Hydrolat do twarzy to wodny destylat roślinny. Jest on produktem ubocznym procesu destylacji parowej, stosowanym w celu pozyskania olejków eterycznych z roślin. Hydrolat składa się przede wszystkim z wody, ale również zawiera drobne ilości rozpuszczalnych w wodzie składników roślinnych oraz śladowe ilości olejków eterycznych. Mimo że jest mniej skoncentrowany niż olejki eteryczne, posiada drogocenne właściwości kosmetyczne, które znajdują zastosowanie w pielęgnacji skóry. Jakie właściwości ma hydrolat do twarzy i jak włączyć go do codziennej rutyny pielęgnacyjnej?
Czym jest hydrolat do twarzy?
Hydrolat do twarzy, często nazywany wodą kwiatową lub wodnym destylatem roślinnym, jest produktem ubocznym procesu destylacji parowej roślin. Jej głównym celem jest pozyskanie olejków eterycznych. Wówczas, gdy roślina jest poddawana jest procesowi destylacji w celu ekstrakcji olejku eterycznego, woda, która pozostaje po procesie, zawiera w sobie rozpuszczalne w wodzie składniki roślinne oraz śladowe ilości olejków eterycznych. To właśnie tę wodę nazywa się hydrolatem.
Jakie właściwości ma hydrolat do twarzy?
Hydrolaty charakteryzują się wieloma drogocennymi właściwościami. Warto jednak podkreślić, że ich działanie jest mniej intensywne niż czystych olejków eterycznych, ale hydrolaty są bardziej delikatne dla skóry. Ze względu na ich łagodne działanie są często stosowane w pielęgnacji skóry twarzy jako toniki, mgiełki nawilżające czy składnik w maseczkach i kremach. Właściwości hydrolatu zależą od rodzaju rośliny, z której został pozyskany. Wśród najpopularniejszych typów hydrolatu można wymienić m.in.:
hydrolat z róży damasceńskiej – jest on bogaty w składniki aktywne, które przyciągają wilgoć, i pomagają w utrzymaniu optymalnego nawodnienia. Hydrolat różany działa kojąco, minimalizuje zaczerwienienia i uczucie dyskomfortu, a także wygładza skórę (pomaga jej w regeneracji). Z tego względu jest polecany osobom ze skórą tłustą lub mieszaną,
hydrolat lawendowy - łagodzi podrażnienia i redukuje stany zapalne, a także pomaga w redukcji zaczerwienień i obrzęków związanych z podrażnieniami. Oprócz tego też wspomaga procesy odnowy komórkowej skóry i może łagodzić objawy oparzeń słonecznych. Jest szczególnie polecany osobom ze skórą suchą, wrażliwą i trądzikową,
hydrolat rumiankowy - wykazuje właściwości przeciwzapalnych. Oprócz tego tez pomaga w redukcji zaczerwienień. Z powodzeniem może być stosowany w przypadku wysypki alergicznej. Jest też idealny dla skóry podrażnionej czy z problemami,
hydrolat oczarowy - działa kojąco na skórę i minimalizuje efekty podrażnień, a także zmniejsza obrzęki (szczególnie w okolicach oczu). Działa także przeciwzapalnie. Rekomendowany jest osobom ze skórą tłustą, mieszaną i trądzikową,
hydrolat z melisy – znany z działania kojącego i antybakteryjnego. Przynosi też ulgę skórze podrażnionej. Z powodzeniem mogą go używać osoby ze skórą suchą, wrażliwą i trądzikową.
Zastosowanie hydrolatu w pielęgnacji skóry
Hydrolaty do twarzy dzięki swoim unikatowym właściwościom, stanowią cenny składnik w pielęgnacji skóry. Są one stosunkowo łagodne, co sprawia, że nadają się dla większości typów skóry, w tym również dla skóry wrażliwej. Hydrolatu z powodzeniem można używać jako:
toniku do twarzy – po oczyszczeniu skóry za pomocą delikatnego produktu do mycia twarzy np. pianki oczyszczającej ABSOLUTE PURE(NESS), hydrolat można zastosować jako tonik. Pomaga on przywrócić naturalne pH skóry, usuwa resztki makijażu i zanieczyszczenia oraz przygotowuje skórę do kolejnych etapów codziennej pielęgnacji.
mgiełki nawilżającej – hydrolat można aplikować na skórę w ciągu dnia w celu odświeżenia i nawilżenia skóry, szczególnie zimą (gdzie powietrze jest w pomieszczeniach jest suche) lub latem w celu ochłodzenia się,
środek po opalaniu - niektóre hydrolaty, jak np. z lawendy czy rumianku, mogą być stosowane po opalaniu w celu złagodzenia skutków oparzeń słonecznych i uspokojenia podrażnionej skóry,
środek po goleniu - działanie kojące hydrolatów może przynieść ulgę skórze po goleniu, redukując zaczerwienienia i uczucie pieczenia. Co więcej, hydrolaty mogą być używane jako baza w produkcji domowych kremów, lotionów czy balsamów,
środek wspomagający leczenie problemów skórnych - dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym i łagodzącym, hydrolaty są używane do leczenia różnych problemów skórnych, takich jak trądzik, egzema czy podrażnienia,
ostatni etap demakijażu - po usunięciu makijażu, aplikacja hydrolatu pomoże usunąć ewentualne resztki kosmetyków i odświeży skórę,
bazy pod makijaż - hydrolat może być stosowany przed nałożeniem makijażu w celu przygotowania skóry, co może pomóc w lepszej aplikacji produktów kosmetycznych.
Ważne jest, aby przechowywać hydrolat w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce, po otwarciu. Ponadto zawsze warto przetestować produkt na małym fragmencie skóry przed pełnym zastosowaniem, aby upewnić się, że nie wystąpi reakcja alergiczna.
Jak wybrać odpowiedni hydrolat do twarzy?
Wybór odpowiedniego hydrolatu do twarzy zależy od wielu czynników, w tym od typu skóry, problemów skórnych, a także od indywidualnych preferencji. Chcąc dokonać świadomego wyboru, warto uwzględnić następujące kryteria:
Typ cery - osoby z cerą suchą powinny postawić na hydrolat o właściwościach nawilżających (np. hydrolat różany czy z neroli). Z kolei dla osób ze skórą tłustą lub mieszaną lepszy będzie hydrolat regulujący wydzielanie sebum (np. hydrolat z drzewa herbacianego czy wierzby). Natomiast osoby ze skórą wrażliwą powinny wypróbować hydrolaty o właściwościach kojących i łagodzących (np. rumiankowe czy lawendowe).
Problem skórny - do pielęgnacji cery trądzikowej sprawdzi się hydrolat antybakteryjny (np. hydrolat aloesowy, z czystka, drzewa herbacianego czy z melisy), do pielęgnacji cery dojrzałej - można wypróbować hydrolat, który wykazuje silne działanie regenerujące i wygładzające (hydrolat neroli czy z kwiatu pomarańczy). Natomiast do łagodzenia podrażnień i zaczerwienień sprawdzi się hydrolat z rumianku lub lawendy.
Pochodzenie i jakość - warto wybierać naturalne hydrolaty do twarzy, pochodzące z ekologicznych upraw, które nie zawierają pestycydów ani innych szkodliwych substancji. Warto wcześniej sprawdzić, czy dany produkt nie zawiera konserwantów, alkoholu i innych niepożądanych składników. Tego kosmetyki do twarzy mogą być potencjalnie alergizujące.
Metoda ekstrakcji - hydrolaty otrzymywane przez parową destylację roślin są zwykle wyższej jakości niż te produkowane przez inne metody.
Opakowanie - warto stosować hydrolaty w ciemnych butelkach, które chronią przed światłem, co pomaga w zachowaniu ich świeżości i właściwości.
Zapach - chociaż zapach jest kwestią subiektywną, warto wybierać hydrolaty o przyjemnym dla siebie aromacie, zwłaszcza jeśli zamierzamy stosować je codziennie.
Warto pamiętać, że każda skóra może inaczej reagować na różne składniki. Dlatego też przed sięgnięciem po hydrolat należy go przetestować małym fragmencie skóry, aby upewnić się, że nie wystąpi reakcja alergiczna.