Kwasy na twarz – jak wybrać odpowiednie do swojej cery?
Kwasy wykorzystywane są w zabiegach medycyny estetycznej, ale też stanowią składnik kosmetyków. Ich podstawową funkcją jest złuszczanie martwego naskórka, ale większość z nich jest również w stanie wniknąć w głąb skóry i dokonać korzystnych zmian, które zaowocują młodym i promiennym wyglądem. Dostępnych jest wiele rodzajów kwasów, które różnią się właściwościami. Jak wybrać odpowiedni produkt do typu cery i problemów skórnych?
Jak kwasy działają na skórę?
Kwasy przeznaczone do pielęgnacji twarzy stanowią przede wszystkim składnik tzw. peelingów chemicznych. Znajdziemy je również w takich produktach, jak krem, maska, serum czy tonik. Ogólne działanie kwasów polega na zwiększaniu odległości pomiędzy komórkami po wniknięciu w naskórek i skórę właściwą, czego efektem jest osłabienie wiązań międzykomórkowych. Podczas kuracji kwasami usunięte zostają uszkodzone komórki i zastąpione nowymi.
Zabiegi z użyciem kwasów kosmetycznych mają na celu złuszczyć martwy naskórek, usunąć zaskórniki i inne zanieczyszczenia, zredukować przebarwienia i wygładzić zmarszczki. Zastosowanie kwasów na twarz prowadzi również do ujędrnienia, nawilżenia i poprawy kolorytu skóry. Kwasy działają bakteriobójczo i antyseptycznie, dzięki czemu pomagają w leczeniu skóry trądzikowej.
Zabiegi z kwasami – kiedy są polecane?
Zabiegi kwasami polecane są przy takich problemach skórnych, jak:
łupież i nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy,
przesuszona skóra.
Odpowiednio dobrane kwasy wspomagają leczenie wielu chorób skóry, np. trądziku różowatego, trądziku pospolitego, rogowacenia słonecznego, brodawek łojotokowych, zaburzeń rogowacenia.
Zalety stosowania kwasów na twarz
Regularne aplikowanie kwasów na twarz zapobiega nadmiernemu rogowaceniu skóry.
Kwasy ujednolicają cerę, dzięki czemu lepiej prezentują się na niej kosmetyki kolorowe, ale też świetnie wygląda bez makijażu.
Pod wpływem kwasów owocowych zachodzi synteza kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze, czego efektem jest odmłodzenie twarzy.
Peelingi kwasami zwiększają wchłanianie substancji aktywnych znajdujących się w kosmetykach zastosowanych w kolejnych etapach pielęgnacji, np. odmładzające SERUM KWIATOWE FLOWER YOURSELF.
Szeroka gama produktów z kwasami sprawia, że każdy możne znaleźć wśród nich preparaty odpowiednie do pielęgnacji swojej skóry.
Kwasy na twarz – rodzaje
Kwasy najczęściej wykorzystywane w kosmetykach i zabiegach na twarz można podzielić na:
Do najczęściej stosowanych należą kwasy AHA i BHA. Ich podstawową funkcją jest złuszczanie martwego naskórka i oczyszczanie cery z niedoskonałości, jednak na tym nie kończą się ich właściwości. Każdy z nich ma swoje indywidualne zastosowanie w różnego rodzaju dolegliwościach skórnych. Kurację kwasami dobiera się do typu skóry i problemów, z jakimi się ona zmaga.
Kosmetyki z kwasami – jak wybrać odpowiednie stężenie?
Wybór stężenia kwasu na twarz zależy m.in. od:
rodzaju preparatu,
efektu, jaki chcemy dzięki niemu uzyskać,
stanu wyjściowego skóry,
wrażliwości skóry.
Przykładowo kwas glikolowy w stężeniu 5-15% złuszcza warstwę rogową naskórka, co jest prawie niewidoczne gołym okiem, nawilża i regeneruje skórę. Wyższe stężenia kwasu glikolowego (20-30%) przeznaczone są dla cery tłustej i trądzikowej. Z kolei złuszczające działanie kwasu migdałowego aktywowane jest już przy stężeniu 5%, czego efektem jest usunięcie wierzchniej warstwy martwego naskórka. Głębsze działanie uzyskuje się przy stężeniu 10%. Kwas migdałowy zwęża ujścia gruczołów łojowych i w ten sposób reguluje wydzielanie sebum przez skórę. Eksfoliacja kwasem salicylowym możliwa jest przy stężeniach 10-20%. W stężeniach 1-2% stosowany jest w preparatach do codziennej pielęgnacji cery trądzikowej.
Eliksir odmładzający
Hialuronowy eliksir odmładzający
Peeling chemiczny na przebarwienia
W usuwaniu opornych przebarwień sprawdza się m.in. kwas glikolowy. Dociera do głębszych warstw skóry, dzięki czemu doskonale wspomaga procesy regeneracyjne. Ceniony jest zwłaszcza za działanie rozjaśniające i rozświetlające. Korzystny wpływ na redukcję objawów fotostarzenia wykazuje kwas salicylowy – redukuje przebarwienia i inne zmiany pigmentacyjne. Właściwości rozjaśniające i wybielające ma również kwas askorbinowy, znany jako witamina C. Zastosowany miejscowo hamuje produkcję melaniny w naskórku. Ważną rolą witaminy C jest działanie antyoksydacyjne, co ma istotny wpływ na funkcje obronne skóry. Niektóre kwasy wykazują też działanie hamujące powstawanie przebarwień, np. kwas azelainowy, który blokuje nadmierną produkcję melaniny w skórze.
Kwasy do cery wrażliwej
Kwas mlekowy charakteryzuje się dużymi cząsteczkami, dzięki czemu jego penetracja zachodzi stosunkowo płytko w porównaniu do innych kwasów owocowych. Nadaje się idealnie do oczyszczania skóry cienkiej i wrażliwej. Odblokowuje pory bez uszkadzania wierzchniej warstwy skóry. Kwas mlekowy reguluje pH skóry, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Składnik ten wzmacnia barierę ochronną skóry poprzez zwiększenie produkcji ceramidów (naturalnego budulca skóry).
W pielęgnacji skóry wrażliwej, naczynkowej, atopowej oraz przy trądziku różowatym sprawdza się również kwas laktobionowy. Dzięki specyficznej budowie cząsteczek kwasy PHA są łagodniejsze niż kwasy AHA – nie powodują pieczenia, zaczerwienienia, ani intensywnego łuszczenia się skóry. Delikatnie oczyszczają naskórek, nawilżają i niwelują podrażnienia. Przyspieszają regenerację skóry po zabiegach medycyny estetycznej i niwelują skutki nadmiernego działania promieniowania UV. Polihydroksykwasy wykazują najłagodniejsze działanie spośród kwasów.
Kwasy do cery trądzikowej
Kwas salicylowy wykazuje przede wszystkim działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Jest rozpuszczalny w tłuszczach, dlatego jest w stanie przeniknąć przez warstwę łojową skóry. Dzięki temu dobrze reguluje wydzielanie sebum i redukuje zmiany trądzikowe. Kwas BHA wspomaga też oczyszczanie porów, stymuluje odnowę naskórka, a także redukuje blizny potrądzikowe. Rozjaśnia przebarwienia pozapalne, spowodowane np. trądzikiem młodzieńczym.
Kwasy na twarz sprawdzają się również w redukcji objawów trądziku różowatego. Jest to przewlekła, zapalna choroba skóry, objawiająca się w początkowej fazie rumieniem i teleangiektazjami, a wraz z jej rozwojem mogą pojawić się krostki, grudki i zmiany przerostowe tkanki. Badania wykazały, że kwasy azelainowy i laktobionowy działają skutecznie w redukcji rumienia u osób we wczesnym stadium trądziku różowatego.
Działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne wykazuje również kwas azelainowy, który znalazł zastosowanie w leczeniu trądziku różowatego. Kwas laktobionowy jest delikatny dla skóry z problemami naczyniowymi: redukuje rumień, niweluje teleangiektazje, intensywnie nawilża i wygładza zmarszczki.
Kwasy o działaniu odmładzającym
Kwas laktobionowy ma zdolność wiązania wody w naskórku. Dodatkowo jest silnym antyoksydantem – chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Ze względu na intensywne działanie nawilżające i przeciwutleniające znakomicie sprawdza się w kuracjach odmładzających. Właściwości przeciwzmarszczkowe ma również kwas migdałowy. Poprzez silne złuszczenie stymuluje on produkcję kolagenu i elastyny w skórze, dzięki czemu wygładza jej strukturę i poprawia jędrność. Silnym działaniem odmładzającym charakteryzuje się kwas ferulowy, stosowany głównie w gabinetach medycyny estetycznej. Seria zabiegów z udziałem tego kwasu jest w stanie zredukować niedoskonałości i wyregulować owal twarzy. Kwas ferulowy ma również właściwości antyoksydacyjne.
Jak stosować kwasy na twarz w domu?
Przed samodzielnym zastosowaniem preparatów z kwasami warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem. Kwasy są składnikami: kremów, maseczek, żeli, maści, toników, serów, szamponów. Do użytku domowego przeznaczone są produkty z kwasami o niskich stężeniach – w zależności od preparatu równych lub niższych niż 10%. Kurację kwasami najlepiej przeprowadzić jesienią i zimą, kiedy nasłonecznienie jest najmniejsze, aby uniknąć skutków ubocznych, związanych z ekspozycją skóry na słońce. Kwasy, które można bezpiecznie stosować o każdej porze roku to: migdałowy, azelainowy, szikimowy, laktobionowy.
Zabieg kwasami na twarz w warunkach domowych należy przeprowadzić zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi przez producenta na etykiecie produktu. Przed zabiegiem należy oczyścić skórę z makijażu i powierzchniowych zanieczyszczeń. W tym celu pomocne będą delikatne kosmetyki naturalne zawierające ekstrakty roślinne, bogate w substancje nawilżające. Na oczyszczoną skórę twarzy nałóż niewielką ilość wybranego kwasu i zmyj go po upływie czasu wskazanym na opakowaniu. Częstotliwość stosowania kwasów będzie zależała od wielu czynników, m.in. od wrażliwości Twojej skóry i efektu, jaki chcesz uzyskać dzięki kuracji.
Zasady pielęgnacji skóry kwasami
Podczas stosowania niektórych kwasów na twarz należy zrezygnować z opalania skóry. Podczas wyjścia z domu każdorazowo należy zastosować krem z filtrem UVA i UVB o wysokiej protekcji – najlepiej SPF 50+. Kwasy na twarz o najsilniejszym działaniu fotouczulającym to m.in.: pirogronowy, trójchlorooctowy, glikolowy. Szczególnie niebezpieczne są ich wysokie stężenia, które stosowane są raczej podczas zabiegów kosmetycznych, niż w domowej pielęgnacji. Warto jednak zadbać o fotoprotekcję niezależnie od tego, jakiego kwasu użyjemy i w jakim stężeniu.
Używanie kwasów na twarz przeciwwskazane jest w ciąży. W tym czasie w ciele kobiety zachodzą duże zmiany. Intensywne działanie kwasów zwiększa ryzyko powstawania podrażnień, stanów zapalnych i przebarwień. Niektóre kwasy, np. salicylowy, mogą przenikać przez skórę do krwioobiegu. Prepratów tych nie stosuje się również w przypadkach: alergii, aktywnej opryszczki, stanu zapalnego skóry, skłonności do bliznowców, podrażnień i uszkodzeń skóry, podczas doustnej terapii retinoidami.
Podczas kuracji kwasami należy zrezygnować z peelingów mechanicznych, które mogą dodatkowo podrażniać skórę. Lepsze będą łagodne środki myjące, np. ŻEL DO MYCIA TWARZY CLEANEM ALL z technologią mikropiany. W przypadku wystąpienia silnej reakcji skóry po zastosowaniu preparatu z kwasem należy jak najszybciej zmyć go z twarzy chłodną wodą, a gdyby podrażnienie nie znikało w ciągu kilku godzin, skonsultować się z dermatologiem.