Zadbane loki są sprężyste i lśniące. Niestety poskromienie kręconych włosów nie jest łatwe. Mają one tendencje do przesuszania się, łamania i puszenia. Podstawą świadomej pielęgnacji kręconych włosów jest dobór odpowiednich kosmetyków, ale też technika mycia, suszenia i stylizacji loków. Jak dbać o włosy kręcone, aby nadać im blask, zredukować puszenie się i wydobyć piękny skręt włosów?
Cechy kręconych włosów
Skuteczna pielęgnacja włosów powinna być dopasowana do ich porowatości. Wyróżnia się włosy niskoporowate (większość włosów prostych) oraz wysokoporowate (do nich najczęściej zaliczają się włosy kręcone). Włosy wysokoporowate mają wyraźnie odchyloną od rdzenia łuskę, dlatego są bardziej narażone na uszkodzenia i odparowywanie wody.
Problemy, z jakimi zmagają się posiadaczki włosów kręconych to m.in.:
trudności w rozczesaniu włosów,
puszenie się kosmyków,
skłonność do suchości i matowienia,
podatność na uszkodzenia i rozdwajanie,
wrażliwość na wilgoć w powietrzu.
Jakie składniki powinny znaleźć się w kosmetykach do kręconych włosów?
Idealny kosmetyk do kręconych włosów powinien zawierać trzy składniki w odpowiednich proporcjach: proteiny, emolienty i humektanty. Mówimy wówczas o zachowaniu tzw. równowagi PEH. Najbardziej znaną proteiną jest keratyna, która uzupełnia ubytki w łusce włosa. Humektantem jest np. żel aloesowy – zatrzymuje i wiąże cząsteczki wody w łusce włosa. Wystarczą niewielkie ilości humektantów, aby odpowiednio zadbać o loki. W nadmiarze wysuszają i potęgują puszenie się. Kręcone włosy lubią emolienty – jest to grupa składników, do których należą oleje, woski i silikony. Tworzą ochronną warstewkę na powierzchni włosa – dzięki temu włosy są zabezpieczone przed utratą wody, a dodatkowo natłuszczone, nawilżone i odżywione.
Sięgaj po naturalne kosmetyki do włosów zawierające takie składniki, jak: naturalne oleje i ekstrakty roślinne. Podstawowe kosmetyki do pielęgnowania to delikatne szampony do włosów kręconych o właściwościach nawilżających i regenerujących, bez dodatku SLS-ów. Dobre kosmetyki do włosów kręconych powinny być też pozbawione syntetycznych silikonów, parabenów, parafiny, wosków, gum i alkoholi. Warto za to sięgać po produkty, zawierające naturalne silikony roślinne, np. MASŁO DO CIAŁA I WŁOSÓW CARAMELOVE SPA. Roślinne silikony mają podobne właściwości, jak te syntetyczne, ale pozbawione są ich wad. Nie obciążają włosów, umożliwiają przenikanie składników odżywczych, nie kumulują się na włosach. Pozwalają za to głęboko je nawilżyć i nadają blask fryzurze.
Dlaczego warto olejować włosy kręcone?
Oleje, które warto stosować w przypadku kręconych włosów to: olej ze słodkich migdałów, jojoba, słonecznikowy, rzepakowy, arganowy, z awokado, lniany, rokitnikowy, z pestek malin. Do włosów wysokoporowatych nie sprawdzą się natomiast: olej kokosowy czy masło shea. Do olejowania włosów mogą posłużyć również mieszanki olejów oraz tłuste maski, np. wspomniane wcześniej odżywcze masło CARMELOVE SPA od Phlov.
Olejowanie należy wykonywać regularnie, ale nie za często, aby nie doprowadzić do nadmiernego przetłuszczania się włosów. Najlepiej stosować metodę olejowania na mokre włosy, nakładając olej po ich dokładnym zwilżeniu (nie należy ich wcześniej myć). Po 2-3 godzinach myjemy włosy – najpierw odżywką, aby zemulgować olej, a dopiero w następnej kolejności szamponem. Dzięki systematycznemu olejowaniu loki stają się gładkie i lśniące. Odpowiednio dobrane oleje głęboko odżywiają włosy.
Mycie kręconych włosów
Włosów kręconych nie można myć zbyt często – w zupełności powinny wystarczyć dwa razy w tygodniu. Szampon warto rozprowadzić najpierw w kubeczku w niewielkiej ilości wody i w takiej formie nałożyć na kręcone włosy. Po aplikacji szamponu delikatnie masować skórę głowy i włosy, aby nie doprowadzić do ich splątania.
W przypadku kręconych włosów doskonale sprawdza się metoda mycia włosów OMO (skrót od słów: odżywka, mycie, odżywka). Pierwszym krokiem jest mycie kręconych włosów odżywką – nakładaj ją na całą długość włosów, pomijając nasadę i skórę głowy. W następnej kolejności umyj włosy szamponem, bez wcześniejszego spłukiwania odżywki. Dopiero po tym etapie możesz spłukać włosy wodą. Na koniec ponownie użyj odżywki, tym razem pozostawiając ją na włosach co najmniej na kilka minut, a najlepiej na pół godziny.
Suszenie loków
W przypadku naturalnych loków należy rozczesywać włosy na mokro, zaraz po zmyciu odżywki. Nie należy zbyt długo trzymać ich zawiniętych w ręcznik. Do suszenia najlepiej użyć bawełnianej koszulki, a nie ręcznika. Nie pocieraj włosów, ale delikatnie uciskaj poszczególne pasma. Włosy uczesz grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami lub szczotką do włosów HER BRUSH od Phlov, która delikatnie obchodzi się z kręconymi włosami. Loków nie należy rozczesywać na sucho, ponieważ może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń włosów, zwiększenia objętości fryzury i nadmiernego puszenia.
Włosy kręcone nie lubią suszarki, dlatego najlepiej jest pozwolić im wyschnąć samoistnie. Jeśli chcesz je wysuszyć na szybko, użyj suszarki z zimnym nawiewem i najlepiej z jonizacją.
Stylizacja włosów kręconych - jak podkreślić ich skręt?
Naturalnie kręcone włosy nie potrzebują zbyt wielu zabiegów stylizacyjnych, aby prezentować się idealnie. Wystarczy właściwie dbać o kręcone włosy. Jeśli natomiast chcesz dodatkowo utrwalić loki i podkreślić ich skręt – świetnie sprawdzą się kosmetyki do stylizacji dedykowane posiadaczkom kręconych włosów. Stylizatory należy nakładać na wilgotne pasma, a następnie ugniatać włosy dłońmi z głową pochyloną do dołu. Gdy zdecydujemy się na wysuszenie włosów suszarką, najlepszy efekt uzyskamy, używając dyfuzora.
Sukces codziennej stylizacji kręconych włosów zależy w dużej mierze od kształtu fryzury. Loki nie lubią zbyt mocnego cieniowania. Fryzjer doświadczony w strzyżeniu kręconych włosów powinien dobrać dla Ciebie takie cięcie, które będzie nie tylko dobrze się prezentowało i podkreślało naturalny skręt włosów, ale też będzie łatwe do samodzielnego ułożenia w domu.
Prostowanie kręconych włosów - czy to dobry pomysł?
Prostowanie włosów kręconych mija się z celem, a w dodatku może je poważnie uszkodzić. Warto docenić piękno loków i skupiać się na wydobywaniu ich skrętu, a nie maskowaniu. Jeśli jednak będziesz odpowiednio pielęgnować kręcone włosy, zabieg prostowania wykonany sporadycznie nie powinien im zaszkodzić.
Zdarzają się sytuacje, że pod wpływem różnych czynników kręcone włosy się prostują. Skręt włosów może zostać zaburzony m.in. przez:
nieodpowiednia pielęgnacja (brak odpowiedniego nawilżenia i odżywienia włosów).
HAIR IN THE GAME
nawilżający szampon
Zasady pielęgnacji włosów kręconych
Zmiana nawyków związanych z pielęgnacją kręconych włosów zapobiega ich niszczeniu. Oto najważniejsze zasady, których warto przestrzegać:
Regularnie nawilżaj włosy produktami do pielęgnacji o intensywnym działaniu nawadniającym.
Stosuj kosmetyki bogate w substancje odżywcze. Odżywka lub maska po każdym myciu to podstawa pielęgnacji kręconych włosów.
Włosy zawsze spłukuj letnią wodą. Wysoka temperatura powoduje rozchylenie łusek włosa i zwiększa jego podatność na uszkodzenia. Z kolei chłodna woda działa odwrotnie – zamyka łuski i wygładza włosy.
Czesanie włosów wykonuj na mokro, najlepiej przed spłukaniem odżywki lub z użyciem odżywki bez spłukiwania.
Zamiast suszyć kręcone włosy suszarką, pozwól im wyschnąć naturalnie.
Mniej więcej raz w tygodniu wykonuj olejowanie włosów.
Raz na 4-5 myć przeprowadź peeling skóry głowy, aby pozbyć się warstwy martwego naskórka i zapobiec zapychaniu się gruczołów łojowych.