Laminowanie włosów - na czym polega i czy warto je stosować?
Laminowanie włosów jest zabiegiem fryzjerskim, który polega na pokryciu włosa odpowiednim preparatem. Jego zadaniem jest stworzenie ochronnej warstwy na powierzchni włosów. Pozwala to między innymi na dodanie pasmom blasku oraz ich zdyscyplinowanie, a także ułatwienie rozczesywania. Ten sposób pielęgnacji włosów przeprowadza się w salonie fryzjerskim lub w domowym zaciszu. Sądzisz, że to zabieg dla Ciebie? Poznaj szczegóły zabiegu laminacji i sprawdź, jaki sposób będzie odpowiedni dla twoich włosów.
Czym jest laminacja włosów?
Zabieg laminowania polega jednocześnie na wprowadzeniu głęboko w strukturę włosa substancji odżywczych i odbudowujących, a także okryciu pasma warstwą ochronną. Ma on za zadanie zdyscyplinowanie kosmyków oraz ich odżywienie, ogólną poprawę kondycji. Nie prostuje jednak włosów, jest dużo delikatniejszy niż keratynowe prostowanie. Laminację włosów możesz wykonać w domu, używając żelatyny, galaretki lub siemienia lnianego. Profesjonalny zabieg przeprowadza się zwykle z pomocą keratyny, Laminację można stosować na każdym typie włosów, w tym również na tych kręconych czy farbowanych.
Efekty laminowania włosów
Laminowanie włosów jest szczególnie przydatne, gdy kosmyki są matowe, plączą się i są trudne do rozczesania. Po zabiegu stają się lśniące, sypkie, gładkie i przyjemne w dotyku. Przestają się też puszyć, są miękkie i elastyczne. Laminowanie prostych włosów daje tzw. efekt tafli, fryzura jest wygładzona i pełna blasku. Co więcej, włos jest chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz spowodowanymi wysoką temperaturą, np. po użyciu lokówki, prostownicy czy suszarki. Laminacja zapewnia też długotrwałe nawilżenie.
Gdzie wykonać laminowanie włosów – w domu czy u fryzjera?
Laminowanie włosów w domu czy w salonie fryzjerskim daje podobne efekty. Istnieją jednak pewne ważne różnice. Profesjonalne laminowanie włosów keratyną z pewnością będzie droższe. Kosztuje ono kilkaset złotych, zwykle od ok. 300 do nawet 800. Ostateczna cena zależy głównie od użytych produktów, długości włosów oraz samego salonu, np. jego lokalizacji. W przypadku laminowania włosów u fryzjera masz też gwarancję, że zabieg zostanie wykonany bardzo dokładnie, a włosy staną się zachwycająco gładkie i lśniące na całej swojej powierzchni. Co więcej, chociaż na pierwszy rzut oka efekty domowego i profesjonalnego zabiegu laminowania włosów mogą wyglądać podobnie, druga z procedur zwykle znacznie lepiej odżywia pasma. Zabieg laminowania włosów w domu może być kłopotliwy, szczególnie dla osób o bardzo długich lub kręconych kosmykach. Wymaga cierpliwości i dokładności. Efekty są też często mniej trwałe niż po regeneracji włosów w salonie. Taka opcja jest jednak zdecydowanie tańsza, a procedurę można dość często powtarzać.
Laminowanie włosów u fryzjera
Przeprowadzenie zabiegu laminowania włosów u fryzjera kosztuje kilkaset złotych i trwa ok. 1 godziny. Na czas trwania i cenę składają się między innymi długość pasm oraz typ użytych produktów. Najczęściej profesjonalista stosuje produkty na bazie keratyny, często z dodatkowymi proteinami czy aminokwasami. Mają one za zadanie wniknąć do wnętrza łodygi włosa, wzmocnić ją i odżywić. Tym sposobem włosy stają się znacznie mocniejsze i bardziej elastyczne. Preparat domyka też i naprawia łuski włosa, dzięki czemu fryzura staje się gładka i lśniąca, a także odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
Laminowanie włosów żelatyną – na czym polega zabieg laminowania włosów galaretką?
Domowe laminowanie włosów żelatyną czy galaretką to jeden z ulubionych zabiegów włosomaniaczek. Jego efekty utrzymują się do ok. 2-3 myć. Można powtarzać je co ok. 2 tygodnie. Laminowanie żelatyną ma za zadanie chronić włosy przed zniszczeniem, ich wygładzenie, dodanie blasku i ułatwienie rozczesywania. Zabieg ten nie odżywia pasm tak głęboko, jak profesjonalne procedury. Składnikiem, który pozwala osiągnąć zadowalający efekt, jest kolagen. Ta naturalne substancja powleka łodygę, dzięki czemu tworzy cienką, połyskującą osłonkę na powierzchni włosa. Zapewnia też wysoką elastyczność i miękkość. Jeśli chcesz, żeby zabieg dał również efekt odżywienia i nawilżenia, połącz żelatynę z dobrej jakości maską lub odżywką. Dla zniszczonych pasm odpowiednia może być Naturalna maska do włosów farbowanych LISTEN TO YOUR HAIR. W jej skład wchodzą między innymi naturalne oleje jojoba, z nasion melona Kalahari, z nasion baobabu i z szałwii hiszpańskiej oraz sok z aloesu. Włosom suchym powinna pomóc Naturalna maska nawilżająca WIN-HAIR TAKES IT ALL z ksylitolem oraz olejem kokosowym i arganowym.
Jakie efekty daje laminowanie włosów siemieniem lnianym?
Blask włosów, cudowne wygładzenie, miękkość i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi może dać również zabieg z użyciem siemienia lnianego. To dobra alternatywa szczególnie dla osób, które nie chcą używać składników pochodzenia zwierzęcego, w tym wegan i wegetarian. Sama procedura wygląda bardzo podobnie do nakładania żelatyny na włosy. Może być nieco bardziej pracochłonne, np. przez konieczność odcedzania ziaren od uzyskanego kisielu, ma jednak wiele zalet. Przede wszystkim w siemieniu lnianym znajduje się wiele cennych składników odżywczych, dlatego rezultat lśniących włosów nie wynika tylko z połysku warstwy ochronnej. Siemię lniane zawiera między innymi kwasy Omega-3 i Omega-6, witaminy A, D, K, E, C i liczne z grupy B, miedź, cynk żelazo i magnez. Wszystkie one poprawiają stan pasm. Siemię jest skuteczne nie tylko na piękne włosy, lecz także na skórę głowy. Żelatynę powinno się natomiast nałożyć wyłącznie na włosy.
Jak laminować włosy w domu – laminowanie włosów krok po kroku
Domowe laminowanie włosów to zabieg stosunkowo prosty. Do jego przeprowadzenia potrzebne będą:
żelatyna / galaretka lub siemię lniane;
woda;
intensywnie oczyszczający szampon;
ulubiona maska lub odżywka;
garnek;
miseczka;
pędzelek;
czepek;
dwa ręczniki.
Na początek dokładnie umyj włosy szamponem oczyszczającym. Nie nakładaj odżywki. Jeśli wybrałaś żelatynę lub galaretkę, rozpuść łyżkę proszku w trzech łyżkach gorącej wody. Mieszaj do całkowitego rozpuszczenia. Dokładnie połącz składniki. Jeśli wybrałaś siemię, 2 łyżki nasion zalej wodą, ok. 1,5 szklanki, a następnie gotuj ok. 10 minut. Potem dokładnie odcedź i poczekaj kilka minut, aż żel ostygnie. Potem do mieszanki żelatynowej albo lnianej dodaj łyżkę ulubionej maski lub odżywki. Włosy starannie osusz ręcznikiem. Mieszankę przełóż do miseczki i dokładnie nakładaj pędzelkiem na włosy. Możesz też nanosić maskę dłońmi. Dokładnie wcieraj kosmetyk w każde pasmo. Potem nałóż czepek i owiń głowę ręcznikiem. Żelatynę zostaw na ok. 30-40 minut, a siemię na ok. 1 godzinę. Po tym czasie dokładnie spłucz mieszankę. Włosy po laminowaniu najlepiej pielęgnować delikatnymi kosmetykami.