Podczas stosowania niektórych kwasów na twarz należy zrezygnować z opalania skóry. Podczas wyjścia z domu każdorazowo należy zastosować krem z filtrem UVA i UVB o wysokiej protekcji – najlepiej SPF 50+. Kwasy na twarz o najsilniejszym działaniu fotouczulającym to m.in.: pirogronowy, trójchlorooctowy, glikolowy. Szczególnie niebezpieczne są ich wysokie stężenia, które stosowane są raczej podczas zabiegów kosmetycznych, niż w domowej pielęgnacji. Warto jednak zadbać o fotoprotekcję niezależnie od tego, jakiego kwasu użyjemy i w jakim stężeniu.
Używanie kwasów na twarz przeciwwskazane jest w ciąży. W tym czasie w ciele kobiety zachodzą duże zmiany. Intensywne działanie kwasów zwiększa ryzyko powstawania podrażnień, stanów zapalnych i przebarwień. Niektóre kwasy, np. salicylowy, mogą przenikać przez skórę do krwioobiegu. Prepratów tych nie stosuje się również w przypadkach: alergii, aktywnej opryszczki, stanu zapalnego skóry, skłonności do bliznowców, podrażnień i uszkodzeń skóry, podczas doustnej terapii retinoidami.
Podczas kuracji kwasami należy zrezygnować z peelingów mechanicznych, które mogą dodatkowo podrażniać skórę. Lepsze będą łagodne środki myjące, np. ŻEL DO MYCIA TWARZY CLEANEM ALL z technologią mikropiany. W przypadku wystąpienia silnej reakcji skóry po zastosowaniu preparatu z kwasem należy jak najszybciej zmyć go z twarzy chłodną wodą, a gdyby podrażnienie nie znikało w ciągu kilku godzin, skonsultować się z dermatologiem.