Humektanty to substancje, których zadaniem jest nawilżanie skóry i włosów. Odpowiednio zastosowane potrafią uratować najbardziej suche włosy, przywracając im blask i zdrowy wygląd. Humektanty znalazły również zastosowanie w pielęgnacji skóry. Jednak do ich prawidłowego działania, potrzebne są też inne substancje – emolienty i proteiny. Jak stosować humektanty w pielęgnacji włosów i skóry?
Czym są humektanty?
Humektanty to składniki wykorzystywane w pielęgnacji skóry i włosów, które mają działanie nawilżające, stąd ich druga nazwa – nawilżacze. Ponieważ dobrze rozpuszczają się w wodzie, ich zadaniem jest zatrzymywanie wilgoci oraz niwelowanie suchości skóry i włosów. Mają zdolność wiązania cząsteczek wody wzdłuż łodygi włosa i zatrzymują je tam. Ponadto humektanty poprawiają napięcie i jędrność skóry.
Humektant przyciąga i wiąże wodę w warstwie kolczystej naskórka. Warstwa ta charakteryzuje się obecnością dużej ilości lipidów, głównie ceramidów, cholesterolu, wolnych kwasów tłuszczowych. Dlatego nieodzownym elementem pielęgnacji z humektantami powinny być substancje tłuszczowe, np. oleje roślinne.
Prawidłowo stosowane humektanty (w odpowiedniej ilości i w połączeniu z innymi składnikami) zapewniają skórze i włosom odpowiedni poziom nawilżenia. Ich niedobór w pielęgnacji włosów prowadzi do: przesuszenia, rozdwajania końcówek, szorstkości, łamliwości i puszenia. Nadmiar humektantów również nie jest korzystny dla kondycji włosów – może powodować puszenie się kosmyków i utrudniać ich stylizację.
Równowaga PEH, czyli jak stosować humektanty na włosy?
Jeśli humektanty zostaną zastosowane samodzielnie, mogą prowadzić do utraty wody i przesuszenia włosów. Humektanty powinny wchodzić w skład preparatu zawierającego także substancje o działaniu okluzyjnym (emolienty).
Tworzą one niewidoczną warstwę okluzyjną na powierzchni włosa. Dodatkowo emolienty domykają łuskę włosa i zapobiegają utracie wilgoci zmagazynowanej przez humektanty. Do emolientów należą różnego rodzaju oleje roślinne, np. kokosowy, lniany, oliwa z oliwek. Zabezpieczają włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i przed utratą wody, nadają im blask i uczucie śliskości.
Ważnym składnikiem świadomej pielęgnacji włosów są również proteiny, czyli białka proste, do których należą: kolagen, keratyna, jedwab, proteiny mleczne, żelatyna. Ich zadaniem jest uzupełnianie ubytków powstających we włosach na skutek czynników zewnętrznych. Wzmacniają, regenerują i wygładzają włosy.
Powyższe składniki należy stosować łącznie. Wprowadzenie protein, emolientów i humektantów w odpowiednich proporcji w pielęgnacji włosów pozwala na uzyskanie tzw. równowagi PEH (skrót od pierwszych liter tych składników). Proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami powinny być dopasowane do porowatości włosów. Do odpowiedniego balansu często dochodzi się metodą prób i błędów, ponieważ każdy typ włosów potrzebuje innego traktowania. Osiągnięcie równowagi PEH w codziennej pielęgnacji włosów pozwala na ich wygładzenie, zwiększenie elastyczności, nadanie zdrowego połysku, ułatwienie rozczesywania.
Humektanty w świadomej pielęgnacji włosów
Kosmetyki do włosów bogate w humektanty powinny być dopasowane do potrzeb włosów. Polecane są przede wszystkim do włosów niskoporowatych. Czym się one charakteryzują? Włosy niskoporowate są gładkie i proste, szybko przetłuszczają się, nie mają tendencji do puszenia ani elektryzowania. Z kolei włosy wysokoporowate, do których należą włosy kręcone i falowane, mają tendencję do puszenia się i łamliwości. Potrzebują mniej humektantów.
Do pielęgnacji włosów można użyć humektantów w czystej postaci, np. żelu aloesowego i dodać do nich odpowiednią ilość emolientów oraz odżywki proteinowej. Lepszym pomysłem jest jednak sięgnięcie po gotowe kosmetyki, zawierające humektanty. Odpowiednią ilość tych składników dostarczy Twoim włosom nawilżająca naturalna maska WIN-HAIR TAKES IT ALL. Bogata jest w naturalne cukry, w tym ksylitol i polisacharyd wytworzony w procesie fermentacji. Jej regularne stosowanie po każdym myciu sprawia, że włosy stają się doskonale nawilżone i wygładzone.
Humektanty można zastosować jako podkład dla olejku podczas zabiegu olejowania włosów. Pasma włosów trzeba najpierw zwilżyć produktem bogatym w humektanty (np. żelem aloesowym bądź hydrolatem). Następnie na całą długość włosów, z ominięciem skóry głowy, należy zaaplikować wybrany olej. Zabieg ten niweluje suchość, zapewnia nawilżenie i wygładza włosy.
Unikaj stosowania humektantów w deszczowe dni i podczas upałów. Zbyt duża wilgotność powietrza może spowodować puszenie się włosów, a zbyt niska – ich przesuszenie.
Humektanty można stosować podczas każdej pielęgnacji. Jeśli jednak zauważysz przetłuszczanie się włosów podczas ich stosowania, powinnaś zrezygnować z nich na jakiś czas lub ograniczyć ich ilość na rzecz protein.
WHENEVER, HAIR-EVER
naturalna maska do włosów cienkich
Pielęgnacja skóry twarzy z użyciem humektantów
Humektanty kojarzą się głównie z pielęgnacją włosów. Tymczasem sprawdzają się również jako składnik kosmetyków na twarz. Polecane są szczególnie do cery suchej, wrażliwej i atopowej. Do humektantów najczęściej stosowanych na skórę twarzy należą: kwas hialuronowy, prowitamina witaminy B5, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, ekstrakt z korzenia lukrecji, arginina.
Humektanty w połączeniu z emolientami doskonale nawilżają, natłuszczają i poprawiają elastyczność skóry. Wielopoziomowe nawilżenie zapewnia krem adaptogenny SMART SPLASH, który w swoim składzie zawiera kompozycję aż trzech rodzajów kwasu hialuronowego. Nie brakuje w nim też emolientów i roślinnych składników aktywnych, dzięki czemu znakomicie nadaje się do codziennej pielęgnacji skóry.
Stosowanie kosmetyków z humektantami świetnie sprawdza się w regeneracji skóry po inwazyjnych zabiegach medycyny estetycznej.