Bakuchiol, czyli roślinny retinol - Czym są i jak działają kosmetyki z bakuchiolem?
Bakuchiol okrzyknięty roślinnym odpowiednikiem retinolu to składnik wielu kremów do twarzy o działaniu anti aging, równie skutecznie radzący sobie z przebarwieniami skóry, jak i z trądzikiem. W Azji znany jest on od stuleci, ale w Europie odkryto jego właściwości w drugiej połowie XX wieku i początkowo traktowano jako środek przeciwzapalny. Ma również doskonałe zastosowanie w kosmetyce, sprawdzając się jako substancja poprawiająca wygląd skóry i zapobiegająca jej starzeniu.
Czym jest bakuchiol, zwany roślinnym retinolem?
Pod egzotycznie brzmiącą nazwą „bakuchiol” kryje się związek chemiczny, który w 1966 roku wyizolowano z nasion Psoralea corylifolia. Jest ona rośliną z rodzaju bobowatych, która rośnie na kontynencie azjatyckim, gdzie znana jest również jako Babchi, Bakuchi lub Bu Gu Zhi. Psoralea corylifoliaest to jednoroczna roślina zawierająca flawonoidy i kumaryny. Udowodniono też, że posiada ona właściwości przeciwnowotworowe.
Bakuchiol to związek z grupy monoterpenów, nazywany inaczej drupanolem. Nazywany jest botanicznym odpowiednikiem retinolu, a nawet jego zamiennikiem, ponieważ stanowi on doskonałą dla niego alternatywę. Zaobserwowano, że jego regularne stosowanie nie tylko znosi podrażnienia, ale również poprawia wygląd i strukturę skóry, a także działa przeciwzmarszczkowo i przeciwłojotokowo.
Bakuchiol a retinol - właściwości i zastosowanie retinoidów
Choć budową chemiczną bakuchiol nie przypomina w żaden sposób retinolu, obydwie substancje - bakuchiol i retinol - wykazują właściwości poprawiające stan skóry. Zmniejszają one aktywność komórek zwanych melanocytami, które są odpowiedzialne za produkcję barwnika skóry - melaniny. Obydwie mają też właściwości rozjaśniające, przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe.
Retinol to jeden z retinoidów, substancji pochodnych witaminy A, który uznawany jest od dawna za najskuteczniejszy składnik o działaniu odmładzającym z uwagi na swoje działanie stymulujące odbudowę komórek skóry. Niestety, jego działanie ma także swoje wady, ponieważ retinoidy potrafią np. podrażniać. Retinolu nie powinny używać ani kobiety w ciąży, ani osoby, które aktualnie starają się o dziecko.
Dodatkowo retinol podrażnia skórę, a stosowany w niewłaściwy sposób może doprowadzić do jej wysuszenia, zaczerwienienia oraz zniszczenia bariery hydrolipidowej.
Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, iż na środek ten skóra buduje tolerancję stopniowo, potrzeba więc kilku etapów jego używania, aby móc zastosować ostateczne stężenia niezbędne do skutecznego jego działania.
Ponadto kosmetyki z retinolem działają złuszczająco. Nie można ich również stosować w porze letniej bez odpowiedniego zabezpieczenia i nie nadają się one do dziennej pielęgnacji skóry.
Natomiast kosmetyki z bakuchiolem są pozbawione wszystkich tych wad. Choć środek ten działa łagodniej niż retinol, jeśli jest regularnie stosowany, może mieć podobne do niego efekty.
Bakuchiol jest też o wiele bezpieczniejszą substancją od retinolu — nie wykazuje bowiem działania fotouczulającego i dzięki temu można go stosować do codziennej pielęgnacji skóry, nawet wyjątkowo wrażliwej. Bakuchiol w odróżnieniu od retinolu nie tylko nie podrażnia naszej skóry, ale koi ją i łagodzi oparzenia słoneczne. Środek ten wzmacnia także odporność skóry na promieniowanie UV i łagodzi szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego.
Jedno z badań przeprowadzanych z użyciem bakuchiolu potwierdziło jego skuteczność oraz fakt, iż jest on jest substancją zdecydowanie mniej inwazyjną, niż retinol. Wyniki opublikowano w British Journal of Dermatology i potwierdzają one, że bakuchiol jest lepiej tolerowany i łagodniejszy dla skóry niż retinol. Nie uczula i nie podrażnia ani nie powoduje uczucia pieczenia. Środek ten jest znacznie łagodniejszy, co sprawia, że nadaje się on do cer bardzo wrażliwych, naczynkowych i problematycznych. Ponadto – można z niego korzystać latem.
W licznych badaniach bakuchiol, jako roślinny odpowiednik retinolu, nie wykazał żadnych negatywnych skutków ubocznych, posiadając równie wysoką skuteczność w leczeniu zmian trądzikowych, rozjaśnianiu przebarwień, wygładzaniu zmarszczek i bruzd.
Nie ma również przeciwwskazań, aby kosmetyki z bakuchiolem mogły być stosowane w ciąży i w czasie karmienia piersią, bowiem dodatkową zaletą bakuchiolu jest jego roślinny skład.
Podczas gdy retinol występuje przeważnie w produktach pochodzenia zwierzęcego albo jest pozyskiwany syntetycznie, bakuchiol jest surowcem wyłącznie roślinnym, co pozwala zaliczyć go do komponentów wegańskich.
Siła roślinnego retinolu, czyli jak działa bakuchiol?
Obecnie coraz częściej można znaleźć bakuchiol w sklepie z kosmetykami. Jest on w składach naturalnych kosmetyków do twarzy - kremów i serum o działaniu wyrównującym koloryt i zapobiegającym starzeniu się skóry, przeznaczonych do różnego rodzaju cer.
Wykazuje on bowiem wiele wartościowych właściwości, które predysponują go do użycia w produkcji kosmetyków anti-aging. Przede wszystkim charakteryzuje się on działaniem przeciwzmarszczkowym i skutecznie walczy z oznakami starzenia. Wnika tak samo głęboko, jak retinol w struktury naskórka, pobudzając fibroblasty do namnażania się. Wraz z pojawieniem się większej liczby tych komórek zwiększa się ilość produkowania endogennego kolagenu oraz elastyny, powodując odnowę naskórka, a także poprawę jego elastyczności. Pod jego wpływem skóra odzyskuje utraconą jędrność, co poprawia jej ogólny wygląd, czyniąc ją zdrowszą, gładszą i właściwie napiętą.
Ponadto bakuchiol spłyca zmarszczki i bruzdy, a także wygładza linie mimiczne oraz posiada udowodnione silne właściwości antyoksydacyjne. Przeciwdziała on również powstawaniu wolnych rodników, wpływających na szybsze starzenie się skóry, a jego działanie złuszczające pomaga w usuwaniu jej martwych i zrogowaciałych komórek.
Złuszczające działanie bakuchiolu powoduje również, że substancja ta niweluje przebarwienia i zmiany na skórze dzięki zdolności do hamowania nadreaktywności melanocytów — komórek odpowiedzialnych za nadawanie pigmentu skórze. Ostatecznie wpływa to na rozjaśnienie i zmniejszenie widoczności nieregularnie zabarwionych plam i przebarwień, a w niektórych przypadkach doprowadza do całkowitego ujednolicenia kolorytu skóry.
Bakuchiol, oprócz działania przeciwstarzeniowego i rozjaśniającego, sprawdzi się także w walce z trądzikiem, normalizuje pracę gruczołów łojowych i hamuje wydzielanie sebum.
Dodatkowo, badania nad bakuchiolem wykazały też jego aktywność ochronną dla wątroby. Ma on również zdolność zapobiegania łamliwości i utracie masy kostnej właściwej dla osteoporozy.
Kosmetyki z bakuchiolem - jaki krem z bakuchiolem będzie najlepszy?
Bakuchiol często występuje w kosmetykach wraz z kwasem hialuronowym, zapewniającym skórze odpowiednią elastyczność, algami pobudzającymi produkcję kolagenu i elastyny oraz z witaminą C. Warto też spróbować produktów z zawartością bakuchiolu i niacynamidu.
Wyjątkowym kosmetykiem z zawartością bakuchiolu jest NEWBORN STAR Odmładzający Booster z Bakuchiolem i Wit. C. Połączenie preparatu z bakuchiolem i witaminą C oraz skwalanem i olejami z pestek moreli i szałwii hiszpańskiej poprawia gęstość skóry, zwiększa jej elastyczność, wygładza i nawilża. Kosmetyk ten wyrównuje jednocześnie koloryt skóry i zwęża pory oraz uzupełnia ubytki bariery hydrolipidowej. Ze względu na właściwości antyoksydacyjne, preparat redukuje ilość wolnych rodników i spowalnia procesy starzenia.
NEWBORN STAR - Odmładzający Booster z Bakuchiolem i Wit, C jest produktem wegańskim. To kosmetyk, który idealnie dopasuje się do Twojej skóry i jej potrzeb — odmłodzenia, wygładzenia i rozświetlenia, dlatego warto go stosować do swojej pielęgnacji. Aby dopełnić rytuału pielęgnacyjnego, sięgnij również po maskę wygładzającą SMOOTH MY SKIN, która zapewni promienny i zdrowy wygląd Twojej skóry. Ważne jest, aby pamiętać o małych rytuałach i zabiegach pielęgnacyjnych, bo systematyczność jest naszym gwarantem sukcesu!
W jaki sposób stosować bakuchiol?
Bakuchiol dzięki swojemu łagodnemu i przeciwzapalnemu działaniu jest doskonałym składnikiem dla każdego rodzaju skóry zarówno dojrzałej, jak i młodej, a także jest zalecany do stosowania przez osoby z cerą wrażliwą i problemami dermatologicznymi.
Kosmetyki z bakuchiolem mogą stosować osoby odstawiające kurację retinoidami na czas letni, a wymagające pielęgnacji. Będą też one również idealne dla cer wrażliwych reagujących negatywnie na kosmetyki z retinolem.
Ponadto w przeciwieństwie do kuracji retinolem, którą odbywa się jedynie w nocy w sezonie jesienno-zimowym, kosmetyki z bakuchiolem mogą być stosowane przez cały rok w pielęgnacji dziennej. Warto jednak nakładać je również na noc, ponieważ godziny wieczorne i nocne sprzyjają lepszemu wchłanianiu substancji odżywczych.
Aby osiągnąć jak największe efekty stosowania bakuchiolu, należy aplikować go na skórę regularnie.