Czym są rozstępy i jak powstają? Przyczyny i sposoby na pozbycie się rozstępów
Większość z nas marzy o idealnie gładkiej i jednolitej skórze - taka nie istnieje, ale za pomocą właściwej pielęgnacji można osiągnąć efekt bliski swoim celom. Szczególnie uciążliwym i trudnym pod względem redukcji defektem są rozstępy. Zmiany takie przyjmują różny wygląd. Niestety często nie są tylko problemem estetycznym, a poważnym źródłem kompleksów. Podpowiadamy, skąd tak naprawdę się biorą i jak można sobie skutecznie z nimi poradzić.
Czym są rozstępy i kogo najczęściej dotyczy ten problem?
Być może Cię to zdziwi, ale rozstępy to blizny, które pojawiają się na skutek nadmiernego rozciągnięcia się skóry w krótkim czasie. Zbyt szybko narastające napięcie wpływa negatywnie na jakość włókien elastynowych i kolagenowe. Ich całkowite przerwanie skutkuje rozstępami, czyli równoległymi i nieregularnymi liniami na ciele. W miejscu takiego urazu powstaje włóknista tkanka łączna, która znacznie różni się od nienaruszonego obszaru - wyglądają jak wrzecionowate pasma, o kolorze różniącym się od tonacji skóry, stają się płaskie lub lekko wklęsłe.
Według szacunków rozstępy to problem, z którym zmaga się aż 70% nastolatków i od 50 do nawet 90% dorosłych Pań, gdzie górna granica najczęściej odnosi się do kobiet w ciąży i po porodzie. Ze względu na związek tego typu zmian skórnych z przybieraniem na wadze, a także zaburzeniami hormonalnymi, bardzo często spotyka się właśnie rozstępy w ciąży. Jednak wbrew pozorom rozstępy pojawiają się nie tylko w okresie ciąży, ale u osób w różnym wieku i stanie fizjologicznym, także u płci męskiej. Doświadczyć ich mogą np.:
nastolatkowie w okresie dojrzewania i tym samym intensywnego wzrostu;
osoby aktywne fizyczne, sportowcy u których doszło do szybkiego przyrostu masy mięśniowej;
osoby zmagające się z dużymi wahaniami wagi - dotyczy to także nagłego spadku masy ciała po odchudzaniu, co wpływa negatywnie na kondycję skóry i zwiększa jej podatność na uszkodzenia.
Jak dochodzi do powstawania rozstępów? Zmiany w strukturze tkanek
W zależności od momentu powstania rozstępy przyjmują postać zmian:
Czerwonych – są charakterystyczne dla pierwszej, zapalnej fazy uszkodzenia skóry. Najczęściej niedojrzałe rozstępy mają fioletowy i zarumieniony wygląd, a ich występowaniu towarzyszy obrzęk, swędzenie i pieczenie. Aktywna faza zapalna może trwać nawet do pół roku.
Białych – właściwe dla procesu gojenia i bliznowacenia skóry. Mają one postać chropowatych, perłowo-białych linii, które są łatwo wyczuwalne pod palcami. W fazie zanikowej opisywane zmiany przybierają charakter permanentny.
Partie ciała najbardziej narażone na takie zmiany - uda, brzuch, pośladki
Ponieważ zmiany takie powstają w wyniku rozciągania skóry, dotyczą głównie obszarów z największą zawartością podskórnej tkanki tłuszczowej. Najczęściej zauważa się rozstępy na brzuchu i piersiach, a także udach, pośladkach, ramionach, plecach czy wewnętrznej części kolan.
Rozstępy – przyczyny powstawania
Mimo, że problem rozstępów jest powszechny, to dokładny mechanizm ich powstawania nie jest dokładnie znany. Naukowcy wciąż badają przyczyny, dla których niektóre osoby muszą zmagać się z opisywanym problemem, a inne mogą cieszyć się gładką skórą bez względu na okoliczności. Wśród przyczyn powstawania rozstępów wymienia się głównie:
Czynniki genetyczne – w tym obniżona synteza włókien kolagenowych i elastynowych w skórze, co przekłada się na jej mniejszą elastyczność i większą podatność na uszkodzenia.
Zmiany hormonalne – przede wszystkim te związane z nadmierną produkcją kortyzolu. Hormon stresu negatywnie odbija się na jakości i wytrzymałości skóry, zakłócając pracę tworzących ją fibroblastów i wpływają m.in. na obniżenie ilości kolagenu i elastyny.
Niedobory w diecie– chodzi tu zwłaszcza o witaminy A, E i C, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz pierwiastki: cynk, magnez i krzem.
Zanim wybierzesz skuteczne środki przeciw rozstępom, sprawdź, czego potrzebuje skóra!
Badania wykazały, że tkanki dotknięte rozstępami mają swoją specyficzną strukturę, tym samym potrzebują właściwej pielęgnacji. Głównymi cechami skóry w miejscu ich występowania są:
bardzo cienka warstwa naskórka;
znacznie obniżona zawartość kolagenu, elastyny i fibryliny, które odpowiadają za jędrność i napięcie skóry;
utrata brodawek skóry właściwej, odpowiedzialnych m.in. za transport tlenu i substancji odżywczych w głąb naskórka;
zaburzone krążenie krwi i limfy;
spłaszczenie złącza skórno-naskórkowego, co powoduje ograniczenie powierzchni kontaktu między naskórkiem a skórą właściwą i zaburza wymianę składników odżywczych między nimi.
Jak można pozbyć się rozstępów? Kompleksowa pielęgnacja skóry
Walkę z rozstępami najlepiej zacząć… zanim się one pojawią. Profilaktyka jest kluczowa. Zdrowa skóra potrafi się rozciągać w naprawdę ogromnym stopniu. Jeśli jednak jest osłabiona i sucha, rozstępy powstają znacznie szybciej. Dlatego w pierwszej kolejności warto zadbać o stan skóry w newralgicznych miejscach. Ponadto jeśli włókna kolagenowe i elastynowe są osłabione, a tkanki odwodnione, już powstałe rozstępy stają się bardziej widoczne. Z tego powodu redukcję rozstępów na każdym etapie ich rozwoju warto wspomóc działaniami, takimi jak:
codzienne i wielopoziomowe nawilżanie skóry;
regularne szczotkowanie ciała na sucho;
peeling wykonywany 1–2 razy w tygodniu;
odpowiednia dieta;
intensywne nawadnianie organizmu.
Domowe sposoby na rozstępy – systematyczny masaż i aktywność fizyczna
Aby uniknąć szybkiego przybrania na wadze i tym samym ograniczyć powstawanie kolejnych rozstępów, niezwykle ważna jest aktywność fizyczna i zdrowa, zbilansowana dieta. Różne formy ćwiczeń pomagają zachować jędrne ciało, usprawniają też mikrokrążenie - a to właśnie właściwe odżywienie i dotlenienie tkanek, a także pobudzenie procesów regeneracyjnych jest kluczowym elementem redukcji wielu niedoskonałości skóry, w tym rozstępów. Mikrokrążenie można poprawić także wykonując regularny masaż na rozstępy. Prosty, domowy zabieg sprawi, że rozstępy staną się znacznie mniej widoczne, a kondycja skóry ulegnie ogólnej poprawie.
Naturalne wsparcie skóry – balsamy i kremy na rozstępy od PHLOV
Terapia przeciw rozstępom nie może odbyć się bez stosowania kosmetyków zawierających w swoim składzie związki poprawiające kondycję skóry. To właśnie kuracja PRP była dla nas ogromną inspiracją podczas tworzenia nowej serii produktów od PHLOV. Dlatego w naszych nowych kosmetykach wykorzystaliśmy STRIOVER™ – innowacyjny fitokompleks, który wykazuje działanie zbliżone do zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. W jego skład wchodzą ekstrakty z dwóch roślin stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej: traganka błoniastego i dzwonkowca kosmatego. Takie połączenie pomaga znacząco zmniejszyć widoczność białych i czerwonych rozstępów i fantastycznie wpływa na kondycję skóry. Efekty działania tych składników aktywnych są widoczne już po 28 dniach stosowania! Badania pokazały, że ten składnik aktywny STRIOVER™:
zmniejsza obwód rozstępów i redukuje obszar ich chropowatości;
zwiększa grubość naskórka i wzmacnia jego strukturę;
GET UP, GRILS!– intensywnie ujędrniającym serum do biustu.
Całą kuracje dopełnisz olejkiem GO! OMEGA GO!, który został stworzony do pielęgnacji skóry podatnej na powstawanie rozstępów. Bogata w cenne kwasy omega mieszanka olejów wspomaga skórę w walce z pojawianiem się nowych rozstępów, a w przypadku utrwalonych pozwala znacznie zmniejszyć ich widoczność.
Profesjonalne zabiegi na rozstępy – laser frakcyjny CO2 i mikrodermabrazja
Kiedy rozstępy już się pojawiły, można rozważyć także profesjonalne wsparcie medycyny estetycznej. Jednym ze skutecznych sposobów jest mikrodermabrazja połączona z zabiegami ostrzykiwania z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP). Sekret skuteczności tej kuracji tkwi w zawartych w PRP tak zwanych autologicznych czynnikach wzrostu, które stymulują komórki skóry (m.in. fibroblasty) do intensywnej produkcji kolagenu i elastyny. To z kolei skutkuje szybszą i bardziej efektywną regeneracją skóry, poprawą jej jakości i redukcją widoczności rozstępów. Do usuwania rozstępów stosuje się też technologię laserową. Zabieg polega na wytworzeniu termicznych, frakcyjnych uszkodzeń w obrębie zmiany, co pobudza procesy przebudowy tkankowej.