Prawidłowy demakijaż twarzy jest kluczowym elementem w dbaniu o cerę. Bez niego skóra staje się szorstka, traci zdrowy koloryt i szybciej się starzeje. Jak powinien wyglądać prawidłowy demakijaż? Poznaj najważniejsze zasady codziennej pielęgnacji twarzy oraz kosmetyki odpowiednie dla danego rodzaju cery.
Dlaczego prawidłowy demakijaż twarzy jest ważny?
Dokładny demakijaż twarzy to podstawa codziennej pielęgnacji. W żadnym wypadku nie można zapominać o usunięciu makijażu i położyć się spać z resztkami tuszu na rzęsach czy pudru na policzkach. Skutki niedokładnego demakijażu twarzy to m.in.:
różnego rodzaju niedoskonałości,
zwiększona skłonność do zaskórników,
trądzik kosmetyczny,
szary koloryt cery,
podrażnienia skóry,
podrażnienia oczu (w przypadku niedokładnego oczyszczenia rzęs),
przyspieszone starzenie się skóry.
Dzięki starannemu usunięciu resztek kolorowych kosmetyków pozbywasz się niekorzystnych dla skóry substancji komedogennych, czyli składników, powodujących powstawanie zaskórników. Kosmetyki do makijażu przeznaczone są do kontaktu ze skórą przez kilka, a nie kilkanaście godzin. Pozostawione na twarzy zbyt długo blokują pory, nie pozwalając cerze oddychać w nocy. Niektóre z nich po długim czasie mogą wchodzić w szkodliwe reakcje ze skórą. Oczyszczenie twarzy z resztek makijażu odciąża, odblokowuje i wygładza cerę. Warto przy tym dbać o jakość produktów, którymi zmywamy make-up. Dlatego coraz częściej wybieranymi produktami są
Demakijaż wykonuj delikatnie. Podczas zmywania makijażu przyłóż płatek kosmetyczny, ręczniczek lub chusteczkę do skóry i odczekaj kilkanaście sekund, aby kosmetyki całkowicie się rozpuściły. Nie pocieraj i nie rozciągaj skóry, gdyż przyspiesza to powstawanie zmarszczek i podrażnień. Zbyt intensywny demakijaż oczu może prowadzić nawet do uszkodzenia rzęs. Jeśli masz szczególnie delikatną cerę, możesz nakładać produkty do demakijażu przy pomocy dłoni, np. olejków do demakijażu.
Do codziennego demakijażu używaj czystych wacików (jedno- lub wielorazowych), chusteczek lub specjalnych ręczniczków. Nasączaj je w odpowiednim kosmetyku do demakijażu, który Ci najbardziej odpowiada. Gdy płatek jest już brudny, należy go wymienić i kontynuować demakijaż przy pomocy czystego wacika.
Demakijaż twarzy krok po kroku
O tym, jak prawidłowo wykonywać demakijaż skóry twarzy doskonale wiedzą Koreanki, które zapoczątkowały tradycję wieloetapowego oczyszczania twarzy. Celem zabiegu jest nie tylko usunięcie makijażu, ale też rozjaśnienie, odżywienie i nawilżenie skóry. Jest to dość czasochłonna forma demakijażu twarzy i oczu, ale niezwykle korzystna dla wyglądu skóry. Poniżej przedstawiamy, jak prawidłowo wykonać demakijaż krok po kroku, inspirując się koreańską pielęgnacją.
Demakijaż oczu
Demakijaż rozpoczynamy od okolic oczu. W tym celu używaj tylko kosmetyków do tego przeznaczonych, posiadających odpowiednie atesty okulistyczne. W przypadku wodoodpornego tuszu najlepiej jest użyć dwufazowego płynu do demakijażu lub specjalnego olejku. Pamiętaj, że w tym obszarze skóra jest szczególnie delikatna i wrażliwa.
Demakijaż ust
Pomadki, zwłaszcza matowe i wodoodporne, mogą nadmiernie wysuszyć usta. Demakijaż i oczyszczanie delikatnych warg najlepiej jest wykonać przy pomocy produktów na bazie oleju, np. kokosowego. Płatek kosmetyczny nasączony olejkiem przesuwaj z lewej strony w prawą i odwrotnie. Rób to bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić naskórka.
MINERAL SHOT
MINERAL SHOT
Witalizująca mgiełka tonizująca
Demakijaż pozostałych części twarzy
Gdy oczy i usta zostaną dokładnie oczyszczone, możesz przejść do demakijażu pozostałych obszarów twarzy. Do umycia twarzy najpierw użyj wacika nasączonego kosmetykiem do demakijażu, który usunie resztki kosmetyków. Następnie umyj skórę pianką lub żelem do mycia twarzy. Idealnie do tego celu nadaje się mikrozłuszczająca synbiotyczna pianka oczyszczająca Phlov Absolute Pure(ness). Nanieś produkt na wilgotną skórę, wykonując delikatny masaż. Możesz posłużyć się szczoteczką do mycia twarzy. Na koniec bardzo starannie zmyj wszystko letnią wodą.
Tonizacja
Na zakończenie demakijażu warto użyć toniku, np. w formie delikatnej mgiełki tonizującej Phlov Mineral Shot. Jest to istotny element demakijażu, którego nie należy pomijać. Jego zadaniem jest usunięcie ze skóry pozostałości środków powierzchniowo czynnych, np. resztek płynu micelarnego. Dodatkowo produkt łagodzi podrażnienia i przywraca prawidłowe pH skóry (lekko kwaśne).
Nawilżenie skóry
Zwieńczeniem zabiegu oczyszczania twarzy przed snem jest nawilżenie i odżywienie skóry przy pomocy odpowiednio dobranego serum i kremu nawilżającego. Pamiętaj, aby dobrać go odpowiednio do cery. Nie zapominaj, że skóra tłusta i trądzikowa też potrzebuje nawilżenia. Krem powinien być jednak lekki, delikatny dla cery, aby nie zapychać porów.
Jakich kosmetyków używać do demakijażu twarzy?
Nie ma jednego idealnego produktu do demakijażu twarzy, ponieważ każda cera jest inna. Wybierz kosmetyki, które są odpowiednie dla Twojej skóry. Warto spróbować kilku różnych rozwiązań, aby przekonać się, który z nich działa najlepiej.
Olejek do demakijażu na sucho – należy nałożyć go na suchą skórę, a następnie przyłożyć do twarzy miękki ręczniczek zanurzony w ciepłej wodzie. Pod wpływem temperatury olejek rozpuszcza resztki kolorowych kosmetyków. Kolejny krok to ponowne nałożenie olejku i zmycie go ręczniczkiem zanurzonym w chłodnej wodzie, dzięki czemu pory zostaną domknięte.
Mleczko do demakijażu – kosmetyk o tłustej konsystencji, przeznaczony do cery suchej, odwodnionej.
Płyn do demakijażu – dwufazowy płyn z olejkiem idealnie nadaje się do usuwania makijażu wodoodpornego z rzęs, powiek czy ust.
Płyn micelarny – kosmetyk, którego formuła zawiera micele, czyli małe cząsteczki mające odwrotny ładunek niż kosmetyki do makijażu, dzięki czemu przyciągają zanieczyszczenia jak magnes. Równie dobrze radzą sobie z nadmiarem sebum. Płyn micelarny należy w większości przypadków dodatkowo spłukać wodą.
Chusteczki do demakijażu – przydają się do szybkiego oczyszczenia skóry, np. podczas podróży. Używaj tej metody tylko w ostateczności, gdy nie masz pod ręką innych kosmetyków. Chusteczki do demakijażu ściągają tylko powierzchniową warstwę zanieczyszczeń.
Demakijaż i oczyszczanie twarzy - czy potrzebujesz osobnych kosmetyków?
Codzienne oczyszczanie twarzy dla niektórych jest prawdziwym rytuałem, czasem składającym się z kilku etapów. Niektórzy jednak nie przywiązują do tego większej wagi, a ich oczyszczanie twarzy w domu sprowadza się do umycia jej mydłem. Jednak taki preparat nie służy naszej twarzy. Odpowiedni demakijaż pozwala na dokładne usunięcie kosmetyków kolorowych, odblokowanie gruczołów łojowych, a także nadanie skórze ładnego, zdrowego kolorytu. Dzięki niemu unikamy niedoskonałości oraz poprawiamy wchłanianie składników aktywnych, np. z kremów, serów czy masek. Mydło może też podrażnić skórę, co skutkuje zaczerwienieniem i łuszczeniem się, a także intensywnym swędzeniem. Mycie twarzy rano i wieczorem, nawet specjalnie dobranym żelem czy pianką, nie jest tym samym, co demakijaż. Proces ten jest niezbędny dla naszej skóry, aby mogła zachwycać naturalnym pięknem.