Sporo wiemy na temat pielęgnacji twarzy - pisaliśmy już nawet o tym parokrotnie na blogu. Również pielęgnacja ciała jest nam znana. A co z pielęgnacją skóry głowy? Rzecz jasna, wiąże się ona z pielęgnacją włosów, ale czy to na pewno to samo?
Dlaczego warto pielęgnować skórę głowy?
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się “włosing”, a włosomaniaczki i włosomaniacy chętnie dzielą się niezliczonymi poradami na temat tego, co zrobić, aby nasze włosy były piękne. Zwykle mają rację! Pielęgnacja włosów jest bardzo ważna, jeśli zależy nam na ich dobrym stanie. Ale czy nie zapominamy czasem o skórze głowy?
Pewien bardzo popularny mit, z którym musimy się szybko rozprawić, mówi - jeśli masz problem z przetłuszczającymi się, rzednącymi włosami, albo jakikolwiek problem ze skórą głowy, przestań myć włosy. Czasem jest to dość liberalna porada, mówiąca “myj raz na X dni” - z tym można się nawet zgodzić, bo niektórzy faktycznie nie mają potrzeby codziennego oczyszczania skóry głowy (szczęśliwcy!). Ale jest i wersja bardziej drastyczna - “nie myj głowy przez miesiąc”, albo i dłużej.
U podstaw tej porady jest założenie, że skóra głowy naturalnie sama się oczyści, “wróci do formy” i osiągnie równowagę. Wyobraźmy sobie jednak, że taką poradę ktoś daje nam na trądzik na twarzy - “nie myj twarzy przez miesiąc”. Brzmi zupełnie nielogicznie, prawda?
Skóra głowy, podobnie jak skóra innych partii naszego ciała, ma swoje potrzeby, ale śmiało możemy powiedzieć, że absolutna rezygnacja z higieny nie jest taką potrzebą!
Jak pielęgnować skórę głowy?
Kondycja skóry głowy ma przełożenie na kondycję naszych włosów, tak, jak jakość ziemi ma wpływ na to, jak silne wyrosną w niej rośliny. To oznacza, że zła pielęgnacja skóry głowy będzie skutkować problemami z włosami.
Źle oczyszczona skóra głowy będzie podrażniona, zaczerwieniona (zwykle ten objaw zauważamy na linii włosów przy czole albo na karku), swędząca. Może także pojawić się tłusty łupież czy łojotokowe zapalenie skóry. Wreszcie, nieustannie pracujące gruczoły łojowe będą się zapychać - wówczas mogą powstać krosty czy grudki, trądzik, a nawet może zostać zablokowany wzrost nowych włosów. I tym sposobem możemy przerzedzić włosy, które chcieliśmy wzmocnić i zagęścić.
Pierwszym krokiem do właściwej pielęgnacji skóry głowy jest zastanowienie się, czy to, co robimy teraz, jest wystarczające. Odpowiedz na kilka pytań:
Czy po jednym dniu od mycia Twoje włosy są przetłuszczone i, na przykład, nie wyszłabyś z domu z rozpuszczonymi?
Czy często swędzi Cię lub piecze skóra głowy?
Czy zauważasz łuszczenie skóry głowy?
Czy zauważasz u siebie oznaki łupieżu?
Czy skóra Twojej głowy jest zaczerwieniona, piekąca lub tkliwa?
Czy Twoje włosy wypadają bardziej niż zwykle?
Jeśli odpowiedź na choć jedno z tych pytań brzmi “tak”, a nie występują u Ciebie inne czynniki, które mogły to spowodować (łysienie, AZS, alergie skórne, zabiegi kosmetyczne), to znak, że pora na przemyślenie tego, co i jak nakładasz na włosy i skórę głowy.
Przede wszystkim ważne jest dokładne oczyszczenie skóry głowy. “Dokładne” niekoniecznie musi oznaczać “agresywne”, a nawet nie powinno tego oznaczać! Zbyt ostro działające szampony mogą usunąć nie tylko nadmiar sebum i zanieczyszczenia, ale także zniszczyć naturalną florę bakteryjną skóry głowy, która staje się podatna na infekcje. Dlatego zawsze sprawdzaj skład szamponu, jeśli masz problemy skórne.
Sięgnij po naturalne kosmetyki, najlepiej takie, które zawierają naturalne, roślinne substancje myjące - takie, jakie zawierają produkty z naszej nowej serii do pielęgnacji włosów i skóry głowy! Zawierają one także naturalne prebiotyki, takie jak inulina, pochodząca z cykorii. To daje Ci większą pewność, że nie zaburzysz mikrobiomu swojego skalpu, a wręcz wesprzesz jego prawidłową równowagę.
Tips & tricks - skuteczne mycie włosów i skóry głowy
Tu również czas na słówko dotyczące techniki mycia głowy. Zwykle nie zaprzątamy sobie tym myśli - ot, mycie głowy, robimy to od dziecka, co może w tym być skomplikowanego, prawda? Ale jest kilka sztuczek, które możemy wykorzystać, żeby robić to lepiej, zdrowiej lub wydajniej. Oto one.
1. Spieniaj szampon w dłoniach, miseczce lub kubeczku przed nałożeniem na włosy. Wylewanie szamponu wprost na włosy to częsty błąd! Szampon prosto z butelki będzie za gęsty, a to sprawi, że ciężko będzie nam równomiernie go rozprowadzić, a potem spłukać z włosów. Lepiej rozcieńczyć go wodą w dłoniach lub osobnym naczynku, a powstałą lejącą pianę nakładać na włosy partiami.
2. Nie trzyj włosów! W reklamach widujemy czasem, jak aktorki mocno wcierają szampon we włosy a nawet “piorą” je w kosmetyku. To błąd - włosy są podatne na uszkodzenia mechaniczne, a nadmierne tarcie ich może powodować łamanie, otwieranie i uszkadzanie łusek, rozdwajanie końcówek. Możesz delikatnie wmasować, “wgnieść” pianę z szamponu we włosy, to powinno wystarczyć!
3. Nie drap skóry głowy - to może się wydawać kuszące, żeby wykorzystać paznokcie do “peelingu” skóry głowy. Ale nasze paznokcie są zbyt twarde i ostre, mogą powodować mikrozranienia skóry głowy, a tym samym otwierać drogę do zakażeń. Zamiast tego, wykonuj delikatny masaż skalpu opuszkami palców - to pobudzi mikrokrążenie.
4. Użyj mniej szamponu na raz, ale umyj włosy dwukrotnie. To szczególnie ważne, jeśli używasz produktów do stylizacji, takich jak pianki, lakiery, pudry, żele, gumy, pasty i tym podobne. Tak jak w przypadku twarzy najpierw robisz demakijaż, a potem oczyszczasz twarz, tak w przypadku włosów lepiej jest najpierw odrobiną szamponu zmyć środki do stylizacji, a potem dokonać właściwego oczyszczenia skóry głowy i włosów z nadmiaru sebum. Zbyt duża ilość szamponu nie tylko nie zwiększy jego zdolności myjących, ale dodatkowo będzie trudna do spłukania.
5. Dokładnie spłukuj szampon z włosów! Jeśli masz wątpliwości, czy udało Ci się usunąć całość produktu, lepiej będzie, jeśli spędzisz ekstra minutę lub dwie polewając włosy letnią lub ciepłą (nie zimną i nie gorącą!) wodą. Jeśli na włosach zostanie szampon, może powodować podrażnienia, ale przede wszystkim - włosy szybko utracą świeżość.
6. Sprawdź swoją odżywkę! Jeśli stosujesz maski lub odżywki (a to bardzo dobry nawyk), sprawdź dokładnie, do czego są przeznaczone. Jeśli do włosów - nie nakładaj ich na skórę głowy. I odwrotnie - maski czy odżywki do skóry głowy nie muszą być nakładane na włosy. Są oczywiście takie, które działają kompleksowo - te możesz spokojnie nakładać od skóry głowy aż po końce. Pamiętaj też, żeby odżywkę do włosów nałożyć przynajmniej na końcówki - one potrzebują wsparcia najbardziej.
Pielęgnacja skóry głowy - polecane produkty
Odpowiadając na Wasze potrzeby dotyczące naturalnych kosmetyków do pielęgnacji włosów, stworzyliśmy dedykowaną im linię. Znajdziecie w niej cztery zestawy - szampon i dopasowana do niego maska bądź odżywka:
Zestaw do włosów normalnych, którego głównym celem jest przywrócenie nawilżenia włosom i skórze głowy oraz utrzymanie jego optymalnego poziomu
Zestaw do włosów przetłuszczających - znakomicie oczyszcza, a przy tym wspiera regulację wydzielania sebum, tonizuje włosy i skórę głowy, przyczynia się do zahamowania rozwoju niechcianych bakterii i usuwa nieprzyjemny zapach przetłuszczonych włosów
Zestaw do włosów cienkich, który tworzy na włosach nieobciążającą warstwę, nadaje im objętości i skutecznie chroni je przed elektryzowaniem, uszkodzeniami mechanicznymi - dzięki temu są mniej podatne na łamanie
Zestaw do włosów farbowanych i zniszczonych - pomaga odwrócić uszkodzenia wywołane koloryzacją, utlenianiem, a także stylizacją na gorąco i promieniowaniem UV. Dodatkowo dba również o kolor, przywracając mu blask i intensywność.
Każdy z tych zestawów został opracowany tak, aby zadbać o dobrą kondycję zarówno skóry głowy, jak i włosów. Znajdziecie w nich naturalne, roślinne substancje myjące i starannie wyselekcjonowane składniki aktywne. Wsłuchaliśmy się w najczęstsze potrzeby włosów (i w dedykowane tym kosmetykom piosenki!) i znaleźliśmy na nie dobre odpowiedzi!
Jak każda pielęgnacja ciała, pielęgnacja skóry głowy również ma swoje cele:
Oczyszczenie skóry głowy i włosów z nadmiaru sebum, z kosmetyków do stylizacji i z zanieczyszczeń Pielęgnację skóry i włosów, dobraną odpowiednio do potrzeb. Utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry głowy i włosów, naprawianie zniszczeń i ochronę zdrowego mikrobiomu skóry głowy
Jeśli osiągniemy te cele, rezultatem będą zarówno zdrowa skóra głowy bez podrażnień, łupieżu i wyprysków czy stanów zapalnych, ale także zdrowe, lśniące i mocne włosy!
Pielęgnacja skóry głowy - inne sposoby
Dość popularnym dodatkowym sposobem na pielęgnację skóry głowy jest też peeling - tak samo, jak skóra twarzy czy ciała, tak i skóra głowy czasem go potrzebuje. Najlepszym wyjściem będzie peeling enzymatyczny lub kwasowy, które wystarczy nałożyć, wmasować i pozostawić na skórze. Raczej nie polecamy peelingów mechanicznych, bo może być ciężko wypłukać je z włosów i mogą powodować mikrouszkodzenia skóry głowy - czasem wymaga to trochę ekstra pracy.
W przeciwieństwie do peelingu twarzy, peeling skóry głowy raczej powinniśmy wykonywać rzadziej, raz na tydzień. Ale podobnie jak w przypadku złuszczania twarzy, najważniejsze jest dostosowanie częstotliwości wykonywania go do potrzeb skóry.
Teraz wiecie już, jak właściwie pielęgnować skórę głowy! Niedługo zajmiemy się bardziej szczegółowo potrzebami różnych typów skóry głowy - a tymczasem możecie zapoznać się z naszą umuzycznioną linią do włosów!