Pielęgnacja skóry u kobiet i mężczyzn. Jakie są różnice?
Rytuały pielęgnacyjne kobiet i mężczyzn są inne, ponieważ między płciami występuje wiele różnic w funkcjonowaniu skóry. Zależy ono w dużej mierze od działania hormonów, które determinują to, w jaki sposób się skóra starzeje i z jakimi wyzwaniami mierzy się dermatologicznie. Podlega ona w znacznym stopniu działaniu hormonów, które determinują to, w jaki sposób nasza skóra się starzeje i jakie ma problemy dermatologiczne.
Różnice fizjologiczne i anatomiczne pomiędzy skórą mężczyzn i kobiet
Skóra mężczyzn i kobiet już na pierwszy rzut oka wygląda inaczej. Różnice w jej budowie są jednym z głównych powodów, dla których dobór metod pielęgnacji i produktów kosmetycznych powinien być inny. Dzięki obserwowaniu skóry i świadomemu podejściu możemy łatwo skonstruować pielęgnację idealnie dobraną do jej potrzeb.
Sebum
U mężczyzn obserwuje się bardziej widoczne pory skóry niż u kobiet oraz intensywniejsze wydzielanie sebum, co wpływa na podatność na trądzik, widoczne i uciążliwe włókna łojowe (zalegające zanieczyszczenia w porach skóry) oraz trwałą deformację gruczołów łojowych z wiekiem. Kosmetyki powinny pełnić więc funkcję regulującą produkcję sebum, by i cieszyć się czystą i gładką cerą jak najdłużej. Skórę tłustą trzeba również dobrze nawilżać, bo jeśli pojawi się problem odwodnienia będzie produkowała jeszcze więcej sebum. Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni znaleźć miejsce w pielęgnacji na humektanty, takie jak sodium PCA, kwas hialuronowy, mocznik i gliceryna.
Grubość
Skóra mężczyzn jest o 25% grubsza, niż kobiet, co wpływa na jej ogólną strukturę i elastyczność. Panowie wraz z wiekiem nabywają znacznie głębszych zmarszczek mimicznych. Ich profilaktyka jest niezwykle istotna, ponieważ tak głębokie zmiany ciężko wycofać za pomocą kosmetyków. Kobiety zmarszczek mają więcej, jednak są one drobniejsze i łatwiej jest niwelować ich widoczność przy pomocy kosmetyków Ze względu na te różnice produkty przeciwstarzeniowe mogą różnić się składem i działaniem na skórę. Badania potwierdziły, że u panów najszybciej i najwidoczniej ulega starzeniu okolica powiek górnych i dolnych, więc w swojej pielęgnacji koniecznie powinni uwzględnić serum pod oczy.
pH skóry
Skóra kobiet charakteryzuje się niższym pH, co ma istotne znaczenie w kontekście kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych. Niektóre składniki aktywne lub substancje chemiczne w produktach mogą inaczej reagować na skórze mężczyzn i kobiet. Kosmetyki o bardziej kwasowym pH, które są zwykle bardziej kompatybilne z pH skóry kobiet, mogą wywoływać podrażnienia lub reakcje alergiczne u mężczyzn, których skóra jest bardziej zasadowa. Ułatwieniem jest stosowanie linii dedykowanych skórze męskiej, które stworzone są specjalnie dla ich potrzeb.
Kolagen
Badania wykazują, że skóra mężczyzn zawiera większą ilość włókien kolagenowych, a ich ułożenie w skórze właściwej jest bardzo zwarte i gęste, co przekłada się na jej elastyczność. Kąt przecinania się włókien między sobą w skórze męskiej to 45°, kiedy u kobiet są one rozlokowane pod kątem 90° i nie dają sobie nawzajem takiej podpory. To właśnie w tym drugim wypadku częściej widzimy objawy wiotkości i drobnych, pergaminowych zmarszczek, więc to kobietypowinny wdrożyć pielęgnację bogatą w antyoksydanty takie jak witamina C, która znana jest z korzystnego działania na produkcję włókien kolagenowych.
Przebarwienia
Skóra kobiet charakteryzuje się zazwyczaj niższą zawartością melaniny, więc jest jaśniejsza i bardziej narażona na poparzenia słoneczne.
Jednocześnie, silniej oddziaływują na nią hormony płciowe, które zwiększają podatność na powstawanie przebarwień. To połączenie sprawia, że konieczność stosowania kosmetyków z wysokim faktorem SPF (minimum 50) to podstawa codziennej pielęgnacji - szczególnie przy tendencji do nierównego kolorytu skóry.
Rumień
Skóra mężczyzn jest wrażliwsza na działanie homocysteiny. To aminokwas związany z układem sercowo-naczyniowym. Jego nadmiar powoduje choroby krążeniowe i widocznie powiększa rumień skórny. Kosmetyki męskie powinny zawierać składniki roślinne o działaniu przeciwzapalnym, np. z ekstrakt z korzenia lukrecji oraz pantenol i bisabolol, które koją skórę i zmniejszają widoczność zaczerwienienia.
Zarost
Widoczna na pierwszy rzut oka różnica warunkująca pielęgnację kobiet i mężczyzn to oczywiście zarost i związane z nim golenie. Podrażnienia i wrastanie włosów z nim związane sprawia, że podstawą męskiej pielęgnacji powinien być produkt, którypomoże uporać się z takim dyskomfortem. Należy szukać w składzie np. ekstraktu z szyszek chmielu, który odżywia skórę, działa przeciwzapalnie na podrażnienia i wspomaga utrzymanie nawilżenia.
Krok 3: Regeneracja i odżywienie - STEP 5 - ANTI-AGE NIGHT MASK
BONUS: STEP 3 - ANTI-AGE SERUM, czyli punktowe serum odmładzające możesz aplikować na zmarszczki mimiczne na czole.
Podsumowanie
W artykule omówiono różnice w pielęgnacji skóry mężczyzn i kobiet, wynikające z fizjologicznych i anatomicznych różnic między płciami. Mężczyźni mają grubszą skórę, co wymaga specjalnej, by zapobiegac głębszym zmarszczkom mimicznym. Również pH skóry różni się u obu płci, co powinno wpływać na wybór odpowiednich kosmetyków. Kobiety potrzebują wyższej ochrony przeciwsłonecznej z uwagi na skłonność do przebarwień, podczas gdy u mężczyzn można zaobserwować zwiększony rumień skórny związany z nadmiarem homocysteiny. Dodatkowo, kwestia zarostu i golenia sprawia, że należy poświęcić mu szczególne miejsce w codziennej pielęgnacji i dobrać do niego specjalne produkty łagodzące.