Od pewnego czasu skóra traci jędrność – to normalne i związane z naturalnymi przemianami zachodzącymi w organizmie każdego człowieka. Od pielęgnacji skóry zależy jednak, w jaki sposób poradzi sobie z tym procesem. Borykasz się ze zmarszczkami, wiotkością, cellulitem czy rozstępami? Z dzisiejszego artykułu możesz dowiedzieć się, co działa na skórę z problemem utraty elastyczności. Podpowiadamy, jak zadbać o skórę twarzy i ciała, by poprawić jej napięcie.
Dlaczego skóra traci jędrność?
Utrata jędrności skóry może być spowodowana różnymi czynnikami, wśród których mogą znaleźć się:
nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak – nieprawidłowo dobrane kosmetyki lub zaniechanie ich stosowania mogą sprawiać, że skóra będzie pozbawiona ochrony, szara, zmęczona i łuszcząca się,
procesy starzenia się skóry – wraz z upływem czasu ubywa kolagenu w skórze, podobnie jak kwasu hialuronowego czy elastyny,
opalanie się – promieniowanie UV sprawia, że tkanka staje się wiotka, pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. By zachować jędrną skórę, warto stosować kremy z ochroną SPF,
nieprawidłowe nawyki zdrowotne – częste stosowanie używek, brak aktywności fizycznej, dużo stresu, niedosypianie czy niedopracowana dieta to kolejne czynniki, które sprawiają, że sprężystość skóry się zmniejsza.
Przyczyną utraty jędrności skóry może być także sucha skóra. Nie od dziś wiadomo, że posiadaczki tłustych cer ze względu na naturalną ochronę, jaką stanowi sebum, dłużej cieszą się jędrną skórą. Sucha cera jest niewystarczająco nawilżona, przez co wolniej się regeneruje i łatwiej ulega uszkodzeniom.
Jak osiągnąć elastyczną i gładką skórę?
Żeby poprawić stan swojej cery, należy zadbać o pielęgnację skóry. Kluczowe jest to, by stymulować syntezę kolagenu oraz elastyny, dobrze nawodnić skórę i dostarczyć na jej powierzchnię oleje, które, tworząc warstwę okluzyjną, ,,zamkną" nawilżenie w skórze. Jeśli oleje będą tłoczone na zimno, dostarczą skórze także niezbędne składniki odżywcze o działaniu ujędrniającym. Istnieje wiele sposobów na to, by poprawić kondycję i wygląd skóry, a jednymi z polecanych przez nas są:
odmładzający booster z bakuchiolem i witaminą C NEWBORN STAR – intensywnie stymulujący produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych, wspierający barierę hydrolipidową oraz zwiększający elastyczność skóry. Nic dziwnego, że został wyróżniony Nagrodą Czytelniczek i Czytelników w kategorii ODKRYCIE ROKU Fashion Magazine Beauty Awards 2022!,
intensywnie odmładzający krem na dzień marki Phlov – o działaniu nawilżającym, regenerującym i silnie odżywczym. Świetnie nadaje się pod makijaż, pomimo swojej odżywczej formuły. Ma silne właściwości przeciwzmarszczkowe i spowalnia działalność wolnych rodników, co daje niezwykłe efekty w przypadku skóry pozbawionej jędrności.
Domowe sposoby na ujędrnienie skóry twarzy
Jakie są najlepsze domowe sposoby na jędrną skórę twarzy? Oczywiście systematyczny masaż! Przyda się do tego roller z różowego kwarcu wraz z płytką gua-sha, chociaż na początek możesz wybrać też tylko jedną z tych rzeczy. Taki masaż najlepiej wykonywać codziennie przez okres do około 10 minut w ciągu jednej sesji. Pozwala zadbać o kondycję skóry, uelastycznić ją, stymulować produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego. Ponieważ wykonujemy go na tkance podskórnej wraz z wykorzystaniem odżywczego serum, które zapewnia poślizg, wtłaczamy wówczas składniki aktywne do wnętrza skóry. Masaż skutecznie poprawia krążenie krwi i zapobiega wiotczeniu skóry.
Jak go wykonywać? Przede wszystkim zadbaj o to, by skóra oraz narzędzia do masażu były dobrze oczyszczone. Roller lub płytkę na noc najlepiej włożyć do lodówki, by zmaksymalizować efekty. Ruchy masujące wykonuj od środka twarzy do zewnątrz. Przy regularnym masażu skóra staje się napięta, elastyczna, promienna i odżywiona, a owal twarzy znacznie się poprawia. Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie są najlepsze sposoby na sprężystą skórę, to masaż zdecydowanie jest jednym z nich!
Cellulit, rozstępy i nierówności skóry na ciele
Zupełnie odmiennymi problemami, które również dotyczą jędrności skóry, są cellulit, rozstępy i inne drobne niedoskonałości pojawiające się na ciele. Te niedoskonałości raczej nie dotyczą skóry na twarzy, co wynika z jej odmiennej budowy. Jak powstaje cellulit? To rodzaj tkanki tłuszczowej, która jest magazynowana w nadmiarze przez adipocyty. Tłuszcz zbiera się i kumuluje oraz powoduje nacisk na tkankę łączną i włókna kolagenowe, powodując efekt pomarańczowej skórki. Wśród przyczyn jego powstawania wymienia się między innymi wahania wagi, nadmierną masę ciała, nieprawidłowe nawyki żywieniowe i dotyczące aktywności fizycznej.
Drugim rodzajem cellulitu jest ten nazywany wodnym. Pojawia się w wyniku zatrzymania wody, a także zaburzeń związanych z krążeniem krwi oraz limfy w tkankach. Można zmniejszać go aktywnością fizyczną, regularnym masażem i utrzymywaniem zdrowej, zbilansowanej diety. Należy jednak pamiętać o tym, że:
cellulit ma od 85 do nawet 98% kobiet, zatem to całkowicie normalna reakcja organizmu,
występuje również u osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia i mających relatywnie niski poziom tkanki tłuszczowej,
niektórzy mają większe predyspozycje genetyczne do jego powstawania, natomiast inni – mniejsze.
Dlatego też może okazać się, że pomimo uprawiania dużej ilości sportu czy trzymania niemal idealnej diety, cellulit w niewielkim zakresie pozostanie na swoim miejscu. Na szczęście poprawić jędrność skóry na ciele można na wiele innych sposobów, np. perfekcyjnie dopracowaną pielęgnacją czy zabiegami domowymi!
Równie popularnym problemem, co cellulit, są rozstępy, które dotyczą od 50 do 90% populacji. Występują dwa razy częściej u kobiet niż mężczyzn. Pojawiają się najczęściej w wyniku:
ciąży,
szybkiego przybrania na wadze,
budowania masy mięśniowej,
zmiany kształtu sylwetki, np. w okresie dojrzewania.
Rozstępy najczęściej pojawiają się na biodrach, pośladkach, udach, piersiach, brzuchu i ramionach. Przyczyną ich powstawania jest zbyt szybkie naciąganie się tkanki w stosunku do jej możliwości adaptacyjnych. W ich przypadku najlepsze efekty daje działanie od razu – jeszcze w chwili, w której są w kolorze czerwonym lub sinawym. Wówczas istnieją duże szanse na to, że uda się przywrócić skórę do wyglądu niemal takiego, jak wcześniej. W późniejszym czasie można zmniejszać ich widoczność poprzez stosowanie balsamów wyrównujących koloryt skóry, usuwających przebarwienia czy blizny i stymulujących skórę do przebudowy.
Jak poprawić elastyczność skóry na ciele?
W przypadku skóry na ciele, podobnie jak w przypadku twarzy, ponownie kluczowe są odpowiednie kosmetyki, które poprawią jędrność naszej skóry. Absolutną podstawą jest wysokiej jakości balsam do ciała. Świetnym pomysłem będzie jednak kompletny zestaw wygładzający ,,ujędrnienie ciała", który zawiera peeling, balsam oraz ujędrniające serum do biustu. Pozwala działać kompleksowo:
zmniejszając widoczność rozstępów oraz drobnych blizn i przebarwień,
niwelując efekt pomarańczowej skórki, który wraz z wiekiem pojawia się niemal u każdego,
wpływa na jędrność skóry i poprawia strukturę skóry, dostarczając jej wszystkiego, czego potrzebuje, by zachować młody wygląd,
dba o nawilżenie skóry, jej miękkość i delikatne złuszczanie, dzięki czemu skóra staje się rozświetlona i wypoczęta!
Dobrze dobrana do potrzeb konkretnego ciała pielęgnacja to podstawa. Pozwala nie tylko zapobiegać opisanym wcześniej problemom, lecz także doraźnie poprawiać napięcie skóry, kiedy te już się pojawią. Jak jeszcze można uelastycznić skórę?
Co oprócz pielęgnacji ciała?
Jędrność i elastyczność skóry ciała również można poprawiać masażem. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w roller do masażu ciała. Dzięki jego regularnemu stosowaniu skóra nabiera blasku, nierówności stają się mniej widoczne, a obrzęki powoli znikają. Masaż usprawnia przepływ krwi i limfy, dlatego wszystkie składniki odżywcze łatwiej mogą dotrzeć w każdy zakątek ciała. Oprócz tego przyspiesza metabolizm, co może potęgować efekty treningowe i starania o piękną sylwetkę.
Alternatywą dla rollera jest przykładowo szczotka do ciała z agawy BRUSHING QUEEN. Szczotkowanie ciała to świetny sposób na to, by pobudzić komórki skóry do działania i regeneracji. To z kolei przekłada się na spowolnienie procesu starzenia czy ograniczenie problemu pogłębiania się wiotkości skóry. Dzięki temu skóra staje się odżywiona i dotleniona, a w naszym organizmie przyspieszają przemiany metaboliczne. Szczotkowanie i masowanie to bardzo ważne aspekty dbania o skórę, która ma lub może mieć w przyszłości problemy z napięciem.
Pamiętaj jednak, że najlepsze efekty da połączenie obu metod – masażu rollerem oraz szczotką. Wynika to głównie z tego, że roller działa nieco mocniej na tkanki położone głębiej i może oddziaływać nawet na warstwy skóry właściwej. Szczotka działa nieco bardziej na powierzchni, poprawiając mikrokrążenie, peelingując i wygładzając skórę. Mamy nadzieję, że wiesz już, jak zadbać o skórę twarzy i ciała, by ta prezentowała się nienagannie!