Olejek arganowy – jakie ma właściwości i zastosowanie w pielęgnacji twarzy i ciała
Olejek arganowy to produkt, który znany jest ze swoich cudownych właściwości, w tym również właściwości prozdrowotnych. To zarówno olej spożywczy, wykorzystywany w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji twarzy i okolic oczu. Może być aplikowany na skórę głowy i końcówki włosów, ale również na całe ciało. Nie bez powodu zawładnął przemysłem kosmetycznym, od lat nazywany jest „płynnym złotem”. Jakie są jego właściwości i dlaczego warto go stosować?
Olej arganowy, czyli płynne złoto Maroko. Jak się go pozyskuje?
Być może ciężko w to uwierzyć, ale olejek arganowy istnieje na polskim rynku zaledwie od kilku lat. Mimo to tak mocno zdominował przemysł kosmetyczny, iż znany jest chyba każdemu, kto choć trochę interesuje się pielęgnacją. W Maroku znalazł on szerokie zastosowanie już wieki temu, stąd nazwa „płynne złoto Maroko”, choć tam, olej arganowy określany jest również nazwą „migdał Berberów” czy „eliksir młodości”.
Ta niezwykła substancja pozyskiwana jest z ziaren marokańskiego drzewa arganowego - a konkretnie z owoców arganii żelaznej - w niezwykle czasochłonnym, ręcznym procesie. Co ciekawe, tłoczony jest on na dwa sposoby:
na zimno, z nieprażonych nasion, jako składnik używany w kosmetyce,
na ciepło, z prażonych ziaren - wówczas jest wykorzystywany w kuchni jako dodatek do potraw, a nawet suplement, ponieważ zawiera wiele właściwości odżywczych.
Mówi się, że jego regularne przyjmowanie doustne może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu czy zapobiegania niektórym chorobom.
Właściwości oleju arganowego
Nie bez powodu olej arganowy tak szybko zyskał popularność i przyjął się szczególnie dobrze w przemyśle kosmetycznym. Wykazuje bowiem wiele niezwykłych właściwości, które z powodzeniem mogą poprawiać stan naszej skóry czy włosów. Zawiera on w sobie kwasy tłuszczowe, w tym kwas oleinowy, kwas omega-3 i omega-6, antyoksydanty i witaminę E. Dzięki tym i kilku innym składnikom olejek przejawia właściwości przeciwstarzeniowe i antyoksydacyjne (regeneruje i nawilża skórę, zapobiegając występowaniu zmarszczek). Ponadto wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu olejek z powodzeniem może być stosowany jako pomoc w leczeniu chorób skóry, np. trądziku, czy atopowego zapalenia. Jakie jeszcze korzyści może mieć regularne stosowanie oleju arganowego? Weźmy pod uwagę jego działanie na cerę, skórę głowy i włosy oraz całe ciało.
Olejek arganowy do twarzy
Olejek arganowy to składnik wielu kremów czy maseczek, jednak z powodzeniem może być stosowany jako samoistny produkt. Jego regularne stosowanie na skórę twarzy może pomóc m.in. w:
odbudowaniu lub wzmocnieniu uszkodzonej bariery hydrolipidowej poprzez stymulację procesu oddychania wewnątrzkomórkowego, prowadzących do wzmacnia strukturę tkanki łącznej;
ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, jak i wpływem czynników zewnętrznych,
redukcji zmarszczek lub ich zapobieganiu (gdy już występują) dzięki neutralizacji wolnych rodników,
wygładzeniu i nadaniu jędrności skórze,
likwidacji blizn,
regulowaniu ilości wydzielanego sebum,
nawilżeniu skóry.
Olejek arganowy na włosy
Olejek arganowy doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów. Okazuje się, że może bardzo pozytywnie wpłynąć na ich kondycję, przywracając do życia nawet najbardziej zniszczone i suche pasma. Stosowany na włosy sprawdzi się jako produkt:
przeciwłupieżowy,
zapobiegający łamaniu i kruszenia włosów,
pobudzający cebulki włosów, co w konsekwencji może przyśpieszyć ich wzrost,
nabłyszczający i nawilżający włosy,
wygładzający włosy, szczególnie te z tendencją do puszenia się (wysokoporowate),
chroniący końcówki przed zniszczeniem i rozdwajaniem.
Olejek arganowy do ciała
Płynne złoto to nie tylko świetny element pielęgnacji włosów i cery, ale również całego ciała. Wykazuje właściwości, które skutecznie pomogą w walce z cellulitem czy rozstępami. Jego regularne stosowanie może nawilżyć naszą skórę i zapobiegać jej przesuszaniu, a także ujędrnić ją i wygładzić.
Jak najlepiej stosować olej arganowy?
Wiemy już, że olejek arganowy można stosować w codziennej pielęgnacji skóry i włosów. Pytanie zatem - jakie kosmetyki wybrać?
Olej arganowy w pielęgnacji twarzy można wykorzystać zasadniczo na dwa sposoby. Po pierwsze: warto wprowadzić stosowanie olejku arganowego jako serum. Wówczas należy delikatnie wmasować w naszą cerę, szyję i dekolt kilka kropel czystego oleju, a następnie przejść do nałożenia ulubionego kremu. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością - regularne wcieranie zbyt dużej ilości jakiegokolwiek produktu przyniesie efekty zupełnie odwrotne do zamierzonych.
Po drugie, olej arganowy może stanowić składnik kremu, serum czy innego produktu nanoszonego na twarz. Warto tutaj sięgnąć po naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy, które oprócz oleju arganowego, będą bogate również w wiele innych składników aktywnych. Trafnym wyborem może okazać się koncentrat olejowy VERY SUPERBERRY, zawierający kompleks różnych olejków - w tym również arganowy, lub serum kwiatowe FLOWER YOURSELF.
Jeśli chodzi o zastosowanie olejku arganowego w pielęgnacji włosów, tutaj również mamy kilka wariantów. Możemy zarówno sięgnąć po maskę czy odżywkę z olejkiem arganowym w składzie, jak i stosować go do olejowania na mokre lub suche włosy przed ich myciem. Olej nakładamy wówczas na całą długość włosów i pozostawiamy na co najmniej 30 minut, a następnie spłukujemy ciepłą wodą, emulgujemy odżywką i przechodzimy do mycia. Sprawdzi się również wmasowanie go w skórę głowy przed myciem. Świetnym rozwiązaniem jest dodanie kilku kropel czystego oleju arganowego do odżywek, aby wzmocnić ich działanie.
Możemy również nałożyć odrobinę produktu na świeżo umyte włosy, jako termoochrona przed suszeniem czy promieniowaniem słonecznym.
Podobnie jest ze stosowaniem olejku arganowego na ciało. Można tutaj sięgnąć po naturalne kosmetyki do ciała, np. balsam, jak również stosować czysty olej na te miejsca, które wymagają specjalnej pielęgnacji - np. rozstępy. Olejek możesz wprowadzić do swojej pielęgnacji w dowolnym momencie - im szybciej zaczniesz, tym szybciej doświadczysz wielu jego dobroczynnych właściwości.