosować się do kilku ważnych zasad. W zamian za to nasze stopy będą piękne, zadbane i gładkie.
Skóra na stopach i dotyczące jej problemy
Wiele osób zapomina często, że skóra na stopach również wymaga pielęgnacji. Przez wiele miesięcy bowiem nosimy na nogach zakryte buty i skarpetki. Skóra może stać się przesuszona na piętach, zrogowaciała, niekiedy pojawiają się na niej odciski, a także może pojawić się grzybica. Dlatego też regularna pielęgnacja stóp przez cały rok jest tak bardzo istotna i warto poświęcać na nią czas.
Dużą część problemów ze stopami powodują nasze codzienne zaniedbania. Jeżeli jednak regularnie pielęgnowana skóra stóp, ma tendencję do szorstkości, bólu i skłonność do pękania pięt, warto odwiedzić podologa oraz przebadać się pod kątem chorób takich jak niedoczynność tarczycy albo cukrzyca. Powodem może być także niedobór niektórych witamin, przyczyniający się do odwodnienia naskórka.
Pielęgnacja stóp na co dzień krok po kroku — peeling stóp i obcinanie paznokci
Istotnym elementem pielęgnacji jest higiena stóp. Należy pamiętać, że powinniśmy myć je w ciepłej wodzie, która nie może być jednak zbyt gorąca. Kosmetyki, których używamy w tym celu, muszą mieć niskie pH, dzięki czemu unikniemy przesuszenia skóry. Warto jest również raz w tygodniu wymoczyć nogi we wodzie z dodatkiem soli kosmetycznej albo olejków eterycznych i nie zapominać o dokładnym osuszaniu stóp ręcznikiem, wraz ze skórą między palcami.
Ponieważ stopy nie posiadają dużej ilości gruczołów łojowych, skóra łatwo ulega przesuszeniu. Na piętach i dużych palcach skóra staje się zrogowaciała, co podczas chodzenia może być odczuwane jako ból, dlatego bardzo istotne znaczenie ma regularne złuszczanie martwego naskórka za pomocą peelingu. Wygładza on skórę oraz wpływa na poprawę krążenia. Najlepiej w tym celu sprawdza się gruboziarnisty peeling połączony z kilkuminutowym masażem.
Warto też zadbać w prawidłowy sposób o skórę pięt. Chcąc usunąć nieestetycznie wyglądający zrogowaciały naskórek, niekiedy sięgamy po pumeks. Jednakże inwazyjne ścieranie przy jego użyciu może spowodować podrażnienie skóry i jeszcze szybszy wzrost nowych komórek. Następuje wówczas pogrubienie warstwy rogowej naskórka i w konsekwencji może dojść do naruszenia odcisków. Dlatego też pięt nie należy pocierać pumeksem.
Aby dobrze pielęgnować stopy, należy również prawidłowe skracać paznokcie. Nie powinniśmy obcinać ich na prosto, gdyż może powodować wrastanie paznokci, ani zbyt krótko. Nie wolno także pozostawiać na nich ostrych kantów, ocierających się o skórę i powodujących jej uszkodzenie.
Należy pamiętać, żeby do skracania paznokci używać cążków lub szklanego pilniczka. Częstym błędem jest stosowanie nożyczek, które zgniatają paznokcie, a metalowe pilniki przyczyniają się do rozdwajania ich krawędzi. Powinno się obcinać je stopniowo, co pomoże uniknąć uszkodzenia naskórka. Najlepiej robić to po kąpieli stóp w ciepłej wodzie, gdy płytka paznokciowa jest bardziej miękka.
Zadbane stopy wydają się bardziej atrakcyjne dzięki pomalowanym paznokciom. Przed lakierowaniem, po zastosowaniu preparatów zmiękczających warto jest dokładnie usunąć skórki. Aby lakier był trwalszy, pomalowane nim paznokcie można pokryć utwardzaczem.
Jak pielęgnować skórę za pomocą dobrych kremów do stóp?
Nasze stopy potrzebują zarówno nawilżania, jak i odżywiania. Na dzień używajmy lżejszych kremów o działaniu nawilżającym. Nie powinny być one bardzo tłuste, aby zbyt intensywne natłuszczanie nie przyczyniało się do intensywniejszej pracy gruczołów potowych. Najlepsze są te kremy, które posiadają w swoim składzie mocznik rozpuszczający martwe komórki i wygładzający naskórek. Natomiast na noc można stosować cięższe środki, posiadające większą zawartość lipidów.
Do codziennej pielęgnacji stóp powinniśmy używać preparatów, które posiadają wszystkie niezbędne składniki i pozwalają na utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia. Jeśli zachodzi potrzeba intensywniejszego zabiegu, można po nałożeniu kremu zawinąć stopy w folię spożywczą i ręcznik lub założyć na nią przewiewne skarpetki na około 20 minut.
Krem do stóp najlepiej jest stosować dwa razy dziennie. Dobrze, aby posiadał on w swoim składzie oprócz mocznika , który działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie, aloes, oleje i ekstrakty roślinne, witaminy A i E, alantoiny i pantenol oraz działający dezynfekująco mentol lub olejek z drzewa herbacianego.
Skórze na stopach warto też zafundować gotowe maski regenerujące przywracające miękkość i zabezpieczające przez rogowaceniem. Składniki aktywne w maskach są bardziej skoncentrowane i mają silniejsze właściwości niż kremy.
Jak pielęgnować stopy, aby się nie pociły, nie pękały i były zdrowe?
Częstym problemem u wielu osób jest nadmierna potliwość stóp. Nieprzyjemny zapach powodują bakterie bytujące w tym środowisku. Choć stopy nie posiadają dużej ilości gruczołów łojowych, znajduje się na nich wiele gruczołów potowych, które sprawiają, że mogą one wytworzyć nawet pół litra potu dziennie. Przy jego nadmiernym wydzielaniu należy sięgać po buty ze specjalnymi wkładkami pochłaniającymi pot i niwelującymi nieprzyjemny zapach, a także nosić bawełniane skarpetki. Jeżeli to nie wystarcza, można zastosować talk, który ogranicza wydzielanie potu, albo dezodoranty do stóp z substancjami bakteriobójczymi. Potliwość zmniejsza też moczenie stóp w wodzie z dodatkiem specjalnych soli i płynów. Wystarczy zwykła miska z ciepłą wodą, w którą wrzucamy sól i moczymy w niej nogi. Czasami efekt zmniejszenia potliwości osiągamy za pomocą jednego zabiegu.
Dla komfortu naszych stóp ważne są również wygodne buty, niepowodujące otarć ani odcisków. Najlepiej, aby posiadały miękką wyściółkę, były płaskie lub miały niewielki obcas i szeroką podeszwę, albowiem wysokie obcasy i wąskie czubki powodują ucisk i prowadzą do deformacji stóp.
W wygodnych butach stopa swobodnie wypełnia ich wnętrze. Podeszwa powinna być wykonana z miękkiego materiału, który będzie się zginał tam, gdzie zgina się stopa. Buty powinny być także przewiewne i należy je często zmieniać. Ciasne buty, wykonane ze złej jakości sztucznych materiałów, oraz posiadające zbyt sztywną podeszwę i wąski czubek mają wpływ na pojawianie się różnego rodzaju infekcji, tworzenie się odcisków i wrastanie paznokci.
Regularne oglądanie stóp pozwala na wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie działań na wczesnym etapie. Dobrze jest też korzystać raz na jakiś czas z pedicure podologicznego, w którego czasie zostaną oczyszczone hiperkeratozy, oszlifowane wały okołopaznokciowe oraz podeszwa stopy.
SCRUB ME UP!
peeling botaniczny z różową glinką
TAKE CONTROL, BABE!
balsam do ciała przeciw rozstępom
GET UP, GIRLS!
intensywnie ujędrniające serum do biustu
Kosmetyki Phlov — cudowna kąpiel i oczyszczenie dla Twoich stóp!
Aby nieść ulgę zmęczonej skórze, marka Phlov przygotowała wysokiej klasy wielozadaniowe i wegańskie naturalne kosmetyki do ciała, których stosowanie pozwoli jej na właściwe nawilżenie i relaks. Dla osób aktywnych Phlov oferuje (RE) START, BABY! - probiotyczny ŻEL DO MYCIA całego ciała, który oczyszcza, chroni i wspomaga prawidłową mikroflorę skóry. Jest on szczególnie rekomendowany dla osób przemęczonych, narażonych na stres oraz aktywnie uprawiających sport. Natomiast dla osób szukających wygładzenia z efektem nawilżenia, Phlov ma w ofercie SCRUB ME UP! PEELING BOTANICZNY z różową glinką o wszechstronnym działaniu antyoksydacyjnym i detoksykującym.