Jak wybrać odpowiednie kwasy na twarz

Kwasy na twarz – jak wybrać odpowiednie do swojej cery?

Kwasy wykorzystywane są w zabiegach medycyny estetycznej, ale też stanowią składnik kosmetyków. Ich podstawową funkcją jest złuszczanie martwego naskórka, ale większość z nich jest również w stanie wniknąć w głąb skóry i dokonać korzystnych zmian, które zaowocują młodym i promiennym wyglądem. Dostępnych jest wiele rodzajów kwasów, które różnią się właściwościami. Jak wybrać odpowiedni produkt do typu cery i problemów skórnych?

Jak kwasy działają na skórę?

Kwasy przeznaczone do pielęgnacji twarzy stanowią przede wszystkim składnik tzw. peelingów chemicznych. Znajdziemy je również w takich produktach, jak krem, maska, serum czy tonik. Ogólne działanie kwasów polega na zwiększaniu odległości pomiędzy komórkami po wniknięciu w naskórek i skórę właściwą, czego efektem jest osłabienie wiązań międzykomórkowych. Podczas kuracji kwasami usunięte zostają uszkodzone komórki i zastąpione nowymi.

Zabiegi z użyciem kwasów kosmetycznych mają na celu złuszczyć martwy naskórek, usunąć zaskórniki i inne zanieczyszczenia, zredukować przebarwienia i wygładzić zmarszczki. Zastosowanie kwasów na twarz prowadzi również do ujędrnienia, nawilżenia i poprawy kolorytu skóry. Kwasy działają bakteriobójczo i antyseptycznie, dzięki czemu pomagają w leczeniu skóry trądzikowej.

Zabiegi z kwasami – kiedy są polecane?

Zabiegi kwasami polecane są przy takich problemach skórnych, jak:

  • niedoskonałości skóry (wypryski, zaskórniki, krostki),
  • nadmierne wydzielanie sebum,
  • przebarwienia,
  • blizny potrądzikowe,
  • zmarszczki,
  • wrastanie włosków po depilacji,
  • łupież i nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy,
  • przesuszona skóra.

Odpowiednio dobrane kwasy wspomagają leczenie wielu chorób skóry, np. trądziku różowatego, trądziku pospolitego, rogowacenia słonecznego, brodawek łojotokowych, zaburzeń rogowacenia.

Zalety stosowania kwasów na twarz

  • Regularne aplikowanie kwasów na twarz zapobiega nadmiernemu rogowaceniu skóry.
  • Kwasy ujednolicają cerę, dzięki czemu lepiej prezentują się na niej kosmetyki kolorowe, ale też świetnie wygląda bez makijażu. 
  • Pod wpływem kwasów owocowych zachodzi synteza kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze, czego efektem jest odmłodzenie twarzy.
  • Peelingi kwasami zwiększają wchłanianie substancji aktywnych znajdujących się w kosmetykach zastosowanych w kolejnych etapach pielęgnacji, np. odmładzające SERUM KWIATOWE FLOWER YOURSELF.
  • Szeroka gama produktów z kwasami sprawia, że każdy możne znaleźć wśród nich preparaty odpowiednie do pielęgnacji swojej skóry.

Kwasy na twarz – rodzaje

Kwasy najczęściej wykorzystywane w kosmetykach i zabiegach na twarz można podzielić na:

  • alfa-hydroksykwasy (AHA) – kwasy owocowe, np. glikolowy, masłowy, mlekowy, migdałowy, cytrynowy;
  • beta-hydroksykwasy (BHA) – kwas salicylowy;
  • poli-hydroksykwasy (PHA) – kwas laktobionowy;
  • alfa-ketokwasy (AKA).

Do najczęściej stosowanych należą kwasy AHA i BHA. Ich podstawową funkcją jest złuszczanie martwego naskórka i oczyszczanie cery z niedoskonałości, jednak na tym nie kończą się ich właściwości. Każdy z nich ma swoje indywidualne zastosowanie w różnego rodzaju dolegliwościach skórnych. Kurację kwasami dobiera się do typu skóry i problemów, z jakimi się ona zmaga.

Kosmetyki z kwasami – jak wybrać odpowiednie stężenie?

Wybór stężenia kwasu na twarz zależy m.in. od:

  • rodzaju preparatu,
  • efektu, jaki chcemy dzięki niemu uzyskać,
  • stanu wyjściowego skóry,
  • wrażliwości skóry.

Przykładowo kwas glikolowy w stężeniu 5-15% złuszcza warstwę rogową naskórka, co jest prawie niewidoczne gołym okiem, nawilża i regeneruje skórę. Wyższe stężenia kwasu glikolowego (20-30%) przeznaczone są dla cery tłustej i trądzikowej. Z kolei złuszczające działanie kwasu migdałowego aktywowane jest już przy stężeniu 5%, czego efektem jest usunięcie wierzchniej warstwy martwego naskórka. Głębsze działanie uzyskuje się przy stężeniu 10%. Kwas migdałowy zwęża ujścia gruczołów łojowych i w ten sposób reguluje wydzielanie sebum przez skórę. Eksfoliacja kwasem salicylowym możliwa jest przy stężeniach 10-20%. W stężeniach 1-2% stosowany jest w preparatach do codziennej pielęgnacji cery trądzikowej.

Kwas hialuronowy w kosmetykach

Eliksir odmładzający

Hialuronowy eliksir odmładzający

Peeling chemiczny na przebarwienia

W usuwaniu opornych przebarwień sprawdza się m.in. kwas glikolowy. Dociera do głębszych warstw skóry, dzięki czemu doskonale wspomaga procesy regeneracyjne. Ceniony jest zwłaszcza za działanie rozjaśniające i rozświetlające. Korzystny wpływ na redukcję objawów fotostarzenia wykazuje kwas salicylowy – redukuje przebarwienia i inne zmiany pigmentacyjne. Właściwości rozjaśniające i wybielające ma również kwas askorbinowy, znany jako witamina C. Zastosowany miejscowo hamuje produkcję melaniny w naskórku. Ważną rolą witaminy C jest działanie antyoksydacyjne, co ma istotny wpływ na funkcje obronne skóry. Niektóre kwasy wykazują też działanie hamujące powstawanie przebarwień, np. kwas azelainowy, który blokuje nadmierną produkcję melaniny w skórze. 

Kwasy do cery wrażliwej

Kwas mlekowy charakteryzuje się dużymi cząsteczkami, dzięki czemu jego penetracja zachodzi stosunkowo płytko w porównaniu do innych kwasów owocowych. Nadaje się idealnie do oczyszczania skóry cienkiej i wrażliwej. Odblokowuje pory bez uszkadzania wierzchniej warstwy skóry. Kwas mlekowy reguluje pH skóry, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Składnik ten wzmacnia barierę ochronną skóry poprzez zwiększenie produkcji ceramidów (naturalnego budulca skóry).

W pielęgnacji skóry wrażliwej, naczynkowej, atopowej oraz przy trądziku różowatym sprawdza się również kwas laktobionowy. Dzięki specyficznej budowie cząsteczek kwasy PHA są łagodniejsze niż kwasy AHA – nie powodują pieczenia, zaczerwienienia, ani intensywnego łuszczenia się skóry. Delikatnie oczyszczają naskórek, nawilżają i niwelują podrażnienia. Przyspieszają regenerację skóry po zabiegach medycyny estetycznej i niwelują skutki nadmiernego działania promieniowania UV. Polihydroksykwasy wykazują najłagodniejsze działanie spośród kwasów. 

Kwasy do cery trądzikowej

Kwas salicylowy wykazuje przede wszystkim działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Jest rozpuszczalny w tłuszczach, dlatego jest w stanie przeniknąć przez warstwę łojową skóry. Dzięki temu dobrze reguluje wydzielanie sebum i redukuje zmiany trądzikowe. Kwas BHA wspomaga też oczyszczanie porów, stymuluje odnowę naskórka, a także redukuje blizny potrądzikowe. Rozjaśnia przebarwienia pozapalne, spowodowane np. trądzikiem młodzieńczym.

Kwasy na twarz sprawdzają się również w redukcji objawów trądziku różowatego. Jest to przewlekła, zapalna choroba skóry, objawiająca się w początkowej fazie rumieniem i teleangiektazjami, a wraz z jej rozwojem mogą pojawić się krostki, grudki i zmiany przerostowe tkanki. Badania wykazały, że kwasy azelainowy i laktobionowy działają skutecznie w redukcji rumienia u osób we wczesnym stadium trądziku różowatego. 

Działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne wykazuje również kwas azelainowy, który znalazł zastosowanie w leczeniu trądziku różowatego. Kwas laktobionowy jest delikatny dla skóry z problemami naczyniowymi: redukuje rumień, niweluje teleangiektazje, intensywnie nawilża i wygładza zmarszczki.

Kwasy o działaniu odmładzającym

Kwas laktobionowy ma zdolność wiązania wody w naskórku. Dodatkowo jest silnym antyoksydantem – chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Ze względu na intensywne działanie nawilżające i przeciwutleniające znakomicie sprawdza się w kuracjach odmładzających. Właściwości przeciwzmarszczkowe ma również kwas migdałowy. Poprzez silne złuszczenie stymuluje on produkcję kolagenu i elastyny w skórze, dzięki czemu wygładza jej strukturę i poprawia jędrność. Silnym działaniem odmładzającym charakteryzuje się kwas ferulowy, stosowany głównie w gabinetach medycyny estetycznej. Seria zabiegów z udziałem tego kwasu jest w stanie zredukować niedoskonałości i wyregulować owal twarzy. Kwas ferulowy ma również właściwości antyoksydacyjne.

Jak stosować kwasy na twarz w domu?

Przed samodzielnym zastosowaniem preparatów z kwasami warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem. Kwasy są składnikami: kremów, maseczek, żeli, maści, toników, serów, szamponów. Do użytku domowego przeznaczone są produkty z kwasami o niskich stężeniach – w zależności od preparatu równych lub niższych niż 10%. Kurację kwasami najlepiej przeprowadzić jesienią i zimą, kiedy nasłonecznienie jest najmniejsze, aby uniknąć skutków ubocznych, związanych z ekspozycją skóry na słońce. Kwasy, które można bezpiecznie stosować o każdej porze roku to: migdałowy, azelainowy, szikimowy, laktobionowy.

Zabieg kwasami na twarz w warunkach domowych należy przeprowadzić zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi przez producenta na etykiecie produktu. Przed zabiegiem należy oczyścić skórę z makijażu i powierzchniowych zanieczyszczeń. W tym celu pomocne będą delikatne kosmetyki naturalne zawierające ekstrakty roślinne, bogate w substancje nawilżające. Na oczyszczoną skórę twarzy nałóż niewielką ilość wybranego kwasu i zmyj go po upływie czasu wskazanym na opakowaniu. Częstotliwość stosowania kwasów będzie zależała od wielu czynników, m.in. od wrażliwości Twojej skóry i efektu, jaki chcesz uzyskać dzięki kuracji. 

Zasady pielęgnacji skóry kwasami

Podczas stosowania niektórych kwasów na twarz należy zrezygnować z opalania skóry. Podczas wyjścia z domu każdorazowo należy zastosować krem z filtrem UVA i UVB o wysokiej protekcji – najlepiej SPF 50+. Kwasy na twarz o najsilniejszym działaniu fotouczulającym to m.in.: pirogronowy, trójchlorooctowy, glikolowy. Szczególnie niebezpieczne są ich wysokie stężenia, które stosowane są raczej podczas zabiegów kosmetycznych, niż w domowej pielęgnacji. Warto jednak zadbać o fotoprotekcję niezależnie od tego, jakiego kwasu użyjemy i w jakim stężeniu.

Używanie kwasów na twarz przeciwwskazane jest w ciąży. W tym czasie w ciele kobiety zachodzą duże zmiany. Intensywne działanie kwasów zwiększa ryzyko powstawania podrażnień, stanów zapalnych i przebarwień. Niektóre kwasy, np. salicylowy, mogą przenikać przez skórę do krwioobiegu. Prepratów tych nie stosuje się również w przypadkach: alergii, aktywnej opryszczki, stanu zapalnego skóry, skłonności do bliznowców, podrażnień i uszkodzeń skóry, podczas doustnej terapii retinoidami.

Podczas kuracji kwasami należy zrezygnować z peelingów mechanicznych, które mogą dodatkowo podrażniać skórę. Lepsze będą łagodne środki myjące, np. ŻEL DO MYCIA TWARZY CLEANEM ALL z technologią mikropiany. W przypadku wystąpienia silnej reakcji skóry po zastosowaniu preparatu z kwasem należy jak najszybciej zmyć go z twarzy chłodną wodą, a gdyby podrażnienie nie znikało w ciągu kilku godzin, skonsultować się z dermatologiem. 

  • -40%
FLOWER YOURSELF

Odmładzające serum kwiatowe

(126)
89,40 zł
149,00 zł
-40%
89
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
15 ml (596,00 zł / 100 ml)
  • -35%
ELIKSIR ODMŁADZAJĄCY

Odmładzający eliksir hialuronowy do twarzy

(82)
103,35 zł
159,00 zł
-35%
103
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (344,50 zł / 100 ml)
  • -15%
  • Pakiet
ZESTAW DAY SHIFT

na intensywny, pełen wrażeń dzień

 
379,95 zł
447,00 zł
-15%
379
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
  • -15%
  • Pakiet
LINIA ODMŁADZAJĄCA

kompleksowa pielęgnacja anti-age

 
430,95 zł
507,00 zł
-15%
430
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
  • -15%
  • Pakiet
ZESTAW OCZYSZCZAJĄCY

dla cery problematycznej

(4)
419,05 zł
493,00 zł
-15%
419
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)