Witamina E (alfa-tokoferol) jest silnym antyoksydantem, dlatego często nazywana jest witaminą młodości. Zarówno jej spożywanie, jak i stosowanie bezpośrednio na skórę może skutecznie spowalniać procesy starzenia się skóry. Alfa-tokoferol jest cenionym składnikiem wielu kosmetyków. Jak stosować ten eliksir młodości?
Witamina E - właściwości witaminy młodości
Witamina E należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Występuje w ośmiu odmianach izomerycznych: alfa, beta, gamma, delta, epsylon, zeta, eta i theta. Najsilniejszym z nich jest alfa-tokoferol i to on znalazł zastosowanie w produktach do pielęgnacji skóry twarzy. W kosmetykach stosowany jest najczęściej w formie estrów, ponieważ mają one większą stabilność niż naturalna witamina E. W kontakcie ze skórą estry tokoferoli ulegają hydrolizie i przekształcają się do aktywnej formy. Witamina E ma zdolność przenikania przez barierę lipidową w głąb skóry i wbudowuje się w cement międzykomórkowy.
Właściwości witaminy E to przede wszystkim działanie antyoksydacyjne. Neutralizuje wolne rodniki – blokuje ich wnikanie do wnętrza komórek i chroni je przed stresem oksydacyjnym. Przyczynia się w ten sposób do spowolnienia procesu starzenia się skóry. Witamina E zapobiega utlenianiu tłuszczów, które stanowią podstawowy budulec błon okrywających komórki skóry. Hamuje powstawanie stanów zapalnych – łagodzi kontaktowe zapalenie skóry, a w połączeniu z witaminą A (retinolem) stosuje się ją w terapii trądziku pospolitego i egzemy.
Ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne stosowana jest również jako substancja konserwująca w kosmetykach naturalnych. Stanowi dodatek służący do stabilizowania preparatów, które posiadają nienasycone kwasy tłuszczowe. Produkty zyskują dzięki temu dłuższą datę ważności i pozostają bezpieczne dla skóry.
Jak witamina E wpływa na skórę i zmarszczki?
Witamina E stanowi składnik wielu kosmetyków o działaniu odmładzającym, np. SERUM KWIATOWEGO FLOWER YOURSELF w formie suchego olejku, który wspiera naturalne funkcje obronne skóry, działa naprawczo i nawilżająco. Kosmetyki z witaminą E są bezpieczne dla każdego rodzaju skóry. Poleca się je szczególnie osobom, które zmagają się z cerą odwodnioną, wrażliwą i zniszczoną czynnikami zewnętrznymi.
Witamina E szczególnie ceniona jest za działanie przeciwstarzeniowe. Substancja ta poprawia nawilżenie skóry dzięki zdolności wiązania wody, czego efektem jest redukcja i zahamowanie powstawania zmarszczek. Wzmacnia i uszczelnia błony komórkowe, zapobiegając utracie wody przez naskórek. Zapewnia odżywienie skóry i poprawia jej elastyczność. Stosowanie produktów z witaminą E sprawia, że skóra twarzy staje się bardziej miękka, gładka i pozbawiona oznak starzenia. Regularnie stosowana witamina E na twarz jest w stanie wygładzić nie tylko zmarszczki, ale też cienie pod oczami i przebarwienia. Zapobiega powstawaniu nowych zmian. Ma działanie przeciwobrzękowe, kojące, ochronne i wygładzające. Wspomaga leczenie blizn i rozstępów.
Dzięki zdolności wbudowywania się w lipidowe struktury skóry witamina E ma właściwości regenerujące i ochronne. Przyspiesza procesy naprawcze naskórka. Wspomaga proces gojenia się ran. Kuracja witaminą E na twarz polecana jest po inwazyjnych zabiegach kosmetologicznych i dermatologicznych w celu przyspieszenia regeneracji. Łagodzi podrażnienia i poparzenia skóry wywołane szkodliwym działaniem słońca. Hamuje działanie promieniowania UVB. Chroni przed uszkodzeniami DNA, które prowadzą do rozwoju nowotworów skóry.
Kapsułka czy kosmetyk z witaminą E?
Kosmetyki do pielęgnacji twarzy, w których najczęściej można spotkać witaminę E to: kremy, sera, maseczki, balsamy, pielęgnacyjne pomadki do ust, a także kosmetyki do makijażu, np. szminki. Nadaje tym produktom właściwości odżywcze, ochronne i nawilżające. Witaminę E znajdziesz m.in. w KREMIE ADAPTOGENNYM SMART SPLASH. Jest to kosmetyk do każdego typu cery, który szybko może stać się Twoim ulubionym kremem. Zwiększa zdolności obronne skóry, chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Działa przeciwstarzeniowo, nawilża i nie pozwala skórze się przesuszyć.
W aptekach można kupić witaminę E w kapsułkach, w formie olejku lub w maści – nierzadko w połączeniu z witaminą A. Do pielęgnacji skóry twarzy można też włączyć naturalne źródła tokoferoli, np.: olej słonecznikowy, rzepakowy, sojowy, migdałowy, oliwę z oliwek, olej z kiełków pszenicy.
Równocześnie z pielęgnacją skóry warto zadbać o obecność alfa-tokoferolu w diecie, ponieważ jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zamiast zażywać kapsułki z witaminą E, lepiej jest wprowadzić do codziennego menu produkty bogate w ten składnik, np. orzechy laskowe, migdały, nasiona słonecznika, oliwę z oliwek.
Jak stosować witaminę E na twarz?
Pielęgnację z użyciem witaminy E na twarz można wykonać na dwa sposoby – za pomocą kosmetyku z jej dodatkiem albo stosując czystą witaminę E na twarz w formie produktu aptecznego.
Płynna witamina E ma gęstą i lepką konsystencję, dlatego jej aplikacja nie jest zbyt wygodna i przyjemna. Najlepiej nałożyć ją na twarz co najmniej pół godziny przed snem, aby zdążyła się wchłonąć. Witaminę E aplikuj w niewielkich ilościach na oczyszczoną skórę. Wcieraj ją w twarz okrężnymi ruchami. Warto przy okazji wykonać masaż twarzy. W podobny sposób możesz zastosować serum z witaminą E.
Witaminę E z apteki można też zastosować jako dodatek do domowych maseczek na twarz. Wystarczy dodać kilka kropli do maseczki przygotowanej np. na bazie miąższu z awokado, aby uzyskać bogaty odżywczo produkt.
Kosmetyki z dodatkiem witaminy E to najlepszy sposób na wprowadzenie tokoferoli do codziennej pielęgnacji. Kremy do twarzy, odżywcze sera, maski do twarzy to produkty bogate w różnego rodzaju substancje korzystnie wpływające na kondycję skóry. Poszczególne składniki wzajemnie się uzupełniają i dzięki temu dają optymalny efekt. Krem z witaminą E można stosować codziennie, np. podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej.
Jeśli zależy Ci na uzupełnieniu niedoborów witaminy E w skórze, zwróć uwagę na jej zawartość w kosmetykach. Jeśli występuje w nim w niewielkiej ilości (poniżej 0,1%), oznacza to, że pełni w nim przede wszystkim funkcję konserwantu. Stężenie witaminy E, które pozwala na osiągnięcie efektu fizjologicznego dla naszej skóry, to od 0,1 do 3%. Najkorzystniejsze działanie występuje w przypadku zawartości witaminy E rzędu 1,5-3%.