Kwas glikolowy w pielęgnacji twarzy - o jego działaniu i właściwościach
Kwas glikolowy - inaczej kwas AHA, obok kwasu hialuronowego, jest jednym z najbardziej spopularyzowanych kwasów w pielęgnacji twarzy. Świetnie sprawdza się w wielu rolach, przede wszystkim jako pomoc w regeneracji skóry. Spośród wszystkich kwasów ma najsilniejsze działanie złuszczające i często stosowany jest w peelingach - zarówno tych do domowego użytku, jak i tych w gabinetach kosmetycznych. Może on wpłynąć na poprawę kondycji skóry, wygładzić ją, przywrócić naturalny, świetlisty koloryt czy zredukować blizny, jednak wprowadzenie go do pielęgnacji musi być świadome i ostrożne, aby w pełni wykorzystać potencjał kwasu AHA i nie zaszkodzić skórze. Jak działa kwas glikolowy? Jakie ma właściwości? Jak go stosować i kiedy unikać?
Czym jest kwas glikolowy?
Kwas glikolowy to organiczny kwas hydroksyoctowy, skrótowo nazywanych „AHA’’. Pozyskiwany jest z trzciny cukrowej w procesie fermentacji, chociaż naturalnie występuje m.in. w winogronach, a nawet burakach cukrowych. To jedna z ważniejszych w kosmetologii substancji o niskim, kwasowym pH, a swoje zastosowanie znajduje na wielu płaszczyznach.
Właściwości kwasu glikolowego
Kwas glikolowy cechuje wiele cennych właściwości, dzięki którym z powodzeniem używa się go w kosmetyce. Przede wszystkim łatwo wnika w głąb skóry, a zawdzięcza to swojej prostej budowie - cząsteczki kwasu glikolowego charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i wykazują wysoką aktywność chemiczną. Ma działanie złuszczające, dlatego często stanowi składnik peelingów, nazywanych peelingami glikolowymi. Ponadto świetnie nawilża skórę i stymuluje procesy regeneracyjne, produkcję kolagenu i elastyny.
Różne stężenia kwasu glikolowego - jakie wybrać?
Kwas glikolowy dostępny jest na rynku w kilku stężeniach, od 5% do nawet 70%. W kosmetyce używa się jednak stężeń 5% do 15%, w zależności od obszaru zastosowania i tego, jakie efekty zamierzamy uzyskać.
Kwas glikolowy w stężeniu od 5% do 15% wykazuje działanie nawilżające i regenerujące. Stosowanie takiego stężenia kwasu w pielęgnacji powoduje mikroskopijne złuszczanie naskórka.
Kwas glikolowy w stężeniu od 20% do 35% zaleca się do pielęgnacji skóry ze skłonnościami do przetłuszczania, ponieważ przy takim stężeniu kwas glikolowy dokładnie oczyszcza cerę, jednocześnie intensywnie ją nawilżając. To naturalny peeling chemiczny, bezpieczny dla naszej skóry.
Kwas glikolowy w stężeniu od 50% do 70% musi być stosowany pod okiem lekarza lub kosmetyczki, gdyż ma silne działanie złuszczające i przenika głęboko w struktury naskórka; często wywołuje delikatne zaczerwienia, jednak jest to bezpieczne - to normalna reakcja skóry.
Działanie kwasu glikolowego
W zależności od stanu naszej cery oraz zamierzonych efektów terapia kwasem glikolowym może potrwać nawet kilka miesięcy. Należy wybrać produkty z zawartością stężenia odpowiedniego dla naszej skóry i potrzeb. Dzięki wprowadzeniu kwasu glikolowego do pielęgnacji możemy uzyskać:
zniwelowanie płytkich blizn potrądzikowych,
likwidację zaskórników,
spłycenie zmarszczek i blizn,
dokładnie oczyszczenie,
złuszczenie martwego naskórka,
rozjaśnienie przebarwień,
zachowanie jędrności i elastyczności cery,
regulację ilości wydzielanego sebum,
efektywniejsze leczenie trądziku,
likwidację nadmiernego rogowacenia naskórka.
odetkanie ujścia gruczołów łojowych.
Przy rozpoczęciu terapii kwasem glikolowym może dojść do pojawienia się wyprysków, jest to jednak stan przejściowy, po którym zwykle następują szybkie efekty pielęgnacyjne.
Jak stosować kwas glikolowy? O kwasie glikolowym w pielęgnacji twarzy
Wiemy już, że stosowanie preparatów z kwasem glikolowym daje wiele korzyści, należy więc zastanowić się, jak wprowadzić te preparaty do pielęgnacji twarzy oraz jak często je stosować i czym się kierować podczas wyboru. Przede wszystkim warto pamiętać, że wysokie stężenia nie są przeznaczone do codziennej pielęgnacji, chyba że jest to zalecenie specjalisty. Stężenia kwasu glikolowego w kremie zwykle są niskie i bezpiecznie (choć na początek wskazane jest raczej wybierać jak najniższe), a takie kremy przeznaczone są dla cery dojrzałej i podatnej na starzenie. Nie oznacza to jednak, iż osoby młodsze muszą unikać produktów z AHA w składzie. Leczenie blizn potrądzikowych czy silne nawilżenie może okazać się przydatne każdej skórze, w zależności od jej stanu i indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępne są również peelingi z kwasem glikolowym, które z powodzeniem mogą być stosowane do złuszczania cery kilka razy w tygodniu (niewskazane jest peelingować skórę codziennie) czy różne serum do twarzy lub okolic oczu.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu glikolowego
Chociaż terapia kwasem AHA przynosi wiele korzyści, a sam kwas glikolowy jest bezpieczny, istnieją sytuacje, w których należy unikać tej substancji w składzie. Są to przypadki, w których:
kobieta jest w ciąży lub karmi piersią (istnieją przypadki, w których ciężarna będzie mogła stosować AHA w pielęgnacji czy zabiegach, warto jednak skonsultować się ze specjalistą, aby indywidualnie rozważył każdy przypadek),
występują alergie skórne,
chorujemy na atopowe zapalenie skóry,
wystąpiła u nas opryszczka albo nadżerki,
skóra jest podrażniona,
wystąpiło przerwanie ciągłości naskórka,
stosujemy aktualnie retinoidy - nie wolno ich łączyć z kwasem AHA.
Polecane kosmetyki z kwasem glikolowym - jaka kuracja kwasem glikolowym na twarz?
Decydując się na wprowadzenie kwasu glikolowego do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, warto sięgnąć po naturalne kosmetyki do twarzy z dobrym składem. Świetną opcją na początek będzie delikatna, kremowa maska wygładzająca SMOOTH MY SKIN, która zawiera nie tylko kompleks kwasów AHA, ale również 17 botanicznych ekstraktów czy wciąg z korzenia lukrecji, co pozwala przywrócić cerze miękkość, gładkość oraz nawilżenie.
Nie zawsze jednak mamy tyle czasu, aby zrobić sobie długie, odprężające, domowe SPA. Warto wówczas postawić na szybkie i skutecznie oczyszczenie z pianką oczyszczającą ABSOLUTE PURE(NESS). To produkt doskonały do codziennego użycia, w składzie ma kompleks kwasów AHA (w tym również kwasu glikolowego) oraz ekstrakt z różowego pomelo. Dzięki delikatnym, roślinnym substancjom myjącym doskonale oczyszcza i nadaje się również do demakijażu, jednocześnie nie naruszając bariery hydrolipidowej i dodając skórze blasku.