Zwykle chcemy znaleźć tę jedną, definitywną przyczynę naszych przypadłości mniejszych i większych. Nie inaczej jest z suchością skóry. Byłoby wspaniale, gdyby był jeden, oczywisty powód, dla którego nasza skóra jest sucha. Tymczasem zwykle jest to kombinacja wielu czynników - środowiska, naturalnych predyspozycji, hormonów, nawet kosmetyków, których używamy.
Charakterystyka suchej skóry twarzy i ciała
Podstawową cechą charakterystyczną suchej skóry są mało widoczne pory. W przeciwieństwie do osób z cerą tłustą, ci “obdarzeni” suchą nie muszą się obawiać nadmiernego błyszczenia, ale z drugiej strony - często ich skóra wygląda na matową, brak jej tego naturalnego "glow".
Problem z niedostateczną produkcją łoju prowadzi również do nadmiernego rogowacenia skóry. Przez to staje się ona szorstka, czasem pojawiają się na niej widoczne obszary zrogowaciałego naskórka. Tkanka może się też łuszczyć. Częsty problem to także suche skórki, będące sporym problemem estetycznym.
Skórze suchej brak jest odpowiedniego nawilżenia, co wynika z tego, że ma ona niedostateczną barierę hydrolipidową, będącą warstwą ochronną tkanki. Jest przez to narażona na zwiększoną przeznaskórkową utratę wody (TEWL). Przywrócenie równowagi hydrolipidowej to jedno z największych wyzwań w pielęgnowaniu skóry suchej.
Jak rozpoznać suchą skórę na twarzy i ciele?
Najprościej - poprzez obserwację. Czy zauważyłaś, że:
Twoja skóra jest matowa, ale nie w sposób, który czasem próbujemy osiągnąć makijażem?
Po umyciu twarzy masz nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, skóra się zaczerwienia, piecze, swędzi lub szczypie?
Nie masz problemu z bardzo widocznymi porami i nie błyszczysz się w ciągu dnia?
Łatwo pojawiają się u Ciebie podrażnienia, alergie, niedoskonałości, wypryski?
Twoja skóra jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, jak zjawiska atmosferyczne czy mocniej działające kosmetyki, np. na bazie alkoholu?
Po kąpieli jak najszybciej musisz nałożyć balsam, inaczej odczuwasz przesuszenie skóry i nieprzyjemne ściągnięcie?
Jeśli na część pytań odpowiedziałaś twierdząco, to znaczy, że możesz mieć suchą skórę. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady kosmetologa lub dermatologa. Pamiętaj też, że stopnie “suchości” skóry mogą być różne i czasem jedne cechy będą bardziej widoczne niż inne.
Tak naprawdę nie ma żadnego wiarygodnego, domowego testu na “wykrycie” suchej skóry. Mówi się czasem, że jeśli uszczypnięta skóra na wierzchu dłoni wolno wraca do swojego “normalnego” ułożenia, to znaczy, że mamy skórę suchą lub odwodnioną (o niej za chwilę). Ale w rzeczywistości, ten test pokazuje tylko jej elastyczność.
Jak nawilżyć skórę suchą - skuteczne sposoby pielęgnacji
Sucha skóra wymaga regularnej pielęgnacji - najlepiej rano i wieczorem. Tu należy podkreślić, że inaczej należy dbać o tkankę wrażliwą, której nie tylko brakuje wody. W takiej sytuacji należy przede wszystkim unikać czynników drażniących, a także sprawdzić, czy nie cierpimy na atopowe zapalenie skóry.
Przesuszony naskórek należy przede wszystkim odpowiednio nawodnić. Przyniesie to nie tylko poprawę wyglądu, lecz także większy komfort. Musimy też ochronić tkankę przed działaniem czynników zewnętrznych, które pogarszają jej stan.
Przede wszystkim, pielęgnację skóry suchej powinniśmy zacząć od jej oczyszczenia. Powinno ono być delikatne i łagodne. W przeciwieństwie do skóry tłustej, sucha nie ma takiego problemu z nadmiarem sebum i nie produkuje go zbyt wiele, więc nie ma potrzeby używania silnie oczyszczających środków. Należy jednak pamiętać, że ani suchej ani tłustej skóry nie powinniśmy zbyt intensywnie oczyszczać. Dotyczy to zarówno porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. Niewskazane jest też stosowanie gruboziarnistych peelingów, które mają silne właściwości złuszczające i mogą podrażnić podatną na uszkodzenia tkankę, Znacznie lepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny.
Każdy typ cery zdecydowanie skorzysta także na tonizowaniu. Dzięki temu przywrócimy właściwe pH skórze, a odpowiednio dobrany tonik pomoże ją także nawilżyć i odżywić. Nie bez znaczenia jest też to, że niektóre produkty tego typu przedłużają trwałość makijażu i mogą być stosowane jako odświeżające mgiełki w ciągu dnia! Pamiętaj, że od odpowiedniej pielęgnacji zależy bardzo wiele, w tym trwałość make-upu.
Wreszcie, przychodzi pora na odżywienie i nawilżenie skóry. Rano wystarczy odpowiedni krem nawilżający i odżywczy. Takie kosmetyki z jednej strony uzupełnią brakujące lipidy naskórka, wspomagając odbudowę jej bariery ochronnej, z drugiej nawodnią ją i zmiękczą. Dobrze, gdyby krem do skóry suchej zapewniał jej również odpowiednią ochronę przed czynnikami środowiskowymi i promieniowaniem UV. Wieczorem zaś możemy zastosować dodatkowo olejek, serum lub booster. Dobrym wyborem są kosmetyki z olejem arganowym, kolagenem i kwasem hialuronowym. Taki zestaw kosmetyków na dzień i na noc zapewni twarzy oraz ciału nawilżenie i sprężystość, ochroni skórę przed zbyt szybką utratą wody oraz zapobiegnie pojawianiu się problemów skórnych.
Czym pielęgnować suchą skórę? Sprawdź nasze porady.
Skoro już wiemy, jak pielęgnować suchą skórę, sprawdźmy, jakimi kosmetykami najlepiej to zrobić. Oto nasze wybory:
Jeśli mamy problem z suchą skórą, która dodatkowo jest szczególnie wrażliwa, to przy pomocy kilku modyfikacji możemy dostosować rytuały pielęgnacji do jej potrzeb:
Neuro-kojące działanie boostera Mood-Fluencer pomoże wyciszyć zaczerwienioną, podrażnioną skórę, a przy tym zredukuje uczucie ściągnięcia i napięcia, co szczególnie ważne przy wrażliwej skórze.
Dodatkowo, raz w tygodniu wykonaj rytuał złuszczający, nanosząc na skórę peeling Skin Exposed. Nie masuj skóry - delikatnie rozprowadź na niej kosmetyk i pozostaw na 10 minut. Po tym czasie zmyj go i osusz twarz. Następnie nałóż maskę Pump Up the Beauty i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie zmyj produkt i osusz twarz. Następnie zastosuj pielęgnację wieczorną. Dzięki takiemu rytuałowi skóra będzie mniej się przesuszać, pozostanie gładka i promienna.
Jeśli zaś czujesz, że o Twoją skórę należy zadbać nieco bardziej intensywnie, w ciągu tygodnia stosuj maskę Pump Up the Beauty, na przykład co drugi dzień. Nanieś ją na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na 20 minut. Następnie zmyj produkt i zastosuj pielęgnację wieczorną. To jeden z najskuteczniejszych kosmetyków nawilżających, który doskonale radzi sobie z łuszczeniem i szorstkością tkanki.
Pielęgnacja skóry suchej czy przesuszonej?
Na wstępie musimy powiedzieć, że cera sucha i cera odwodniona to nie jest to samo! Jak odróżnić skórę suchą od przesuszonej? Cera sucha, jak wspomnieliśmy, to taka, która produkuje bardzo mało sebum. Oznacza to, że gruczoły łojowe pracują zbyt mało intensywnie, aby mogły chronić skórę . Natomiast cera odwodniona to taka, która straciła (lub traci) dużo wilgoci przez przeznaskórkową utratę wody (TEWL).
Jak najbardziej - skóra sucha jest bardziej narażona na odwodnienie, ponieważ jej warstwa lipidowa naturalnie jest słabsza. Ale również cery tłusta i mieszana mogą być odwodnione, w szczególności, jeśli stosujemy zbyt silnie matujące kosmetyki lub zbyt często korzystamy z peelingu czy zapominamy i demakijażu.
O rozróżnienie jest dość trudno, ale zarówno skóra sucha i bardzo sucha, jak i odwodniona potrzebują bardzo podobnego traktowania - czyli w pierwszej kolejności przywrócenia wilgotności (nawilżenia) i wzmocnienia bariery lipidowej.
Prościej - w kontekście rozróżnienia - mają posiadacze cery tłustej i mieszanej. Wówczas charakterystycznym objawem odwodnienia skóry będzie uczucie ściągnięcia zaraz po umyciu, a także w ciągu dnia, przy jednoczesnym przetłuszczaniu się. Twarz wygląda wtedy jakby była nienaturalnie “napięta”.
Pamiętaj również, że produkty nawilżające oraz domowe sposoby na pielęgnację skóry suchej dbają przede wszystkim o warstwę rogową, czyli tę położoną najpłycej. Za przesuszanie się skóry na twarzy i pozostałych częściach ciała odpowiadają też inne czynniki, w tym niewłaściwie zbilansowana dieta.
Pielęgnacja suchej skóry - czego unikać?
Starasz się dbać o właściwą pielęgnację, ale Twoja skóra zaczyna tracić nawodnienie? Być może popełniasz jeden z podstawowych błędów. Najważniejsze z nich, to:
Niewłaściwe produkty do oczyszczania skóry - zbyt “agresywne” niszczą barierę lipidową skóry;
Zbyt częste oczyszczanie twarzy w ciągu dnia - sucha skóra, w przeciwieństwie do tłustej, nie ma problemu z błyszczeniem, więc nie ma potrzeby tak częstego mycia;
Nadmierne złuszczanie - skóra staje się podrażniona, zaczerwieniona, może piec i swędzieć;
Ekspozycja na mróz lub na słońce - w tym drugim przypadku największym błędem jest brak odpowiedniej ochrony SPF;
Klimatyzacja i ogrzewanie - wysuszają powietrze, co zwiększa naszą przeznaskórkową utratę wody. Aby tego uniknąć, wybierz dobry nawilżacz;
Zła dieta, niezdrowy tryb życia, stres, brak snu - chyba nie trzeba ich przedstawiać.
Niektórych z tych elementów nie sposób uniknąć - na przykład klimatyzacji w biurze czy wyjścia na dwór w zimie. Dlatego tak ważne jest, aby nasza codzienna pielęgnacja skóry suchej dawała jej wszystkie niezbędne narzędzia do radzenia sobie ze stresem środowiskowym. I, oczywiście, zadbajmy też o nasz wellbeing - czas dla siebie, wysypianie się i zdrowa dieta to również duże kroki na drodze do pięknej, zdrowej skóry!