Zdecydowanie większa powierzchnia ciała pokryta jest włoskami. Żaden z nich nie rośnie przez całe nasze życie. Każda łodyga po pewnym czasie obumiera i wypada, po czym zostaje zastąpiona przez nową. Na cykl życia włosa wchodzą jego 3 fazy rozwoju, takie jak:
- Anagen - jest to najbardziej interesujący nas etap, czyli czynna faza wzrostu. W czasie anagenu łodyga połączona jest z mieszkiem włosowym i stale rośnie.
- Katagen - etap ten jest przejściowy. W jego trakcie widoczna część włosa stopniowo obumiera i oddziela się od macierzy mieszka, który jednocześnie ulega obkurczeniu.
- Telogen - jest to etap spoczynku włosa, kończący się jego naturalnym wypadnięciem. Wcześniej jednak zostaje on wypchnięty ze skóry przez nowego włosa.
Czas wzrostu włosa zależy od danej partii ciała. Właśnie dlatego, że jest on różny, włosy na głowie mogą osiągnąć imponującą długość, ale już te na nogach, brwiach, czy rzęsy nigdy nie mają kilku cm w ciągu swojego życia - po prostu znacznie szybciej wypadają, zanim urosną.
Ponadto cykliczność wzrostu jest bardzo zróżnicowana dla każdego mieszka włosowego, z którego zwykle wyrastają jednocześnie 2-4 włoski. Oznacza to, że włosy nie rosną w tym samym tempie - tylko część włosów jednocześnie obumiera, a inne pozostają albo w fazie przejściowej, albo intensywnie rosną. Dzięki temu, np. w przypadku skóry głowy, tracimy tylko ok. 150 włosów dziennie, a ok. 90% pozostaje w fazie wzrostu, co zwykle jest niezauważalne w kwestii gęstości fryzury.